Nemocniciam rastú ceny za zemný plyn a elektrinu, v niektorých prípadoch aj šesťnásobne. Viaceré z nich očakávajú pomoc a rokujú s rezortom zdravotníctva. Vyplýva to z vyjadrení viacerých štátnych nemocníc pre TASR.

Univerzitnej nemocnici Bratislava stúpli zálohové platby na elektrinu o 150 percent a na plyn o 300 percent, potvrdila pre TASR jej hovorkyňa Eva Kliská. Akékoľvek zvýšenie cien komodít, ktoré sú kľúčové pre bežný chod nemocníc, predstavuje podľa nej komplikáciu.

Nárast cien eviduje tiež Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura (UNLP) Košice, a to o 150 percent. "UNLP nedokáže ovplyvniť toto enormné zvyšovanie cien, očakávame pomoc a regulácie zo strany vlády aj Európskej únie," upozornila pre TASR hovorkyňa Monika Krišková. Nemocnica podľa nej rokuje s ministerstvom zdravotníctva.

Fakultná nemocnica s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici nakupuje zemný plyn za štvornásobne a elektrinu za šesťnásobne vyššiu cenu. "Problematika cien energií je predmetom diskusie a rokovaní so zriaďovateľom," doplnila pre TASR hovorkyňa Ružena Maťašeje.

Výrazné zvýšenie cien energií zaznamenala aj Fakultná nemocnica Trnava, presnú sumu nešpecifikovala. "V rámci riešenia tohto stavu komunikujeme s kompetentnými orgánmi," dodal pre TASR hovorca Matej Martovič.

Nárast cien energií trápi aj neštátne nemocnice. Tie evidujú nárast cien energií niekedy až v stovkách percent. Pri nezmenených príjmoch je to pre ne likvidačné. Pre TASR to uviedol riaditeľ kancelárie Asociácie nemocníc Slovenska (ANS) Miroslav Valaštík. Bez rýchleho riešenia hrozí podľa neho kolaps. "Zvýšenie cien energií bez ich kompenzácie bude znamenať jednoznačne obmedzenie až znemožnenie prevádzky zdravotníckych zariadení v regiónoch so všetkými dôsledkami pre pacientov," skonštatoval.

Asociácia v tejto veci komunikuje s rezortom zdravotníctva. "Predkladá analýzy zvýšených nákladov na energie, ale aj ostatných nákladov, ktoré sa zvyšujú vplyvom inflácie," objasnil Valaštík. Premiér Eduard Heger (OĽANO) podľa neho na hospodárskej a sociálnej rade avizoval, že vláda chce zdravotníckym zariadeniam pomôcť s negatívnym vývojom na trhu s energiami.

Reakcia ministerstva

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR pre TASR reagovalo, že o cenách energie sa diskutuje na celoeurópskej úrovni. "Väčšina krajín EÚ a všetky ministerstvá na Slovensku pociťujú dosahy rastu cien energií," podotklo.

V prípade nemocníc treba podľa neho mať na zreteli užší priestor na možné kompromisy medzi úsporou a spotrebou. "Liečebný proces kladie na vykurovanie, techniku iné nároky ako napríklad administratívne či skladové budovy," ozrejmilo.

Rezort zdôraznil, že situáciou sa zaoberá spoločne s vládou a význam úspor energií si uvedomuje aj z dlhodobého hľadiska. "Tento postoj je napríklad zakotvený v komponentoch plánu obnovy a odolnosti. Vo všetkých výzvach, v ktorých je to možné, zohľadňujeme energetické ciele," dodal.