Tip na článok
Bývalý sudca Pavol Dekánek odmietol dohodu o vine a treste, nepozdávali sa mu podmienky. Vpravo Justičný palác v Bratislave. Dekánek odišiel do dôchodku v roku 2014.

Nečakaný zvrat v prípade sudcu Dekánka: Prečo chce ísť pred súd?

Bývalý sudca Pavol Dekánek odmietol dohodu o vine a treste - nepáčili sa mu podmienky a chce ísť radšej pred súd.

Ešte pred pár dňami to bola hotová vec. Správu, ktorú vydala v apríli polícia, potvrdila Generálna prokuratúra. Bývalý sudca Okresného súdu Bratislava I Pavol Dekánek, ktorý má podľa prokuratúry na svedomí desiatky premlčaných prípadov, sa chcel dohodnúť na vine a treste a vyhnúť sa tak väzeniu.

Prokurátor prijal návrh dohody od polície a začal pracovať na podmienkach. Nepozdával sa mu však trest, s ktorým prišli policajti. Považoval ho za príliš mierny, a tak pritvrdil. To, že si Dekánek odpyká trest na slobode, nezmenil. Sprísnil iba pridružené tresty.

Dohoda sa mu nepáčila

Keď si päťdesiatdvaročný Dekánek na prokuratúre prečítal sprísnený návrh trestu za svoje prešľapy, od dohody odstúpil. Bývalému sudcovi, podozrivému z prieťahov v závažných prípadoch, sa prísnejšie sankcie nepáčili.

„Konanie o dohode o vine a treste medzi prokurátorom Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky a obvineným Mgr. Pavlom D. nebolo úspešné. Nedošlo k dohode o treste za trestné činy. V prípravnom konaní sa bude pokračovať zákonným spôsobom,“ potvrdila hovorkyňa Generálnej prokuratúry Andrea Predajňová.

V praxi to znamená, že vyšetrovanie sa musí ukončiť návrhom na podanie obžaloby a o treste rozhodne súd. Ten ho môže poslať do väzenia natvrdo.

Týždenníku PLUS 7 DNÍ sa krátko po prevalení kauzy s premlčanými prípadmi podarilo s Dekánkom urobiť rozhovor. „Je to vec ešte z čias, keď sa rušili vojenské súdy a všetky prípady sú z čias môjho pôsobenia na vojenskom súde. Zatiaľ som nebol vypočutý, ale viem, že už je začaté vo veci,“ reagoval vtedy bývalý sudca.

Po mesiacoch čakania na ukončenie vyšetrovania s dohodou o vine a treste teda nastáva v prípade zvrat. Po ukončení prípravného konania bude o Dekánkovom osude rozhodovať súd.

Premlčal desiatky prípadov

Bývalý sudca Dekánek je obvinený z toho, že svojou nečinnosťou nechal premlčať tridsaťšesť prípadov. V praxi to znamená, že na nich za päť rokov neurobil jediný úkon. Po uplynutí zákonnej lehoty sa tak z obvinených stali bezúhonní občania. A za skutky, pre ktoré boli trestne stíhaní, už nikdy neponesú zodpovednosť.

Zaujímavé pritom je, že mnohé z premlčaných prípadov majú spoločného menovateľa - figurujú v nich verejní činitelia, ktorí nebudú musieť pykať za svoje prešľapy. Vďaka Dekánkovej nečinnosti sa dnes môžu tešiť dobrému menu policajti, vojaci i zamestnanci Zboru väzenskej a justičnej stráže.

Čítajte viac:

Tento sudca nechal premlčať 50 prípadov. Čo všetko má na rováši?

Prieťahy mohli nahrať i podsvetiu

Päťdesiatdvaročný Pavol Dekánek bol sudcom od roku 1996. Do roku 2009 pôsobil na vojenskom súde, potom sa stal sudcom Okresného súdu Bratislava I a prípady z vojenského súdu si priniesol so sebou. Koncom roka 2013 sa proti nemu viedli tri disciplinárne konania. Jedno bolo právoplatne ukončené a sudcovi za trest znížili plat o polovicu.

Podozrivý bol aj z prieťahov v kauze bytová mafia, v dôsledku čoho prepustili na slobodu hlavného obžalovaného Jozefa Draga, bývalého člena gangu sýkorovcov a neskôr zamestnanca polície. Disciplinárne bol riešený aj v súvislosti s prepustením Libora Jakšíka, považovaného za bosa jednej z bratislavských skupín, z väzby.

Keď Dekánek v máji 2014 nečakane odišiel do dôchodku, zostalo po ňom 257 neukončených prípadov, ktoré pripadli jeho kolegom. Niekdajší sudca si nežije zle.

Podľa majetkového priznania z roku 2013 vlastnil byt v Bratislave, rodinný dom v radovej zástavbe v hodnote 110-tisíc eur a záhrady v hodnote 46-tisíc eur. Bol vlastníkom troch áut, z toho dve mal na lízing. Mal hypotéku a bezúčelový úver za vyše 166-tisíc eur. Ako sudca zarobil za rok 2013 vyše 42-tisíc eur.

VIDEO Plus 7 Dní