Tip na článok

Nebezpečný liek: Môže uškodiť matkám aj ich deťom, no niektorí „odborníci“ ho aj tak odporúčajú

Lekárnici aj lekári bijú na poplach. “Ženy preboha neužívajte domperidón na podporu tvorby mlieka. Potenciálne vám hrozí zástava srdca a už vôbec nevieme povedať, čo hrozí vášmu dieťaťu.” Odborníci tak reagujú na laktačné poradkyne z občianskeho združenia Mamila, ktoré dojčiacim ženám odporúčali vo vysokých dávkach užívať tento liek na podporu tvorby mlieka. Domperidón je pritom určený na niečo úplne iné a po jeho užívaní už zomreli ľudia.

Galéria k článku (7 fotografií )
Stránka už neexistuje: Po rozhovore k nášmu článku Mamila zmenila svoju stránku. Toto je stará verzia ich webu
Stránka už neexistuje: Po rozhovore k nášmu článku Mamila zmenila svoju stránku. Toto je stará verzia ich webu
Skúsenosti s liekom: Keď ho táto žena nechcela užívať, laktačná poradkyňa údajne zúrila

Tabletky, ktoré majú zachrániť dojčenie

Lieky s obsahom domperidónu sú na predpis a lekár ich môže predpísať len na problémy s tráviacim traktom. Vedľajší, inými slovami neželaný, účinok liekov je tvorba materského mlieka. Keby ich tri mesiace vo vysokých dávkach užíval muž, kvapky mlieka by sa mohli objaviť aj v jeho prsníkoch. Matky ich presne vďaka tomuto účinku zháňajú na základe odporučenia združenia Mamila kdekade po lekárňach a internetových fórach a poza chrbát lekárov užívajú v násobne vyšších dávkach. Odborníci, ktorých sme oslovili, hovoria o hazarde so zdravím.

Slávny domperidón

Pre matku, ktorá chce dojčiť, je zlým snom nemať dostatok mlieka a tri štvrtiny žien ukončia dojčenie práve z tohto dôvodu. Laktačné poradkyne z Mamily naprávajú ťažkosti s dojčením, učia deti správne sa prisať, motivujú matky ku kontaktu koža na kožu a robia množstvo ďalších krokov, ktoré by mohli pomôcť. A keď to nejde, poradia domperidón. Farmaceutka Lenka Hazlingerová je zásadne proti tomu, aby ho ženy užívali na laktáciu. „Liek sa oficiálne môže používať iba na úľavu od príznakov nevoľnosti a vracania. Odporúčaná dávka pre dospelých sú tri tabletky denne. Liečba nemá presiahnuť jeden týždeň,“ upozorňuje Lenka.

„V kontraste s oficiálnymi údajmi výrobcu lieku sú návody, ktoré kolujú po internete, prípadne ich odporúčajú aj takzvaní odborníci. Udávajú dávky deväť až šestnásť tablet denne. To je prekročenie maximálnej dávky o 300 až 530 percent!“ píše Lenka Hazlingerová v online poradni Dr. Maxa..

Pri dojčení radšej nie

Okrem toho liek nemajú užívať dojčiace ženy. „Nie je známe, či je táto dávka škodlivá pre novorodencov. Preto sa matkám, ktoré užívajú tento liek neodporúča dojčiť,“ píše výrobca lieku. Už pri troch tabletkách denne rastie podľa výrobcu riziko závažných komorových arytmií alebo náhlej srdcovej smrti. Ukázali to štúdie, podľa ktorých niektorí ľudia po užívaní domperidónu zomreli. Aj keď títo pacienti mali päťdesiat a viac rokov a neboli to zdravé ženy, liek majú podľa výrobcu užívať dospelí aj mladiství v čo najnižšej účinnej dávke.

Združenie Mamila tieto fakty ignovalo a radilo dojčiacim ženám neužívať tri, ale deväť, dvanásť alebo aj šestnásť tabletiek denne, a nie týždeň, ale minimálne mesiac a viac. Odvolávalo sa pritom na protokol Jacka Newmana z Kanady. Tento pediater radí ženám s dojčením viac ako tridsať rokov. Medzi jeho zbrane patrí aj domperidón.

Jack Newman hovorí o tom, prečo vníma tento liek, ako bezpečný pre ženy:

Od dnes donekonečna

Liek vyvolal u žien s nedostatkom mlieka na internete obrovské reakcie. Odporúčania laktačných poradkýň sa často zvrhli na to, že ženy si lieky medzi sebou cez internet posúvali a vymieňali si skúsenosti s užívaním. Administrátor populárnej rodičovskej stránky musel veľakrát zakročiť a vymazať diskusie, ktoré smerovali k predaju tohto lieku cez internet poza chrbát lekára. Výrobca lieku upozorňuje na to, aby pacienti neužívali tieto tabletky viac ako týždeň. Dojčiace ženy sa na internete chválili aj polročným aj dlhším užívaním.

Štátny ústav pre kontrolu liečiv nám napísal, že za posledné tri roky nedostal žiadne hlásenia o vážnych nežiaducich účinkoch. „Problém je v tom, že nežiaduce účinky liekov sa rovnako ako nozokomiálne infekcie na Slovensku skoro vôbec nehlásia. A čo sa nehlási, to neexistuje,“ oponuje pediater Jozef Marec z Nemocnice s Poliklinikou Čadca

Partizánčina

„Liek sa má užívať na zažívacie ťažkosti. Bodka. Všetky ostatné indikácie sú takzvané off label, čiže neodporúča ich výrobca ani odborné spoločnosti. Ak sa napriek tomu liečivo používa off label, a to dokonca laikmi v dávkach, ktoré nemajú nič spoločné so zdravým rozumom, tak je to arogancia, drzosť a hlúposť dokopy, nezmyselné riskovanie zdravia mamičiek s cieľom zarobiť!“ povedal na adresu Mamily pediater Marec, ktorý dlhodobo kritizuje praktiky združenia.

„Môžu sa vyskytnúť veľmi dramatické neurologické prejavy extrapyramídového typu, takzvané tardívne dyskinézy. Človeka vykrúti tuhý kŕč na jednu stranu, hlavne hlavu a trup, čo je veľmi dramatické, nepríjemné a nebezpečné. Tieto lieky môžu v interakcii s niektorými inými liekmi, ale napríklad aj s grapefruitovou šťavou, pôsobiť nepriaznivo na srdce a vzácne spôsobiť až jeho zastavenie,“ upozorňuje doktor Marec.

Pediatri sú proti

„Napriek tomu, že Slovenská pediatrická spoločnosť plne podporuje oficiálne prolaktačné programy, sú niektoré aktivity ‚laktačných poradkýň‘ v tomto smere vyslovene zdraviu škodlivé, nebezpečné a nie podľa odborných pravidiel,“ povedal nám predseda výboru Slovenskej pediatrickej spoločnosti docent Milan Kuchta.

„V súčasnosti je nutné považovať odporúčanie domperidónu ako lieku na zvýšenie tvorby mlieka za neprípustné. Zároveň je neprijateľné, aby takéto odporúčanie vychádzalo od laktačných poradkýň. Považujeme to za nezodpovedný a neprofesionálny prístup, ktorý ohrozuje zdravie matky a dieťaťa,“ napísal vo svojom vyjadrení výbor Slovenskej pediatrickej spoločnosti.

Celý článok si prečítate v najnovšom čísle časopisu PLUS 7 DNÍ, ktorý bude vo vašom stánku od 8.decembra.

Foto: Plus 7 dní
VIDEO Plus 7 Dní