Ako demokratickí poslanci NR SR cítime povinnosť postaviť sa proti rozvratu medzi politikmi z demokratického tábora,“ píše sa vo vyhlásení platformy, ktorú poslanci vydali v predvečer hlasovania o Matovičovi.

Vyhlásenie podpísali nielen najčastejší kritici predsedu hnutia Kristián Čekovský či Monika Kozelová, ale aj Róbert Halák, pridali sa Anna Mierna, Tomáš Šudík, Jarmila Vaňová a členovia zoskupenia Jána Budaja Zmena zdola Anna Remiášová, Jaromír Šíbl, Vladimír Zajačik.

Rozpad štvorkoalície vnímajú ako „osobný spor dvoch politikov“ – Igora Matoviča a šéfa SaS, dnes už exministra hospodárstva Richarda Sulíka. „Nesúhlasíme so stupňovaním agresivity medzi demokratmi – a to ani zo strany OĽaNO,“ pokračuje vyhlásenie platformy.

Teraz nie je správna chvíľa, aby politici kládli na prvé miesto osobné záujmy a spory.
Občianska a demokratická platforma OĽaNO

 

Preto sa títo poslanci nezúčastnili hlasovania o vyslovení nedôvery Matovičovi ako ministrovi financií. Ale vyzvali ho, „aby vzal na vedomie vážnosť ohrozenia Slovenska a ako víťaz volieb 2020 navrhol takú novú dohodu demokratických síl, ktorou sa v NR SR obnoví stabilná väčšina zložená z demokratických poslancov“.
„Teraz nie je správna chvíľa, aby politici kládli na prvé miesto osobné záujmy a spory,“ dodávajú poslanci.

Podľa Tomáša Šudíka sa klub OĽaNO nerozpadáva. „Iba v ňom funguje platforma, ktorá bude dbať na to, aby sme uctievali a dodržiavali demokratické princípy a hodnoty, tvrdí s tým, že v rámci klubu poslanci „dokážu akceptovať názory jeden druhého“. „Sme tam od liberálov, konzervatívcov – všetko možné. A výber toho najlepšieho,“ pochválil sa s úsmevom.

Tvrdí, že platforma trvá na tom, aby prioritou ešte stále mandátovo najsilnejšieho koaličného hnutia, bola spolupráca s demokratickými silami v parlamente. „Medzi ne rátame aj poslancov zo SaS, všetkých čestných poslancov, ktorí sa rozhodli, že chcú dovládnuť a chcú bojovať proti mafii. A nedohodli sa za pár grošov s niekým iným, že chcú povaliť túto vládu a vyvolať predčasné voľby,“ vyhlasuje Šudík.