Nikdy nepáchol od nikotínu, zdravo sa stravoval a športoval. Bol len čoraz viac uzavretý, s rodinou komunikoval minimálne a najradšej by všetok voľný čas trávil s kamarátmi. Pätnásťročný tínedžer. Raz mu šla mama oprať nohavice, keď zrazu vo vrecku zacítila tvrdý predmet. Keď ho vytiahla, spočiatku jej okrúhla škatuľka s malými vrecúškami nič nehovorila. Napokon sa syn priznal - raz za čas si dá s kamarátmi žuvací tabak. Laura sa o bezdymovom výrobku s obsahom nikotínu, ktorý sa užíva umiestnením časti medzi zuby a hornú peru alebo žuvaním, s potomkom dlho zhovárala. Nepomohlo. O pár dní našla v jeho vrecku ďalšiu škatuľku. Je jej deviatak závislý od nikotínu?

Viacerí odborníci upozorňujú, že tento tabakový výrobok sa u detí teší čoraz väčšej obľube. „Mládež, ktorej vekový priemer často siaha už na základnú školu, k rôznym povzbudivým účinkom tohto výrobku priraďuje ďalšiu výhodu: môžu ho konzumovať prakticky kdekoľvek - na verejných priestranstvách, v kine, v škole, na vyučovaní, ale aj priamo doma. Je bez zápachu, dokonca sa dajú prímesou dosiahnuť príjemné ovocné vône,“ opisuje Jana Žemličková, riaditeľka bratislavského Sanatória AT, ktoré sa špecializuje na poradenstvo, psychoterapiu a liečbu závislostí.

Náhrada za cigarety

Tabakové výrobky stále patria k najpredávanejším legálnym drogám na celom svete. „Na Slovensku máme podľa WHO 23 percent dospelých fajčiarov. Mládež má teda dostatok vzorov na to, aby sa mala od koho učiť závislému správaniu,“ upozorňuje odborníčka. Dodáva, že nikotínové vrecúška sú len alternatívou. Keď ju mladý človek objaví, cesta k dopamínovej odmene je vydláždená. „V súčasnosti žuvací tabak môžeme považovať za najrýchlejšie rastúci predajný artikel z tabakových výrobkov. Je veľmi rozšírený najmä medzi športovcami pre stimulačné a povzbudzujúce účinky,“ vysvetľuje riaditeľka sanatória.

Predovšetkým je obľúbený orálny tabak, takzvaný snus, ktorý má podobu jemne vlhkého prášku baleného vo vrecúškach, podobne ako čaj, len v oveľa menších. „V posledných rokoch je medzi mladými hokejistami doslova módnou záležitosťou,“ informujú aj na webovej stránke žilinského športového klubu. „Mnohí z nich sa mylne domnievajú, že ide o neškodnú alternatívu cigariet. Omyl!“ varujú. Predaj snusu je u nás a v krajinách Európskej únie okrem Švédska zakázaný, ale mládež si ho dokáže zohnať. Alebo jeho náhradu.

Najviac užívateľov u nás totiž siaha k podobnému a legálnemu výrobku - žuvacím vrecúškam, ktoré sú najpredávanejšou formou žuvacieho tabaku. Mládež si ich zaobstará na internete alebo sa vynájdu inak, keďže na kúpu týchto výrobkov musíte mať minimálne osemnásť rokov. „Áno, skúšajú to všelijako,“ priznáva jeden z trafikantov. Nie je problém zohnať si občiansky preukaz od staršieho súrodenca či kamaráta, na ktorého sa tínedžer trochu podobá. Navyše, niektorí pôsobia na prvý pohľad vyspelejšie. Alebo im pomôže dospelý.

Hoci v tomto prípade nie je rakovina pľúc takou hrozbou ako pri cigaretách, aj malé vrecúška v škatuľke výrazne poškodzujú zdravie - od zničených ďasien, zubov cez srdcovo-cievne ochorenia až po rakovinou ústnej dutiny, hrdla či pažeráka.

Nenápadná závislosť

Mnohým rodičom by ani vo sne nenapadlo, že ich syn či dcéra sa môžu stávať závislými od nikotínu pred ich očami, vo vlastnej detskej izbe. Ako to najčastejšie zistia? „Žiaľ, až po upozornení tretej, obvykle cudzej osoby. K tomuto tvrdeniu nás priviedli skúsenosti s rodičmi v sanatóriu, ktorých potomkovia sa stali závislými. Často akoby boli imúnni voči odhaleniu rizikového správania. Dokonca aj na upozornenie napríklad zo strany učiteľa má otec či mama tendenciu ospravedlňovať nevhodné správanie svojho dieťaťa,“ opisuje Žemličková. Dospelí sú presvedčení, že u nich doma k niečomu takému nemôže dôjsť, lebo majú všetko pod kontrolou. A to je chyba!

Prečo čoraz nižšie vekové kategórie láka žuvací tabak či elektronické cigarety? Alternatívne spôsoby fajčenia ponúkajú rôzne príchute, mentolové aj ovocné, takže doma či v škole ich závislosť podľa zápachu neodhalia. Nikotínové vrecúška nikomu nebijú do očí ako cigarety. A mladí podceňujú riziko - veď len vymenili klasické žuvačky za drahšiu náhradu, po ktorej majú možno trochu viac energie a lepšiu náladu.

„Treba si však uvedomiť, že žuvací tabak tiež obsahuje nikotín a u detí vzniká závislosť, podobne ako pri cigaretách. V žiadnom prípade nejde o zdravšiu formu užívania, ako sa často propaguje aj v súvislosti s bezdymovými cigaretami. Pre mladistvých môže byť tento výrobok, a to nie ojedinele, dokonca prvou voľbou, akousi vstupnou bránou do sveta drog,“ zdôrazňuje riaditeľka. „V kombinácii so stimulačnými nápojmi môže dokonca zapríčiniť smrť.“

Zákaz nič nerieši

Odborníčka zo špecializovaného pracoviska pre liečbu závislostí upozorňuje, že priemerný vek pre začiatok užívania nikotínu je dvanásť až trinásť rokov. „Významný podiel na prvom kontakte má ponuka od kamaráta, spolužiaka, staršieho súrodenca. Aj preto je vhodné poznať výber priateľov svojho dieťaťa a naučiť ho správne sa rozhodovať, posilňovať u neho sebavedomie a schopnosť vedieť sa zrieknuť lákadiel, ktoré ponúka napríklad partia. Ďalším z významných motívov môže byť pocit dospelosti, spolupatričnosti a dôležitosti,“ vymenúva a zhrnie faktory, podľa ktorých rodič zistí, že jeho potomok je otrokom nikotínu: „Základné príznaky sú zhoršený spánok, výkyvy nálad, strata záujmov, nadmerná bdelosť, zmena správania a niekedy aj kamarátov.“

Najnáročnejšia práca však čaká rodiča po odhalení závislosti. Ako s dieťaťom hovoriť o tomto probléme a zabrániť mu v ďalšom užívaní? „Zákaz nikdy nič nevyrieši. Nedajú sa ním regulovať emócie ani túžba po inom pocite. Nevhodne zvolený zákaz dokonca núti človeka hľadať iné cesty, často oveľa sofistikovanejšie, utajovanejšie aj rizikovejšie. Je to len snaha dosiahnuť rýchly výsledok,“ myslí si Žemličková.

Dôležité je nastavenie komunikácie, ktoré sa však vyvíja dlhodobo. Nestačí si syna či dcéru posadiť na vážny rozhovor v období, keď sa mladý človek od rodiny už vnútorne izoloval. „Postupne podľa jeho veku volíme primeraný jazyk. Netreba sa báť otvárať témy, na ktoré sa odpovede hľadajú ťažko. Ak sú niektoré pre rodiča tabu - dosiahne túto mlčanlivosť aj u svojho dieťaťa. Podľa anglického výskumu pätina rodičov s mladistvými o návykových látkach vôbec nehovorí a tri pätiny hovoria nedostatočne,“ vysvetľuje psychologička. Ak dospelý považuje tému o drogách doma za „zarúbanú“, mal by hľadať pomoc u odborníkov. „Neraz rodičia prichádzajú po radu až vtedy, keď je už neskoro.“

Buďte v strehu

Závislosť je nebezpečná pliaga. „Nebolí. Naopak, vytvára tie najintenzívnejšie väzby na svoju látku. Vírusom recidívy sa nedá nakaziť, ale tá už bolí,“ opisuje Jana Žemličková. „Vždy záleží na človeku, aký motív na svoje správanie v sebe nachádza. Poctivo vybudovaný ochranný vzorec správania je zárukou stabilnej osobnosti, ktorá nepotrebuje hľadať alternatívy, kompenzačné mechanizmy ani tajomstvá z 13 komnaty.“   

FOTO V GALÉRII

Apeluje na dospelých, aby nezatvárali dvere pred názormi ani objavmi, ktoré ponúkajú mladým nové možnosti „užívania šťastia“ a môžu ich osloviť. „Je dôležité spoznávať pravdu a vedieť sa správne rozhodovať. Rodič, ktorý si myslí, že jeho dieťaťu sa takýto kontakt nikdy nemôže otvoriť, býva najviac rizikový práve preto, že nemusí zachytiť prvé signály zmeny v správaní u svojho potomka,“ dodá na záver.