Majú sa ako králi a predsa sa im máli. Požiadavka slovenských futbalistov, aby im futbalový zväz vyplácal 5-tisíc eur štartovné za každý kvalifikačný zápas bez ohľadu na výsledok a fakt, či do zápasu zasiahnu aj oni, mnohých prekvapila a zaskočila.

Lepšie peniaze si nevydupali. Šéf Slovenského futbalového zväzu (SFZ) Ján Kováčik nie je ochotný meniť systém každé dva roky. Zaráža však, že naši reprezentanti o to vôbec požiadali.

Peniaze za prehru? Nezmysel

Zväz sa ohradil, nie je ochotný pridať peniaze. Ak by pristúpil na požiadavky hráčov a každému z 23 nominovaných vyplatil 5-tisíc eur, stálo by to zväzovú pokladnicu 115-tisíc. Po každom zápase. „Nie sme giganty ako Apple či Microsoft, aby sme dokázali zásadne zmeniť podmienky,“ vyhlásil Kováčik po stretnutí s hráčmi.

Nie sme Apple ani Microsoft: Vyhlásil po stretnutí s našimi reprezentantmi šéf Slovenského futbalového zväzu Ján Kováčik.
Nie sme Apple ani Microsoft: Vyhlásil po stretnutí s našimi reprezentantmi šéf Slovenského futbalového zväzu Ján Kováčik.
Zdroj: Július Dubravay

Nie sme Apple ani Microsoft: Vyhlásil po stretnutí s našimi reprezentantmi šéf Slovenského futbalového zväzu Ján Kováčik. Foto: Július Dubravay

Tí sa naozaj nemajú na čo sťažovať. Veď v uplynulej úspešnej kvalifikácii si delili 660-tisíc eur. Na zraze dostávajú všetci podľa našich informácií po 100 eur vreckového na deň. Cestu z klubu na zraz i späť majú hradenú. Napriek tomu si pýtali viac.

„Pýtať peniaze za prehru? Veď je to nezmysel. Rovnako ako platiť tým, ktorí do zápasu nenastúpia. To by sa im malo platiť za to, že pridobrý nápad,“ tvrdí tréner Ladislav Jurkemik, ktorý viedol národný tím v rokoch 2002 - 2003.

Netají, že sa vždy snažil vybojovať pre hráčov čo najlepšie podmienky. „No musia si ich zaslúžiť,“ dodáva 63-ročný majster Európy z roku 1976. „Nech dostávajú štartovné, aj desaťtisíc eur. To mi je jedno. Ale za výkony. Vtedy, keď niečo ukážu. Čo by to v opačnom prípade bolo za motiváciu?“ pýta sa.

Ani bývalý tréner Milan Lešický nie je z iniciatívy hráčov nadšený. „Hráči si musia uvedomiť, že si nemôžu pýtať milióny, keď ich zväz nemá. Na druhej strane, vždy je to vec dohody. Ešte som nevidel prémiový poriadok, ktorý by bol naozaj dobrý. V každom sa nájdu chyby. Štartovné je však ošemetná záležitosť. Keď som napríklad pôsobil v Žižkove, vyplácalo sa len hráčom, ktorí nastúpili minimálne na jeden polčas. Inak nie,“ dodáva dnes 71-ročný Lešický.

Za Škótsko každému vyše 2-tisíc eur

Ako to momentálne v našej reprezentácii funguje? So zástupcami zväzu zvyčajne rokujú štyria hráči - kapitán tímu, jeho zástupca, plus dvaja futbalisti, ktorí sa menia. Kapitánom nášho tímu je Martin Škrtel, jeho zástupcom Marek Hamšík.

V dobrej nálade: Marek Hamšík, vpredu, a Juraj Kucka prichádzajú na zraz.
V dobrej nálade: Marek Hamšík, vpredu, a Juraj Kucka prichádzajú na zraz.
Zdroj: Michal Smrčok

V dobrej nálade: Marek Hamšík, vpredu, a Juraj Kucka prichádzajú na zraz. Foto: Michal Smrčok

Podľa súčasného systému reprezentanti dostávajú odmenu pre celý tím podľa sily súpera. Za triumf nad Anglickom mali sľúbených 150-tisíc, za remízu polovicu. Víťazstvo nad Škótskom (3 : 0) im prinieslo 100-tisíc eur. Za prehru v Slovinsku nedostali nič.

Vo všetkých prípadoch platí, že polovica sumy sa hráčom vyplatí hneď, zvyšok v prípade postupu na šampionát. Premenené na drobné, za poslednú výhru nad Škótskom sa rovným dielom rozdelí medzi hráčov 50-tisíc eur (vyše 2 100 eur na hlavu). V prípade postupu sa rozdelí zvyšok, zvýšený o tretinu z balíka odmien od UEFA či FIFA. Druhá tretina pôjde na náklady zväzu, posledná na mládež.

„Na prémie pre hráčov nevyužívame prostriedky zo štátneho rozpočtu, ale od sponzorov a z marketingových aktivít,“ prízvukuje prezident SFZ Ján Kováčik.

Kvôli úplnosti však musíme pripomenúť, že štartovné už v minulosti v národnom tíme fungovalo - v kvalifikácii o postup na MS 2014. Jeho výška však bola polovičná oproti súčasnej požiadavke - 2 500 eur.

Vyjadrenie hráčov
Vyjadrenie hráčov
Zdroj: Plus 7 dní

Maďarom tisícka

Ako je to v okolitých krajinách? Českí futbalisti majú za víťazstvo 150-tisíc českých korún pre každého, čiže zhruba 5 500 eur. Za remízu 1 800 eur. Štartovné nemajú. Ani Poliaci. „Vyplácame odmeny len po kvalifikácii,“ odpovedal na našu otázku hovorca Poľského futbalového zväzu Jakub Kwiatkowski.

Susedné krajiny
Susedné krajiny
Zdroj: Plus 7 dní

Motiváciou pre maďarských reprezentantov sú body. Za každý si hráč tímu prilepší o tisíc eur. Bežným štandardom sú dva zápasy počas jedného kvalifikačného zrazu. V prípade dvoch výhier by tak naši južní susedia dostali ešte viac než naši - 6-tisíc eur.

Reprezentanti Škótska, nášho zatiaľ posledného kvalifikačného súpera, však hrajú zadarmo. „Hráčov predsa platia kluby,“ povedal tréner Škótov Gordon Strachan.

Hráčov platia kluby, v reprezentácii hrajú zadarmo: Tréner škótskych futbalistov Gordon Strachan má v tomto smere jasno.
Hráčov platia kluby, v reprezentácii hrajú zadarmo: Tréner škótskych futbalistov Gordon Strachan má v tomto smere jasno.
Zdroj: Michal Smrčok

Hráčov platia kluby, v reprezentácii hrajú zadarmo: Tréner škótskych futbalistov Gordon Strachan má v tomto smere jasno. Foto: Michal Smrčok

Reprezentácia už nie je len česť

V porovnaní s ostatnými kolektívnymi športmi u nás sú na tom futbalisti jednoznačne najlepšie. V prípravných zápasoch pred MS dostávajú hokejisti za každý získaný bod 110 eur. Ak tím skončí na prípravných turnajoch - Nemecký pohár v novembri, Arosa Cup v decembri a Slovakia Cup vo februári - v prvej trojke, každý hráč dostane 300 eur. Ak sú na poslednom, štvrtom mieste, nedostanú nič. Na MS berú Slováci peniaze, len ak sa dostanú do štvrťfinále, maximálne však 3-tisíc eur.

Vo volejbale je situácia ešte horšia. „Neplatíme hráčom nič ani v prípade postupu. Ten považujeme za samozrejmosť, veď sa nám to podarilo už osem ráz,“ prezradil nám prezident Slovenskej volejbalovej federácie Ľubor Halanda.

Podobnú hráčsku iniciatívu pod vysokou sieťou ešte nezažil. Aj tá futbalová, ako priznáva, ho prekvapila. „To by nemalo bývať. Ja viem, doba sa zmenila, reprezentácia, to už nie je len česť. Odmeny by som však vyplácal až v momente, ak sa družstvu podarí nejaký prenikavý výsledok. My ju hráčom vyplácame len vtedy, ak skončia na majstrovstvách Európy do šiesteho miesta, lebo v takom prípade majú automaticky zaručený štart na ďalších ME,“ domnieva sa bývalý vynikajúci československý reprezentant.

Pripomína, že on reprezentoval zadarmo. „Jediné, čo hráči majú, je vreckové. Vo väčšine prípadov 30 eur na deň. Nováčikovia v tíme však majú spočiatku len 10,“ zakončil.

Iné športy u nás
Iné športy u nás
Zdroj: Plus 7 dní

Hádzanári sú na tom o čosi lepšie. „Stále je to len symbolické. Štartovné u nás je do 50 eur na deň. Máme aj odmeny za postup, no sú vypísané individuálne. Už štyri roky sme to nemenili, no ani nebol dôvod. Nikam sme nepostúpili. Samozrejme, hráčom preplácame cestovné náklady. U žien je to trochu iné. Pred tromi rokmi sme im zvyšovali prémie,“ vysvetľuje prezident hádzanárskeho zväzu Jaroslav Holeša.

„Ja som hrával len za cestovné. Nepamätám si, že by som za reprezentáciu dostal okrem toho niečo iné. Reprezentovať je podľa mňa česť. No každá minca má dve strany. Hráči v takýchto zápasoch vždy riskujú zranenia. A je to niečo, čo človek automaticky nemusí robiť,“ vraví Holeša.

Basketbalisti podľa slov generálneho sekretára našej asociácie Ľubomíra Ryšavého nedostávajú štartovné ani odmeny za reprezentáciu. „Vyplácame peniaze len za postup na vrcholný šampionát. Reprezentantkám, ktoré vlani postúpili na majstrovstvá Európy do Maďarska, sme vyplatili odmenu po 500 eur,“ napísal nám.

Potrebujú ich?

Otázka je, čo vedie našich futbalistov k požiadavkám na vyplácanie štartovného. Nenásytnosť? Veď väčšina z nich zarába vo svojich kluboch kráľovsky.

Kapitán Martin Škrtel berie v tureckom Fenerbahce 2,5 milióna eur ročne, Hamšík mal už vlani v Neapole zmluvu na 3 milióny ročne, Miláno platí Jurajovi Kuckovi 1,5 milióna. Peniaze za reprezentáciu sú v porovnaní s klubovými zárobkami našich najlepších skutočne odrobinkou.