Meno doktora práv Vladimíra Sklenku sa začalo intenzívnejšie skloňovať pred vyše mesiacom, keď sa verejnosť dozvedela zaujímavú a hádam aj šokujúcu informáciu. Zo súdneho spisu v mimoriadne sledovanej kauze Technopol, v ktorej sa spomína kontroverzný podnikateľ Marián Kočner, sa stratilo zhruba 300 strán. Jednoducho zmizli z dokumentácie nachádzajúcej sa na jednom z okresných súdov v Bratislave. Bol z toho poriadny rozruch. Ozval sa minister spravodlivosti Gábor Gál, ktorý v tejto veci plánoval podať trestné oznámenie.

Krátko po prepuknutí škandálu sa doktor práv Vladimír Sklenka rozhodol vzdať funkcie podpredsedu súdu. Presne toho, z ktorého zmizlo 300 strán dôležitého spisu. Jeho krok sa preto logicky dával do súvislosti s touto kauzou, čo sa, mimochodom, celkom pozitívne vnímalo. Zdalo sa totiž, že konečne ktosi dokázal vyvodiť osobnú zodpovednosť za vzniknutý problém. Lenže nie. Skutočnosť je zrejme iná. Doktor práv Vladimír Sklenka tvrdí, že jeho rozhodnutie s prípadom zmiznutého spisu nesúvisí a žiada ospravedlnenie. Nie prvé.

Bývalý ochranca

Vladimír Sklenka zhruba pred desiatimi rokmi pôsobil ako osobný ochranca vtedajšieho ministra spravodlivosti a neskôr predsedu Najvyššieho súdu SR Štefana Harabina. Pred tým, ako sa po úspešnom absolvovaní štúdia práva stal zamestnancom slovenskej justície, totiž pracoval na policajnom Úrade na ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií. Zdôrazňujeme, že v pozícii osobného ochrancu a nie vodiča chránenej osoby, pretože takéto zamieňanie uvedených pozícií vníma doktor práv Vladimír Sklenka veľmi citlivo.

V tejto súvislosti dokonca vyhlásil, že on si veru vyprosí, aby sa o ňom písalo a hovorilo ako o Harabinovom vodičovi. Hoci podľa našich informácií je na spomenutom policajnom úrade postavenie ochrancu chránenej osoby a jej vodiča hierarchicky temer totožné. Aj policajt za volantom vládnej limuzíny prechádza špeciálnym výcvikom, ak nie ešte náročnejším. Doktor práv Vladimír Sklenka to tak asi nevníma. Spájanie jeho mena s pozíciou vodiča akoby považoval za dehonestáciu svojej osoby.

Chce tisíce

Aspoň tak sa zdalo počas súdneho pojednávania, ktoré inicioval práve doktor práv Vladimír Sklenka, s naším týždenníkom. Touto cestou sa chce domôcť ospravedlnenia a morálnej finančnej satisfakcie vo výške desaťtisíc eur za článok, ktorý sme zverejnili ešte v októbri 2016. Upozornili sme vtedy na jeho pomerne rýchly kariérny rast v rezorte spravodlivosti. Od vymenovania za sudcu, čo bolo v júni 2014, trvalo len niečo vyše dvoch rokov, aby si to doktor práv Vladimír Sklenka namieril na najvyššiu pozíciu na okresnom súde v prvom bratislavskom okrese, kde už pôsobil. Na jeseň 2016 sa však prihlásil do výberového konania za predsedu tejto inštitúcie. Napokon neuspel, čo si podľa všetkého spojil práve s článkom v našom týždenníku. Ten asi bol pre členov výberovej komisie zrejme taký smerodajný, že všetky kvality doktora práv Vladimíra Sklenku dali bokom a rozhodovali jedine na základe nami zverejnených informácií.

Osobný ochranca: Vladimír Sklenka v minulosti ako príslušník polície chránil ministra spravodlivosti Štefana Harabina.
Osobný ochranca: Vladimír Sklenka v minulosti ako príslušník polície chránil ministra spravodlivosti Štefana Harabina.
Zdroj: Archív

Aj keď je asi každému viac-menej jasné, že ide o hlúposť, sudca okresného súdu podal žalobu. Okrem iného v nej tvrdí, že predmetným článkom a preto, že jeho kariérny postup sme akoby dávali do súvislosti s jeho pôsobením pri Štefanovi Harabinovi, čím mohol neskôr získať akési výhody, sme hrubým spôsobom a v rozpore so zákonom zasiahli do jeho osobnostných práv. Doktor práv Vladimír Sklenka v žalobe tiež tvrdí, že sme v značnej miere znížili jeho dôstojnosť, osobnú a profesionálnu česť, dobré meno a postavenie predovšetkým vo vzťahu k členom jeho rodiny, ku kolegom na pracovisku ako aj k ostatným spoluobčanom a spoločnosti. Morálne satisfakcie preto podľa názoru doktora práv Vladimíra Sklenku nemôžu byť postačujúce na reparáciu spôsobenej ujmy. Primerané by bolo patričné ospravedlnenie a vyplatenie desaťtisíc eur v hotovosti.

Vyhlásenie

Nejde pritom o jediné ospravedlnenie, ktoré žiada. Najnovšie mu vadí, že jeho meno sa skloňovalo v súvislosti s kauzou okolo zmiznutej časti spisu v prípade Technopol. Krátko po jej prepuknutí, čo bolo koncom tohtoročného októbra, totiž ministerstvo spravodlivosti informovalo, že Vladimír Sklenka, teda podpredseda súdu, odkiaľ sa dokumenty stratili, sa vzdal funkcie. Mnohí dávali tento krok do súvislosti so vzniknutou situáciou, pretože doktor práv Vladimír Sklenka mal mať vo svojej pozícii na starosti práve register spisov. On sa však k veci niekoľko týždňov nevyjadroval. Urobil tak až po tom, ako minister Gál informoval, že zmiznutá časť spisu sa na­šla. Doktor práv Vladimír Sklenka následne poslal do médií vyhlásenie, že „medzi vzdaním sa funkcie podpredsedu Okresného súdu Bratislava I JUDr. Vladimíra Sklenku a stratou časti súdneho spisu Technopol na Okresnom súde Bratislava I nie je a nebola potvrdená žiadna súvislosť“. Zdôraznil tiež, že nie je pravda, že je bývalým šoférom Štefana Harabina. 

Za zverejnenie nepravdivých informácií žiada ospravedlnenie. 

Chce ísť vyššie

Aby toho nebolo málo, denník Sme nedávno zistil, že doktora práv Vladimíra Sklenku stráži polícia. Denník v tejto súvislosti upozornil, že uvedený sudca rozhodoval v obchodných sporoch okolo firmy Technopol Servis, v ktorých sa angažuje aj trestne stíhaný podnikateľ Marián Kočner. Podľa Sme Sklenka doteraz rozhodoval tak, že to vyhovovalo práve skupine okolo Kočnera.

Skutočnosť, že sudcovi poskytli ochranu, nám bez akýchkoľvek podrobností potvrdil hovorca krajského policajného riaditeľstva v Bratislave Michal Szeiff aj doktor práv Vladimír Sklenka. Ten na otázky, prečo má ochranu a kto ho ohrozuje, uviedol toľko, že sa tak deje v súvislosti s prípadom, v ktorom je „v postavení poškodeného, prebieha vyšetrovanie a vzhľadom na uvedené sa nebudem bližšie vyjadrovať“. Na margo vzdania sa funkcie podpredsedu súdu dodal, že tak urobil „z osobných dôvodov, nie z dôvodov, ktoré uvádzali, respektíve uviedli médiá. Ide o nepravdivé a klamlivé tvrdenia“. Potvrdil zároveň, že chce pôsobiť na Krajskom súde v Bratislave. Nuž a na záver doktor práv Vladimír Sklenka prostredníctvom hovorcu súdu poslal autorke tohto článku citát, s ktorým sa vraj stretol v deň, keď reagoval na jej otázky. „Neprajem nič zlého niektorým ľuďom, len toľko, aby stretli sami seba.“