Začiatkom školského roka dal známy superľavičiar Ľuboš Blaha na Facebook fotku so synom a s dcérou. „Adamko ide prvýkrát do školy a Lilinku čaká prvýkrát škôlka,“napísal k nej. Fotka je z ulice smerujúcej k jedinej škole v okolí. K elitnej a súkromnej. Blaha však tvrdí, že jeho syn do drahej školy nechodí. Učí ho vraj doma mama, teda manželka smeráckeho poslanca Národnej rady SR. Nedôverujú azda rodičia Blahovci štátnej škole?

Doma

Vráťme sa k spomínanej fotografii, na ktorej Ľuboš Blaha drží svoje deti za ruku a kráča po bočnej ulici k bratislavským Palisádam, k miestu, kde sa nachádza jediná škola, ktorej súčasťou je aj škôlka. Elitná a drahá s názvom Deutsche Schule Bratislava.

Pán poslanec sa pritom profiluje ako marxista a socialista, ktorý fandí Kube, miluje Che Guevaru alebo sa fotí v Číne pod propagandistickými komunistickými obrazmi so zaťatou päsťou. Preto skutočnosť, že by jeho deti naozaj nav­števovali súkromné zariadenie, ktoré možno z pohľadu zarytého socialistu pokojne vnímať ako symbol kapitalizmu, zarazí. „Nie, nechodia do Deutsche Schule,“dušoval sa Blaha.

„V blízkosti je jedno výchovné zariadenie, kam chodíme, ale malý je v domácej výchove, čiže vôbec nechodí do školy. Iba do takého klubu, ale ten nie je v Deutsche Schule. Je to odtiaľ asi kilometer, tak ma tam asi niekto videl,“presviedča Ľuboš Blaha. Vysvetľuje tiež, že dieťa môže byť podľa zákona v domácom vzdelávaní a potom chodí na preskúšanie. „Väčšinou sa to rieši cez rôzne vzdelávacie kluby, ktoré existujú a majú takýto spôsob  výchovy,“dopĺňa.

FOTO politikov, ako vedú svoje ratolesti do školy v GALÉRII >>

To manželka

Blaha, ktorý sa nikdy netajil tým, že štát je dobrý vlastník a správca, tvrdí, že deti nechodia do normálnej štátnej školy preto, lebo sa tak rozhodla jeho nežnejšia polovička. „Manželka kladie dôraz na ten typ vzdelávania, ktorý je menej zameraný na skills pri malých deťoch, ale je viac zameraný na psychický a duševný vývoj. To znamená, že zvolila cestu domácej výchovy v kombinácii s klubom, ktorý sa veľmi osobne a adresne zaoberá dieťaťom. Rešpektujem to a takto sme to vyriešili,“konštatuje sociálne cítiaci poslanec, ktorý opäť zdôrazňuje, že to bolo rozhodnutie jeho manželky.

„Rozprávali sme sa o tom dlho. Ja som zástanca štátnych škôl, ona je zástankyňa tak­zvaného prístupu, ak neštudujete pedagogiku, tak ho asi nebudete poznať, ale volá sa rešpektovať a byť rešpektovaný. Nemám nič proti verejným školám a ani ona, len nepoužívajú tento prístup,“ vysvetľuje Blaha.

Zástanca štátneho školstva?

Mnohí ľudia, ktorí deti vzdelávajú doma, poukazujú na to, že štátne školy nevzdelávajú deti tak, ako by mali, a nerozvíjajú ich schopnosti. Je štátne školstvo podľa Blahu také hrozné? Ak áno, prečo sa ho nesnaží zmeniť? „Práveže vôbec nie. Dosť som sa angažoval v súvislosti so zákonom o vzdelávaní, aby sa veci zlepšovali, a som za to, aby sa vytvoril priestor aj na tieto alternatívne druhy výchovy. Myslím si, že ľudia majú právo, podobne ako moja manželka, ak si myslia, že tento druh vzdelávania je prospešný pre ich deti, vybrať si. To je úplne v súlade s tým, že ja by som si vybral verejnú školu,“ tvrdí a dodáva, že je robustný zástanca verejného školstva. Malého aj malú, rozumej syna i dcéru, by vraj úplne úprimne dal najradšej do verejnej školy, lebo z vlastných skúseností môže povedať, že mladý človek sa lepšie ostrieľa v kolektíve.

A možno ho to aj trochu naučí životu. Na druhej strane Ľuboš Blaha rešpektuje, že matky majú v tom rozhodujúce slovo. „Môžeme sa o tom baviť pol roka, rok… Matka však s deťmi trávi nekonečne veľa času a venuje sa viac otázkam pedagogiky aj teoreticky, lebo ja som v práci, tak nakoniec rozhodla manželka,“ chrlí zo seba Ľuboš Blaha.

Do súkromných!

Jeho syn nie je jediný potomok sociálnodemokratického politika, ktorý nenavštevuje verejnú školu. Iní však deti nevzdelávajú doma, ale posielajú ich do drahých súkromných škôl. Azda najlepším príkladom je predseda Smeru Robert Fico, ktorého syn Michal chodil v minulosti na elitnú strednú školu. Samozrejme, súkromnú a poriadne drahú Forel International School. Školné tam bolo v čase, keď na nej mladý Fico študoval, 896 eur mesačne. Vtedajší premiér však platil oveľa menej. „Nikdy by som za svojho syna nezaplatil mesačné školné 27-tisíc korún (896 eur),“ vyhlásil v roku 2009. Spomínanú školu navštevovali najmä deti diplomatov, pre ktorých bolo 8 900 eur bežný ročný poplatok.

Fico vtedy nevysvetlil, prečo platí iba desatinu školného, ktoré bolo vyššie ako priemerný plat na Slovensku. „Pravdepodobne uverejníte, že mám protekciu. Spýtajte sa školy. Každá škola inak nastavuje školné,“ hovoril Fico. Šéfka uvedenej školy Zarin Buckinghamová potom potvrdila, že detí, ktoré študujú so zľavou, majú len pár. „Závisí to od voľnej kapacity, mali sme piatich alebo aj dvoch takých študentov,“ uviedla vtedy pre denník Pravda. Podľa nej mal mladý Fico zľavu, lebo bol výborný žiak. „Urobil výberové testy,“vysvetľovala.

Elitnú anglickú školu vybral pre svojho syna Andreja bývalý minister vnútra a niekdajší korunný princ Smeru Robert Kaliňák. Aj táto škola poskytuje vzdelanie potomkom veľvyslancov, politikov a prominentov. Pýši sa špičkovým vzdelávacím programom vychádzajúcim z anglických osnov a výučba na nej je výhradne v angličtine. Ako sme písali vlani, do tejto školy chodili tiež deti bývalého šéfa SIS Jána Valka. Školné sa tu pohybuje od 11 500 do 14-tisíc eur ročne.

Zo súkromnej do štátnej

Elitnú školu navštevoval aj syn poslanca Miroslava Beblavého Pavol. „Prvé štyri roky syn chodil na súkromnú školu, lebo ponúkala výučbu v angličtine, a chceli sme, aby sa naučil po anglicky. Potom, keď už angličtinu vedel a mal iné záujmy, rozhodol sa prestúpiť na štátnu školu,“hovorí Beblavý.

Tvrdí, že nehľadel na to, či ide o súkromnú alebo štátnu školu, ale na to, čo je pre dieťa najlepšie. Súkromná škola, na ktorú chodil mladý Beblavý, stála podľa jeho otca asi 400 eur mesačne. „Mnoho detí, najmä vo väčších mestách, však chodí do nekvalitných škôl preto, lebo nevieme zaplatiť dobrých učiteľov. Majú tabuľkové platy,“ pomenúva problém Beblavý.

FOTO politikov, ako vedú svoje ratolesti do školy v GALÉRII >>

Výsledok nedotiahnutých reforiem

„Vystihuje to mentalitu politickej kultúry a postoj k školstvu za posledných 30 rokov. Politici riešia len seba, svoj biznis a prospech. Chýba zamyslenie nad tým, čo by potrebovalo školstvo a náš systém, aby bolo vzdelávanie kvalitné,“ myslí si o deťoch papalášov na súk­romných školách aktivista a učiteľ Vladimír Crmoman. Ako hovorí, oproti socializmu sa zmenilo to, že do škôl prišla sloboda. „Ale samotný vzdelávací systém dlhodobo trpí, lebo od pádu socializmu neprišla nijaká dotiahnutá reforma.

Nedopracovali sme sa k tomu, že by si niekto sadol nad školstvo a vypracoval zmysluplný systém, kde by všetko klapalo, kde by boli učitelia aj žiaci spokojní,“ vysvetľuje Crmoman problém. Učitelia sú po­dľa neho po 30 rokoch od revolúcie už apatickí a sklamaní. „Vždy keď sa im niečo finančne pridá, pribudne im aj robota alebo prídu nejaké obmedzenia. Podpora štátu je mizivá. V tomto zlyhali všetky vlády. Nedokázali vyriešiť modernizáciu škôl. O tom, že by malo každé dieťa rovnaký prístup k vzdelaniu a rovnaké možnosti, môžeme len snívať,“ uzatvára Crmoman.

Klesáme v rebríčkoch

Aj medzinárodné testovanie PISA potvrdzuje, že so slovenským školstvom to nie je ružové. „Najprv sme sa tam držali celkom dobre, akoby vďaka tomu, čo tu bolo predtým vybudované. No bez podpory, s nedotiahnutými reformami nedokázalo školstvo pritiahnuť tých najlepších študentov, ktorí by išli študovať toto povolanie, to spôsobilo, že aj výsledky žiakov sa v medzinárodných testoch zhoršujú. Dlhodobo na to upozorňujeme. Dôsledky sa prejavia na všetkých, ak sa to nezmení,“ hovorí aktivista a učiteľ Vladimír Crmoman. Slovenskí študenti od roku 2006 klesajú v rebríčku PISA. Medzinárodné testovanie sa robí každé tri roky a mapuje čitateľskú, prírodovednú a matematickú gramotnosť žiakov. Po­dľa testovania v roku 2015 boli slovenskí žiaci podpriemerní v chápaní čitateľskej aj prírodovednej gramotnosti a horší priemer v matematike. Výsledky z roku 2018 by mali byť zverejnené začiatkom decembra.

Škola doma

Na Slovensku je možné, aby sa dieťa vzdelávalo doma. Rodič musí takúto formu učenia zdôvodniť. „Žiak, ktorému bolo povolené individuálne vzdelávanie, koná komisionálne skúšky v kmeňovej škole. Komisionálne skúšky vykoná z príslušného učiva každého povinného predmetu za každý polrok. Na základe výsledkov komisionálnej skúšky vydá škola vysvedčenie,“vysvetľuje tlačový odbor ministerstva školstva. Kontrolu vzdelávania robí Štátna školská inšpekcia a kmeňová škola. „Ministerstvo školstva špecificky nesleduje, aké výsledky dosahuje táto skupina žiakov, keďže, rovnako ako ich rovesníci navštevujúci školu, musia zvládnuť obsah vzdelávania stanovený v Štátnom vzde­lávacom programe. V minulom školskom roku sme mali 579 žiakov, ktorí sa vzdelávali v domácom prostredí,“ dodáva ministerstvo. 

Prečítajte si tiež: