Tip na článok
Skladisko: Na toto dobrí ľudia vyzbierali dva milióny osemstotisíc slovenských korún?!

Nemocnica si z rehabilitačného bazéna pre deti spravila sklad

Kalkuluje nemocnica s tým, že ju občianske združenie nepoženie pred súd s ohľadom na jej malých pacientov?

Galéria k článku (4 fotografie )
Bazén dal zakonzervovať: Podľa riaditeľa nemocnice Jána Noska náklady na prevádzku prevýšili jeho prínos.
Riaditeľka Veronika Rosová: „Mohli by sme nemocnicu zažalovať, ale touto cestou ísť nechceme.“
Detská fakultná nemocnica v Banskej Bystrici: Jej vedenie oslovilo občianske združenie Svetielko nádeje s prosbou o rekonštrukciu rehabilitačného bazéna.

Iba jedna detská nemocnica na Slovensku sa môže pochváliť vlastným rehabilitačným bazénom. Aj to len vďaka tomu, že sa naň poskladali dobrosrdeční ľudia s nezištným úmyslom pomôcť malým pacientom v ich trápení s ťažkou chorobou.

Dokopy dali dva milióny osemstopäťdesiattisíc slovenských korún, čiže deväťdesiatpäťtisíc eur. O to ťažšie sa dá pochopiť, že nemocnica deti do bazéna nepúšťa. Spravila si z neho sklad.

Vyžiadaný dar

Dlhšia liečba na lôžku a s tým spojená nedostatočná svalová aktivita môže u detských pacientov spôsobiť závažný úbytok vápnika v kostiach. Tomuto stavu možno zabrániť pohybom v odľahčenom prostredí, teda rehabilitáciou vo vode. Detská fakultná nemocnica s poliklinikou v Banskej Bystrici mala vo svojich priestoroch bazén presne na tieto účely, ale jeho realizácia sa nikdy nedotiahla do konca.

Vedenie nemocnice hľadalo možnosti, ako problém vyriešiť, a rozhodlo sa osloviť občianske združenie Svetielko nádeje, ktoré sa prezentuje ako centrum pomoci detskej onkológie práve pri banskobystrickej detskej nemocnici. Funguje už od roku 2004 a za ten čas si získalo renomé dôveryhodnej organizácie.

Predstavitelia Svetielka nádeje sa do projektu rekonštrukcie bazéna pustili. Oslovili množstvo firiem, konkrétnych ľudí a presvedčili ich, aby na dobrú vec prispeli priamo finančne alebo poukázaním dvoch percent z daní, ale aj dodaním materiálu či vlastnou prácou.

V priebehu dvoch rokov sa im podarilo bazén sprevádzkovať - odstrániť pôvodné keramické obklady, podoprieť vaňu bazéna, vytvoriť nové hydroizolácie a obklady, položiť podlahu s elektrickým ohrevom, nainštalovať kompletnú technológiu s automatickou filtráciou.

Detský rehabilitačný bazén s protiprúdom, vynovenú šatňu, zdvihák pre imobilných pacientov a k tomu plavecké pomôcky a spotrebný materiál na jeden rok prevádzky odovzdalo občianske združenie Svetielko nádeje detskej nemocnici ako dar. Bazén otvorili s veľkou slávou za prítomnosti médií.

Zlá analýza?

Na dnešný stav zrekonštruovaného bazéna sme sa šli pozrieť spolu s riaditeľkou Svetielka nádeje Veronikou Rosovou. Na prízemí detskej nemocnice, len kúsok od dvier stále označených ceduľkou so znakom bazéna, visí hneď niekoľko veľkých reklamných plagátov lákajúcich mamičky s deťmi na cvičenie vo vode v iných častiach mesta.

Miestnosť nemocničného bazéna je doslova zaprataná množstvom obalov s minerálnou vodou a po okraji bazéna sú papierové škatule naskladané do výšky. Niektoré sú zalepené, z iných trčia akési dokumenty. Bazén je prázdny, bez kvapky vody.

„Momentálne je zakonzervovaný, ale zo dva roky sa normálne využíval,“ informovali nás zamestnanci nemocnice. „Chodili sem nielen naši malí pacienti, ale aj deti z materských škôl. Tých tu bolo! Len čo jedna skupina odchádzala, už bola pripravená ďalšia skupina. Možnosť zregenerovať sa mali aj príbuzní hospitalizovaných detí, ale tí sa objavili iba občas. A piatok poobede bol určený pre zamestnancov nemocnice.“

Prečo nemocnica bazén zavrela, ak sa stretol s takým priaznivým záujmom? „Rozhodli sme sa tak z ekonomických dôvodov. Tie nás nepustia, nedá sa s tým nič robiť,“ tvrdí riaditeľ nemocnice Ján Nosko.

„Vyrábal nám stratu. Využívali ho jeden-dvaja pacienti denne a ako podnikateľská činnosť to bolo stratové. Náklady boli oveľa vyššie ako prínos. Prečo vôbec do toho nemocnica išla, neviem, pri úvodnej myšlienke som nebol. Zrejme nebola analýza dostatočne spracovaná.“

Mohli by sa súdiť

Riaditeľka Svetielka nádeje nechcela na Noskove slová priamo reagovať, ale uisťovala nás, že ich občianske združenie sa snaží o trvalo udržateľné projekty. „To sa nám stalo prvýkrát a nesmierne nás to mrzí. Obzvlášť preto, lebo rekonštrukcia bazéna nebol náš nápad. O pomoc nás žiadala nemocnica a takto to dopadlo.

O vzniknutej situácii sme informovali sponzorov. Od nemocnice by sme mohli žiadať vrátenie financií použitých na rekonštrukciu bazéna na základe darovacej zmluvy. Ale touto cestou ísť nechceme. Len nám je z toho všetkého smutno. Člen nášho združenia, ktorý projektu venoval množstvo hodín a doviedol ho až do konca, nás po tejto skúsenosti opustil...“

Zamestnanci nemocnice, ktorých sme oslovili, svoj názor vyslovili len pod podmienkou zachovania anonymity: „Prevádzkovanie bazéna nie je lacná záležitosť, ale určite sa dá dostať, ak už nie do plusových čísel, aspoň na nulu. Pre štátne zdravotnícke zariadenie by to malo stačiť. Ale to by musel celú záležitosť riešiť manažér a nie lekár.“

VIDEO Plus 7 Dní