Mnohí z nich sa ešte tesne pred voľbami v roku 2020 videli na miestach ministrov, v horšom prípade si už predstavovali, ako sedia v kancelárii štátneho tajomníka. Hnutie, ktoré sa o hlasy voličov uchádzalo v koalícii so stranou Spolu, sa však do parlamentu nedostalo. Sen o ministerských kreslách sa tak rozplynul. Nie všetkým pro­gresívcom sa však po sčítaní voličských hlasov pohoršilo. Nie­ktorí z nich sa dostali do vysokých funkcií v rezortoch, a to aj tých, ktorým šéfujú členovia najviac kritizovaného OĽaNO.

Ružové vyhliadky

Jeseň 2019 naznačovala pre Progresívne Slovensko rozprávkovú budúcnosť. Len rok od vzniku mala strana za sebou obrovský úspech v prezidentských voľbách, ich kandidátka a vtedajšia podpredsedníčka Zuzana Čaputová zvíťazila v druhom kole so ziskom 58 percent hlasov. Mladé hnutie sa tešilo aj z európskych volieb, do ktorých išlo v koalícii so stranou Spolu. Získali vyše 20 percent hlasov a do Európskeho parlamentu sa dostali štyria poslanci zo spoločnej kandidátky.

V polovici októbra 2019 PS bolo podľa prieskumov najväčšou hrozbou pre vládny Smer. V rebríčku voličských preferencii obsadili druhú priečku so slušnými takmer 13 percentami. Niet sa čomu čudovať, že v tom čase vedenie strany už otvorene rozprávalo o budúcej vládnej koalícii a jednotlivci z PS si už takpovediac vyberali nábytok do kancelárií na ministerstvá. Ako sami deklarovali, v ponuke mali široké spektrum odborníkov - desať ekológov a environmentalistov, jedenásť učiteľov a expertov na vzdelávanie a sedem zástupcov zdravotníckych profesií. Vtedajší líder PS Michal Truban sa dokonca netajil túžbou stať sa premiérom. Akí boli naivní, ukázala volebná noc. Koalícia PS/Spolu dostala studenú sprchu a dvere parlamentu sa im zavreli pred nosom. Postup do národnej rady strane ušiel len o 926 hlasov.

Rivalita s Matovičom

Slovensko treba očistiť od mafie, zhodli sa pred voľbami lídri PS/Spolu a OĽaNO. A to, zdá sa, bola jediná vec, pri ktorej sa oba politické subjekty nepustili do hádky. Šéf Obyčajných ľudí Igor Matovič ostro urážal progresívcov najmä pre výroky predsedu Michala Trubana o skúsenostiach s užívaním drog. Súčasného ministra financií rozčuľovala do vývrtky aj téma registrovaných partnerstiev, ktorá bola súčasťou programu PS/Spolu. Verejne ju označil za debilinu. 

Koalícia progresívcov Matovičovi údery vrátila, a to často aj s úrokmi. Lídra OĽaNO označovali za manipulátora a vyčítali mu, že „riadi hnutie ako diktátor“. „Keď vám niečo Igor Matovič hovorí, to nie je jeho názor a pravda, ale má za tým určitý cieľ a chce niečo zneužiť,“ nešetril slovami na politického súpera Truban. Staré spory sú už podľa zistení týždenníka PLUS 7 DNÍ zažehnané. Ako sa ukázalo, viacerí ľudia z volebnej kandidátky neúspešnej dvojstranovej koalície makajú priamo u ministrov zo strany OĽaNO. A dokonca aj u Matoviča.