Postrelenie mladej kadetky na pôde Akadémie Policajného zboru v Bratislave poriadne rozvírilo hladinu. Kompetentní síce presviedčali, že išlo o nešťastnú náhodu, okolo udalosti sa však vynára čoraz viac nejasností.

Verejný priestor takmer okamžite zahltili pestré názory. Opatrnejšie, o čakaní na výsledky vyšetrovania až po tie vskutku razantné, nabádajúce na vyvodenie zodpovednosti voči vedeniu školy. „Po vojne je každý generál,“ povzdychne si vedúci Katedry telesnej výchovy a športu Akadémie Policajného zboru Rastislav Kurilovský, teda nadriadený muža, ktorý v osudný deň vystrelil zo zbrane priamo na 20-ročnú študentku.

Doživotné následky

Doterajšie informácie zneli jasne. Počas streleckého výcviku zasiahol inštruktor kadetku jedným ostrým nábojom, ktorý sa za neznámych okolností dostal medzi cvičné. Dôsledkom toho utrpelo dievča ťažké zranenia, ktoré preň podľa všetkého budú mať doživotné následky.

Strela zasiahla nielen časť pľúc, ale i chrbticu. Roztrieštila dvanásty hrudný stavec a prerušila miechu. Prognóza nie je optimistická. Hrozí, že talentovaná športovkyňa ochrnie.

Nešťastná udalosť ľudí zasiahla. Aj tí menej zdatní v danej problematike sa krútiac hlavou pýtali, ako sa niečo také vôbec mohlo stať.

Odborníkov zas zaujímalo, prečo vykonával činnosť inštruktora policajných kadetov civilný zamestnanec. Navyše pôvodom z Ruska, o ktorom sa začali šíriť reči, že v minulosti vo svojej rodnej krajine pôsobil v tamojších ozbrojených zložkách. Hádam o to viac zarážalo, že sa mu medzi cvičné náboje zamiešal jeden jediný ostrý.

Všetkým však najviac vŕtalo v hlave, ako, preboha, mohol jeden profesionál namieriť zbraň na osobu a potom ešte i vystreliť? Veď zá­kladným pravidlom pri streleckej výučbe je nemieriť za žiadnych okolností na človeka.

Žiadny výcvik, len krúžok 

„Dotyčný nebol inštruktorom, ale pedagógom, civilným zamestnancom akadémie. Znamená to, že s kadetmi neviedol žiadny výcvik zameraný na policajné činnosti. Na to tu máme príslušníkov, ktorí prešli výcvikom špeciálneho policajného odboru,“ priblížil Rastislav Kurilovský.

Za akých okolností sa dotyčný pedagóg na akadémiu dostal, však vysvetliť nevie, keď­že vedúcim katedry telesnej výchovy a športu je zruba dva mesiace.

„Uvedený zamestnanec sa podieľal na výučbe bojových umení. Čo sa týka streľby, prešiel kurzom v Slovenskom streleckom zväze. Na akadémii len viedol voľnočasový strelecký krúžok,“ objasňuje Kurilovský.

Konal svojvoľne

K nešťastnej udalosti do­šlo práve počas krúžku. Preto sa odohrala mimo pracovného času, ale v akademickom streleckom polygóne. Práve tu sa dostávame na vratkú pôdu.

Aj vedúci katedry priznáva, že dotyčný pedagóg podľa všetkého postupoval v rozpore s vnútornými nariadeniami. Nemal totiž povolenie viesť strelecký krúžok v polygóne, kde sa ani nesmú používať ostré náboje.

Zlyhal teda tento pracovník akadémie? Postupoval svojvoľne? Skutočne porušil niekoľko nariadení? Vedúci katedry telesnej výchovy zostáva pri uvedených otázkach chvíľu ticho. Po odmlke pripúšťa, že slovko svojvoľne je zrejme výstižné, ale ako zdôrazňuje, nechce mu priťažovať.

Rastislav Kurilovský je presvedčený, že dotyčný si podľa všetkého svoje chyby uvedomuje. „Nemôžem vylúčiť, že takto nepostupoval aj v minulosti. Lenže teraz došlo k nešťastiu a vyšlo to najavo,“ priznáva vedúci katedry, pre ktorého je úplne nepochopiteľné, že pedagóg podľa všetkého mieril na kadetku. Či to mohlo byť, čisto teoreticky, z obyčajnej chlapskej frajeriny, si vraj nedovolí hodnotiť.

Nikoho neobvinili

Všetko ukáže vyšetrovanie, ktoré vedie bratislavská polícia. Konať začala vo veci prečinu ublíženia na zdraví. Konkrétnu osobu zatiaľ neobvinila.

„V uvedenom prípade prebieha vyšetrovanie s cieľom náležitého objasnenia presných príčin a okolností danej udalosti. Bližšie informácie v tomto štádiu konania nie je možné poskytnúť,“ uviedla pre PLUS 7 DNÍ policajná hovorkyňa Jana Šimunková.

„Či neplánujem v súvislosti s nešťastnou udalosťou abdikovať z funkcie vedúceho katedry? Ak bude taká požiadavka, tak odídem, ale nie som si vedomý svojej chyby,“ hovorí pokojným hlasom Kurilovský.