Iniciatíva Stop hazardu so zdravím, v ktorej sily spojilo 20 stavovských organizácií pôsobiacich v slovenskom zdravotníctve, sa v utorok obrátila na parlamentných poslancov otvoreným listom. V ňom ich vyzýva, aby nehlasovali za predložený rozpočet pre zdravotníctvo na budúci rok. Kameňom úrazu má byť nedostatok financií pre celý zdravotnícky sektor.

Signatári iniciatívy ďalej tvrdia, že ministerstvo zdravotníctva a vláda ich návrh na zvýšenie rozpočtu odignorovalo. Zodpovednosť za zdravie ľudí je teraz podľa nich práve v rukách poslancov, ktorý majú poslednú šancu poslať do zdravotníctva viac peňazí. Iniciatíva zároveň poslancom prezentovala výsledky verejnej ankety, do ktorej sa zapojilo viac ako 100-tisíc ľudí.

Podporovatelia Stop hazardu so zdravím žiadajú zvýšenie platby za poistenca štátu na úroveň piatich percent z priemernej mzdy v hospodárstve spred dvoch rokov. To by znamenalo mesačnú platbu vo výške necelých 55 eur za každého nezamestnaného, dôchodcu, študenta, dieťa či rodiča na materskej.

Plánovaný nárast nestačí

V súčasnosti štát odvádza do systému zdravotného poistenia za “svojich“ poistencov zhruba 32 eur. Deje sa tak napriek známemu faktu, že priemerné náklady na liečbu týchto poistencov predstavujú približne 85 eur mesačne.

Na ich zdravotnú starostlivosť sa tak používajú peniaze, ktoré odvádzajú zdravotným poisťovniam pracujúci. Pre porovnanie – v susednom Česku štát po novom platí za “svojich“ poistencov 65 eur mesačne.

Aktuálny rozpočet pre zdravotníctvo, o ktorom budú hlasovať poslanci, ráta s rastom výdavkov na zdravotníctvo vo výške 4,4 percenta. Prezidentka Zväzu ambulantných poskytovateľov (ZAP) Zuzana Dolinková hovorí, že to nestačí ani na pokrytie každoročného nárastu súvisiaceho so starnutím populácie, infláciou či rastom miezd.

„Prostriedky na investície, zvýšenie kvality a hodnoty pre pacienta v rozpočte zohľadnené nie sú,“ tvrdí Dolinková. Ak by štát zvýšil svoje poistné na úroveň piatich percent z vymeriavacieho základu, čo je stále menej ako v susednom Česku, zdravotníctvu by to prinieslo o 500 miliónov eur viac ako predpokladá súčasný návrh štátneho rozpočtu.

Príde viac peňazí

Rezort zdravotníctva hovorí, že na zdravotnú starostlivosť v budúcom roku pôjde viac peňazí. „Pripravovaný rozpočet pre zdravotníctvo predpokladá budúci rok nárast v objeme financií o 3,56 percenta, čo znamená, že do sektora príde o približne 205 miliónov eur viac ako tento rok,“ konštatuje jeho hovorkyňa Zuzana Eliášová.

Narastie aj platba za poistencov štátu. Kým v tomto roku zaplatí štát podľa štatistík ministerstva za poistencov štátu približne 1,139 miliardy eur, pre rok 2021 sa predpokladá odvedená suma na úrovni 1,433 miliardy eur.

„Zmena spôsobu mechanizmu platby za poistencov štátu sa nastavila už vlani pri zostavovaní rozpočtu na tento rok, nejde preto o nový mechanizmus pri tvorbe rozpočtu na budúci rok,“ uzatvára Eliášová. Ministerstvo zdravotníctva a ministerstvo financií nastavili finančné pravidlá tak, aby peniaze v zdravotníctve boli cielené adresnejšie a spravodlivejšie než ako tomu bolo doposiaľ.