Martina Borguľu pred pár dňami obvinil vyšetrovateľ NAKA z podplácania. Podľa uznesenia, ešte v roku 2018 poslal cez sprostredkovateľom polícii úplatok, aby nevyšetrovali podozrenia z machinácie zákaziek v Bratislavskej vodárenskej spoločnosti v prospech spriatelených firiem. Borguľa minulý týždeň na tlačovke roztraseným hláskom priznal, že skutočne poslal skorumpovaným policajtom čiastku 50-tisíc eur, ale podľa neho išlo o výpalné a nie o úplatok. Vo veci najskôr figuroval ako poškodený a svedok a až neskôr ho obvinili z korupcie.

Borguľa: Možno aj Para

Zmena postavenie počas stíhania mu teraz robí vrásky na čele. „Ono to asi nie je úplne sranda. Ja som bol v pozícii poškodeného rok, myslel som si, že prípad je uzavretý a vôbec som ho neriešil," prezradil nám Borguľa. Podľa našich informácii má jeho prípad v rukách advokát Marek Para, ktorý sám čelí obvineniu z podporovania zločineckej skupiny. Rovnakú informáciu má aj advokát Rajmunda Rovňánka, ktorý podľa polície prijal od Borguľu peniaze a posunul ďalej. „Pána Borguľu zastupuje, myslím, že pán Para," povedal nám Rovňánkov právnik Richard Biročák.

Samotný Borguľa ale hovorí, že ešte nikoho vyhliadnutého nemá. „Obvinenie mi bolo doručené v piatok, v sobotu a nedeľu som bol mimo. Presne dnes si obvolávam advokátske kancelárie, že ktorá ma ide zastupovať. Nateraz komunikujem s pánom doktorom Bošanským, ktorý zastupuje Vlada Pčolinského a s pánom Martinom Krakovským a ešte zháňam ďalších," uviedol obvinený poslanec. Na našu otázku, že či ho teda iba doteraz - kým bol v prípade vedený ako poškodený - zastupoval Marek Para odpovedal vyhýbavo. „A čo vás to zaujíma? Možno to bol aj pán Para, ale nerozumiem načo vás to zaujíma. Tam nie je podstatné kto ma zastupoval," reagoval Borguľa spôsobom, ktorý naznačuje, že Para bol jeho advokátom. Doplnil, že podstatné bolo, že on bol poškodený.

Nie som Kočner

Počas nášho rozhovoru však nakoniec úplne obrátil. „Vylučujem, že ma doteraz zastupoval Marek Para," skonštatoval napokon nasrdene. Doplnil, že ho už začína tlačiť čas a preto si chce nového advokáta zaobstarať v najbližších dňoch. „Mám tri dni nato, aby som podal sťažnosť (voči obvineniu pozn. red.). Čiže ja v utorok večer musím byť rozhodnutý, kto ma bude zastupovať," vysvetlil s tým, že je to pre neho nová skúsenosť. „Ja intenzívne hľadám právnika. Nie som nejaký zločinec lump ako Kočner, ktorý má na ruke tridsiatich právnikov. Ja do trestného konania idem prvýkrát v živote, ja som v tom nový."

Mareka Paru zadržala NAKA spolu s exministrom vnútra Robertom Kaliňákom. Obvinený je zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny. Vedome mal napomáhať skupine v ktorej štruktúrach figurovali Norberta Bödöra, Tibor Gašpar, Robert Fico či Robert Kaliňák. Para je stíhaný na slobode, no rozhodnutie ešte nie je právoplatné a rozhodovať ešte bude najvyšší súd. Na verejnosti sa preslávil najmä ako právny zástupca Mariána Kočnera v kuaze zmenky a Kuciak. S obvineným advokátom sa nám zatiaľ nepodarilo skontaktovať.