Obom sa z postu premiéra odísť vôbec nechcelo. Aneta Világi z katedry politológie Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave hovorí, že vynútený odchod z postu predsedu vlády a jeho zládnutie možno hodnotiť z niekoľkých uhlov. Zo straníckeho, teda aký mal dopad na udržanie strany a post predsedu.

"Po demisii Roberta Fica v roku 2018 podpora Smeru klesla a to isté očakávam aj pri OĽaNO," komentuje. Potom sa môžeme pozrieť na "úspech" demisie z pohľadu stability vlády. "To znamená, či vláda dovládne, či bude stabilná a konflikty už nebudú také okaté," hovorí s tým, že to nateraz pri "obete" Igora Matoviča nie je jasné. Avšak Ficov odchod bol v tomto smere dobrým bodom, lebo bývalá vláda v zložení Smer-SNS a Most-Híd sa udržala bez väčších treníc až do regulérnych volieb. "Ešte sa môžeme na demisie premiérov pozrieť z hľadiska osobnej reputácie a z hľadiska dôvery ľudí v politiku a politické inštitúcie. V tomto poslednom bode je myslím nateraz Fico lepší," analyzuje Aneta Világi. 

ČO VIAC povedala na margo Fica, Matoviča? Aký je jej pohľad na zažehnanú vládnu krízu? Ako zhodnotila veľkú rolu prezidentky Zuzany Čaputovej? POZRITE si videorozhovor.