Európska komisia (EK) ešte koncom februára požiadala všetkých svojich zamestnancov, aby si zo zariadení inštitúcie odinštalovali populárnu apku na šírenie krátkych videí. Dôvodom sú obavy súvisiace s ochranou osobných údajov. Ak to neurobia, stratia prístup k služobným aplikáciám, ako napríklad k pracovnému emailu. Rovnaký krok už oznámili Kanada, Belgicko či Dánsko. Belgická štátna bezpečnostná služba uviedla, že aplikácia by mohla zbierať dáta užívateľov a upravovať algoritmy za účelom manipulácie s kanálom správ a obsahom. Bez bližších detailov tiež varovali, že TikTok by mohol byť nútený vykonávať špionáž pre Peking.
Čínsku platformu označili za bezpečnostnú hrozbu aj v Česku. „Množstvo zhromaždených údajov a nakladanie s nimi, v kombinácii s právnym prostredím v Číne a rastúcim počtom užívateľov v Českej republike, nám nedáva inú možnosť ako označiť TikTok za bezpečnostnú hrozbu,“ informoval Národný úrad pre kybernetickú a informačnú bezpečnosť. Ďalším dôvodom pre vydanie varovania je právne a politické prostredie v Číne, ktorému podlieha materská spoločnosť ByteDance.
Ako sme na tom my? Slovenský Národný bezpečnostný úrad zatiaľ nevydal podobne varovanie pre úradníkov či zamestnancov štátnej správy. Avšak ešte v lete 2020 upozorňoval na nebezpečenstva čínskej platformy. „Aplikácia TikTok predstavuje bezpečnostné riziko. Je možné s úplnou istotou konštatovať, že všetky súkromné dáta, ktoré sú v TikTok zbierané (obzvlášť ide o súkromné videá používateľov, osobné údaje, telefónne čísla a lokalizačné dáta) sú dané k dispozícii vládnej Čínskej komunistickej strane na požiadanie alebo ihneď,“ skonštatoval vtedy NBÚ.
Populárny u politikov
Slovenskí priaznivci čínskej apky si však z týchto varovaní ťažkú hlavu nerobia. Počet používateľov tejto platformy len narastá a koncom minulého roka mal TikTok vyše 900-tisíc aktívnych profilov zo Slovenska.
Prezentovať sa tam preto išli aj tí, ktorí popularitu a pozornosť verejnosti potrebujú ako soľ. TikTok totiž dáva politikom šancu robiť si marketing v novom formáte za malé peniaze. Táto platforma má schopnosť oslovovať hlavne mladých ľudí, vysvetlila pre PLUS 7 DNÍ odborníčka na politický marketing Simona Bubánová, to láka politikov pôsobiť cez ňu na prvovoličov. „Popularita TikToku je rýchlo rastúca, zatiaľ čo Facebook prakticky kulminuje. TikTok ho vlastne zosunul na druhé miesto. Facebook sa stal pre mnohé subjekty toxickým, lebo ho prakticky časom ‚obsadili extrémisti‘,“ uviedla Bubánová.
Čínsku platformu väčšinou používajú mladí ľudia, ktorí sa moc o politiku nezaujímajú. No TikTok ponuka politickým subjektom dobré podmienky na budovanie poznateľnosti v tejto skupine. „Také to prvoplánové rozpoznanie podľa mena a tvare tu funguje výborne. Nevie mladým ľudom odovzdať nejaké hlboké tézy o politikovi, ale zato pri dobre zvolenom obsahu vie výborne splniť svoju úlohu,“ priblížila odborníčka na politický marketing.
Jednoduchý recept na zvýšenie popularity si išli vyskúšať viacerí politici a strany. Podľa čerstvých dát marketingovej agentúry PS:Digital najviac sa v TikTok darí strane Smer-SD. Spomedzi konkurentov má najväčší počet fanúšikov a lajkov. Druhú priečku obsadil profil podpredsedu Sme rodina Petra Pčolinského, hneď za ním sa umiestnila stránka jeho straníckeho šéfa Borisa Kollára. Spomedzi lídrov sa nečakane vysoko dostala podpredsedníčka strany Domov-NS Janka Janýová, ktorá v popularite na TikTok predbehla aj lídra Hlasu Petra Pellegriniho.
Ako sme už spomínali, popularita je iba jednou stranou mince. Druhou je bezpečnostná hrozba, ktorú TikTok predstavuje. Nadmerný zber dát, ktoré môže zneužiť čínska spoločnosť, mal by byť varovným signálom pre každého používateľa video platformy, obzvlášť pre vplyvných politikov.
S otázkou, či plánujú na platforme TikTok pokračovať aj napriek bezpečnostným hrozbám, sme sa obrátili na autorov najpopulárnejších politických profilov. Tiktokoví lídri zo Smer-SD na platforme rozhodne pokračujú. „Vzhľadom na to, ze strane SME sa na tejto platforme mimoriadne darí, vďaka čomu si cestu k sociálnej demokracii našla aj mladšia generácia, je úsmevne, ze sa zrazu hovorí o zrušení TikToku,“
uviedla strana.
Druhý v rebríčku podpredseda bezpečnostného výboru NR SR Peter Pčolinský na naše otázky nereagoval. V tichu zostalo aj hnutie Progresívne Slovensko. „Sme zato, že by sme mali prikladať vážnosť každej bezpečnostnej hrozbe. Avšak aktuálne nemáme relevatné dôkazy, o tom, že je to naozaj tak. A preto, si náš strannícky účet zatiaľ ponecháme,“ uviedlo hnutie Sme rodina s tým, že ak kompetentné orgány sa k tejto téme vyjadria, urobia potrebné kroky.
Štvrtý najúspešnejší politický tiktoker Peter Pellegrini pre PLUS 7 DNÍ uviedol, že s marketingom na čínskej platforme bude zrejme pokračovať. Upozornil najmä na to, že aj iné aplikácie z iných veľkých krajín môžu v sebe obsahovať nebezpečne elementy, ktoré umožnia ich správcom vykonávať nežiadane aktivity. „A nehovorme iba o jednej preto, odkiaľ pochádza. Samozrejme, ja takúto aplikáciu ako politik používam, ale cez môj mobil nevstupujem do žiadnych štátnych systémov ani do iných veci, ktoré si vyžadujú určitú ochranu,“ uzavrel líder Hlasu.
Poslankyňa Sme rodina Romana Tabak naopak vníma varovania zahraničných úradov vážne. „Nemám problém prestať používať túto platformu, ak sa potvrdí že je to hrozba. Bola som prvá politička na TikToku a kľudne prvá si aj zruším profil,“ uviedla s tým, že vyjadrenie slovenského NBÚ k tejto téme by bolo prospešné.
S otázkou o plánoch s TikTokom sme oslovili aj líderku čerstvo vzniknutej strany Jablko Luciu Ďuriš Nicholsonovú. Tá síce má na čínskej platforme menej fanúšikov, ale zároveň je poslankyňou Európskeho parlamentu. Táto inštitúcia pred dvoma týždňami rozhodla zakázať videoaplikáciu na mobilných telefónoch svojich zamestnancov. Europoslankyňa potvrdila, že „vášnivé debaty“ o čínskej sociálnej sieti ich s kolegami zamestnávajú.
„TikTok používa veľa mladých ľudí a tiež sa jeho prostredníctvom šíri obrovské množstvo dezinformácií a klamstiev. Zastávam názor, že preto sú na tejto platforme potrební aj ľudia, ktorí budú mladým poskytovať seriózne informácie. Preto si myslím, že sa oplatí v TikToku pokračovať a takéto informácie prinášať,“ povedala PLUS 7 DNÍ Nicholsonová. A čo bezpečnostná hrozba a odporúčanie Európskeho parlamentu? „Ja sa necítim ohrozená pre to, že mám v mobile nainštalovanú túto aplikáciu,“ odpovedala.
Odborníčku Bubánovú reakcie slovenských politikov neprekvapili. Myslí si, že niektorí dokážu aj z bezpečnostných varovaní spraviť politickú kampaň. „Som presvedčená, že mnohí naši politici úplne kašľu na odporúčania o škodlivosti tejto platformy. Ak by aj naša krajina po vzore iných demokracií bude odrádzať od pôsobenia na TikToku, tak majstri bezcharakternosti z radov slovenských politikov tam pravé vtedy začnú rozvíjať svoju činnosť,“ uviedla odborníčka na politický marketing.