Viete si predstaviť, že vám pri uchu vybuchne bomba? Nepríjemné, čo? Asi tak sa cítia vzhľadom na svoj niekoľkonásobne lepší sluch psy, keď si my ľudia krátime čakanie na nový rok delobuchmi a ohlušujúcimi ohňostrojmi. Niektorým to síce neprekáža, no pre väčšinu zvierat je posledná noc v roku stresujúcim zážitkom. Ako prežiť silvestrovské oslavy v pokoji, aby sa nestali nočnou morou?

Aj politici sú psičkári a keďže v tomto sviatočnom čase si treba aspoň na chvíľu oddýchnuť od káuz, dali sme im priestor, nech sa nimi pochvália a prípadne poradia, ako stráviť poslednú noc v roku s domácim miláčikom. Zistili sme, že psičkárov nájdete naprieč celým naším politickým spektrom. Napokon, niektorí to využívajú aj marketingovo - fotky premiéra s jeho labradorom Lerrym alebo expremiérky Ivety Radičovej s jej zlatým retrieverom sú dobre známe. Ktovie, aj preto nám možno odpovedali ochotnejšie ako zvyčajne.

Hluchý pes sa nebojí

Niektoré psy sa boja už od šteňacieho veku, iné s tým začnú až na staré kolená. Pes exministra obrany Ľubomíra Galka však nie je ani jeden z týchto prípadov. Galko vtipne komentuje, že jeho psa na Silvester už nemusí pripravovať, lebo je takmer hluchý. „Nexiho sme priniesli do nášho rodinného domu v Stupave z útulku pred šestnásť a pol rokom. Našli ho ako šteniatko pod mostom zavretého v škatuli,“ hovorí o krížencovi vlčiaka, špica a ešte nejakého pastierskeho psa.

„Je super odolný, prakticky šestnásť rokov nebol chorý. Až tento rok v lete mal náš už staručký deduško prvýkrát vážny problém, keď sa prehrial, ale dostali sme ho z toho,“ rozhovorí sa Galko a ako každého psičkára ho nemožno zastaviť.

„Nexi je typický vonkajší pes. Je neskutočne verný. Napriek tomu, že má vzadu v záhrade zateplenú búdu, ak nie je menej ako mínus pätnásť, nespí v nej, ale leží celú noc pred dverami a stráži nás. Tak som mu minulú zimu aspoň venoval páperovú bundu, čo už nenosím. V zime sa vždy do nej zakuklí, keď leží pred tými dverami. Takže na zimu, čo sa týka chladu, je pripravený.“ „Na zvýšený hluk, napríklad ohňostroj na Silvestra, ho pripravovať netreba, jednak už slabšie počuje a navyše sa hluku nikdy nebál ani ho nikdy neznervózňoval,“ hovorí poslanec za SaS o regulárnom členovi rodiny.

Pomáha hladkanie

Psy, ktoré prežili nepríjemnú skúsenosť s ohňostrojom, môžu trpieť fóbiou zo všetkých podobných zvukov, ktoré im to pripomínajú. Takúto skúsenosť má psičkárka smeráčka Monika Flašíková-Beňová. „Mala som niekoľkých psíkov, ktorí reagovali podobne. Pri každom výbuchu sa zľakli a zaliezli pod stôl,“ hovorí majiteľka španielskeho stavača Pedra, ktorý pochádza z Maďarska. „Vždy pomohlo hladkanie a objatie na upokojenie,“ radí europoslankyňa.

Kollárov Cvoky

Šéf parlamentnej strany Sme rodina Boris Kollár do svojej rozvetvenej rodiny prijal aj psa. „Chápem, že mnoho zvierat a psíkov môže mať stres, ktorý sprevádza Silvester. Ale náš Cvoky - tak sa volá naša čivava - je iná káva! Už v minulosti, keď sme s deťmi odpaľovali ohňostroj a delobuchy, Cvoky patril medzi najaktívnejších. Rovnako bol aktívny pri našej kampani - čím viac hluku a zábavy - tým lepšie,“ oduševnene hovorí o svojom najmenšom miláčikovi, ktorý je evidentne rovnaký suverén ako jeho pán. „Keď sa dozvedel, že nefiguruje na zozname kandidátov do Národnej rady SR, tvrdil mi, že aj on je rodina, a snažil sa ma prosíkaním obmäkčiť,“ zavtipkoval si Boris Kollár.ň

Spája ich labrador

Minister financií Peter Kažimír trávi Silvester väčšinou s rodinou, priateľmi a so psom Rafaelom na horách. „Ako asi každý pes, aj ten náš má, samozrejme, najradšej, keď ho škrabkáme a držíme pritom za labku, a to nielen na Silvestra,“ hovorí minister. „Ale musím povedať, že sa u neho prejavujú vlastnosti poľovníckeho plemena, pretože mu nerobia problém výstrely pri ohňostrojoch ani delobuchy. A pamätám si dokonca aj príchod nového roka, ktorý Rafael napriek ohňostroju sladko prespal, a to bez akýchkoľvek upokojovacích prípravkov,“ dodáva smerácky financmajster, ktorý má to isté plemeno ako premiér Robert Fico a svojho labradora vodieva aj do práce.

Bez liekov

Tabletky na upokojenie nedáva psovi ani poslankyňa za SaS Natália Blahová. „Bývame na dedine, silvestrovská noc tam teda nie je taká búrlivá ako v meste. Počas večera a noci sa len snažíme držať psíky vnútri,“ hovorí skúsená chovateľka. „Musíme však dávať pozor na voľne položené jedlo. Evidentne sú nervóznejšie než obvykle a už sa niekoľkokrát stalo, že za obeť padla obložená misa. To si dovolili naozaj len na Silvestra,“ dodáva so smiechom.

Šéf rezortu diplomacie Miroslav Lajčák má doma sedemročného kocúra Eliasa. „Na Silvestra nesmie zostať sám, berieme ho so sebou do Tatier,“ prezrádza. „Vlastne vždy, keď cestujeme, niekto sa musí ku kocúrovi nasťahovať a opatrovať ho, pretože osamote trpí. Tabletky na upokojenie však neužíva, stačí, ak je niekto pri ňom a hladká ho,“ vraví. Paradoxne, odborníci radia pravý opak - psa vraj nemáme upokojovať, pretože v ňom ešte povzbudzujeme strach. Lepšie je odviesť pozornosť hrou alebo maškrtami.

Ako vieme, že je pes v nepohode

Pes sa môže chvieť, nadmerne slintať, štekať, skučať, byť deštruktívny, pobehovať po byte, dokonca sa môže pomočiť alebo pokúsiť o únik. Psy majú citlivejší sluch a intenzívnejšie vnímajú zvuky, ktoré človek ani nepostrehne. Ohlušujúce zvuky delobuchov si nevedia vysvetliť. Ak je vyrovnaný a od šteňacieho veku správne socializovaný, absolvoval výcvik na streľbu, ohňostroj spravidla prežije v pokoji, celú noc prespí a oslavy na ňom nezanechajú žiadne následky.

Ako prežiť Silvester, ak sa pes bojí?

  • Obmedzte prechádzky - v podvečer silvestrovskej noci vyvetrajte svojho miláčika poslednýkrát vtedy, keď je na okolí ešte ticho. V čase, keď sa vypúšťa ohňostroj, nechoďte von.
  • Psíkovi poriadne utiahnite obojok, aby sa nemohol pri náhodnom zvuku pyrotechniky z neho vyvliecť.
  • Pre prípad psíka označte - dajte mu obojok so známkou, kde bude telefónne číslo alebo adresa bydliska, začipujte ho.
  • Ak psa chováte vonku a bojí sa ohňostroja, presuňte ho dovnútra.
  • Zostaňte so psom v kontakte. Pes je členom svorky, v nej sa cíti bezpečne, preto mu umožnite, aby bol s vami po celý čas v kontakte.
  • Psa neupokojujte, netíšte, pretože to je to najhoršie, čo môžete spraviť - iba v ňom podporíte strach.
  • Odveďte jeho pozornosť. So psíkom sa hrajte, opakujte si povely, odmeňte ho maškrtkou, chváľte ho.