Richard Raši púšťa šarkany, Richard Raši behá maratón. Richard Raši sa kúpe v obrovskom jazere na košickom sídlisku Nad jazerom. Jednoducho, v Košiciach bol donedávna Richard Raši všade - vždy usmiaty a „nastajlovaný“. Až do chvíle, keď ho naštvaní Košičania pri jeho prechádzkach po meste - ale aj na viacerých blogoch - začali častovať tvrdou kritikou.

Korunný princ východniarskej smeráckej „skupinky“ zrazu u svojich voličov totálne prepadol. Dôvodov by sa našlo viac, no tým najdôležitejším je zavedenie krkolomného parkovacieho systému, ktorý má navyše v rukách súkromná firma.

No kým v Košiciach obľuba Rašiho klesá, jeho vnútropolitická hviezda podľa zainteresovaných stúpa. Niektorí ho dokonca považujú za možného nástupcu - či iba predĺženú ruku - Pavla Pašku v zdravotníckom biznise. Spomínate si, toho Pavla Pašku, ktorý pre kauzu predraženého piešťanského CT odstúpil z postu predsedu Národnej rady SR, no ktorý naďalej kraľuje Košiciam. Problém však je, že k tejto téme sa nikto nemieni vyjadrovať. Ani samotný Raši.

Stúpajúca hviezda

Z pôvodne obyčajného lekára na košickej traumatológii sa Richard Raši vypracoval na jedného z najvplyvnejších a najznámejších ľudí Smeru. Dobre informované zdroje však tvrdia, že to nie je náhoda, ale za všetkým treba vidieť a hľadať kontakty a prepojenia z minulosti. Či už pracovné, alebo školské. Veď kto by v Košiciach nepoznal Gymnázium Šrobárova, kde, samozrejme, chodil aj Richard Raši. Vychytené gymnázium v tom čase ako on vyštudovalo niekoľko jeho budúcich spolupracovníkov v biznise, ale napríklad aj súčasný minister hospodárstva Peter Žiga.

Vždy usmievavý Raši, najskôr známy len v Košiciach ako námestník riaditeľa nemocnice pre liečebno-zdravotnú starostlivosť, sa teda chytil svojej príležitosti. V košickej nemocnici pracoval v čase, keď tam bola zamestnaná manželka expredsedu parlamentu Pavla Pašku.

Nenápadný: Richard Raši ako prváčik. Kto by vtedy povedal, že to bude raz jeden z najvplyvnejších mužov Slovenska?
Zdroj: Reprofoto: Rudolf Felšöci

Nenápadný: Richard Raši ako prváčik. Kto by vtedy povedal, že to bude raz jeden z najvplyvnejších mužov Slovenska?FOTO: Reprofoto Rudolf Felšöci

Vtedajší minister zdravotníctva Ivan Valentovič (Smer) z neho urobil v marci 2007 riaditeľa najväčšej nemocnice na Slovensku - Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Bratislave, pod ktorú patrí nemocnica v Ružinove, na Kramároch, v Petržalke a komplex budov v Starom Meste. To bol však len začiatok. Paradoxne, zakrátko Valentovič pomohol Rašimu dostať sa ešte vyššie. A to do ministerského kresla. Keď v júni 2008 odstúpil - oficiálne z osobných dôvodov, klebetilo sa, že pre zlý zdravotný stav -, nahradil ho práve Raši.

Richard Raši mal iba 37 rokov, keď sa stal ministrom zdravotníctva. Hoci len na dva roky, jeho vplyv na ministerstve cítiť doteraz. Aspoň to tvrdia ľudia blízki tomuto biznisu. „V súčasnosti je šéfom zdravotníckeho výboru v parlamente a iba obyčajný poslanec. No aj tak často vídať, ako za ním chodí exminister zdravotníctva Čislák, o rok mladší. Je jasné, že sa poznajú. Obaja sú bývalí traumatológovia a Košičania,“ hovorí náš zdroj. Mimochodom, aj pri riešení problémov s výpoveďami v prešovskej nemocnici sa k tomu vyjadroval „ani nie tak vtedajší minister Čislák, ale skôr pán poslanec Raši“.

Dobrý pre starých aj pre mladých

Rozhodnutie staviť na Rašiho Smeru vyšlo. Mal byť ťahúňom východu Slovenska a jeho voličov. Mal ich lákať svojím vzdelaním a príjemným vystupovaním. Veď kto nie je chorý? A vždy konštantne usmievavý Raši sa rád pristaví pri každom a rád každému poradí. „Pozrite sa napríklad na zastupiteľstvo v Michalovciach. Tiež je Smer-pozitívne a v drvivej väčšine sú poslancami práve lekári. Ich potenciál je obrovský, a to nielen v medicíne, ale aj v politike,“ poukazuje na stabilitu voličskej základne lekárov nemenovaný mediálny poradca.

V ústraní: Na rozdiel od Pavla Pašku, ktorý býva v centre mesta (v mestskom parku), Richard Raši žije so svojou rodinou v Košiciach-Barci.
Zdroj: Rudolf Felšöci

V ústraní: Na rozdiel od Pavla Pašku, ktorý býva v centre mesta (v mestskom parku), Richard Raši žije so svojou rodinou v Košiciach-Barci.FOTO: Rudolf Felšöci

Podľa neho lekár okamžite evokuje v starších ľuďoch pomoc, tak prečo by nevolili? „Raši mal osloviť dôchodcov, ale aj mladých. Tým, že je aktívny, vyšportovaný, vzorný otec rodiny,“ prezrádza ďalej mediálny analytik. Napokon, aj Braňo Mojsej mu napísal pred jeho prvými primátorskými voľbami pesničku, ktorá sa okamžite stala hitom východniarov - Rišo Raši nám sa páči.

A drobné primátorské prehrešky ako zamestnávanie spolužiakov z gymnázia a zo slávnej 4. A „na meste“, Košičania láskavo prehliadali.

Dobré tipy

Raši podľa analytika urobil ešte jeden geniálny ťah. Využil služby bývalého hovorcu VSŽ Jozefa Marka. Tento nenápadný pán, ktorý v mediálnej brandži radil samotnému Gabrielovi Eichlerovi, bývalému prezidentovi VSŽ, vedel, ako si má Raši podmaniť médiá. Sprvu to boli neformálne stretnutia, pozvanie na pivo. „Košickí novinári, s ktorými si dnes Raši vyká, sa dajú zrátať na prstoch jednej ruky. Ostatní sú kamaráti a tí predsa nebudú kritizovať,“ tvrdí analytik. Navyše, Rašiho mediálnu podporu v meste upevňuje nielen hlavná stránka mesta, ale aj internetová stránka košickespravy.sk.

Stratégia mediálne nepoškvrneného bosa Košíc vychádzala. Až do obrovskej rekonštrukcie električkových tratí z eurofondov. Bolo tesne pred parlamentnými voľbami a Košičania mali plné zuby rozkopaného mesta. Raši sa nevzdával, zabehol maratón, na podporu „dobrého úmyslu“ si zavolal aj bývalého prezidenta Rudolfa Schustera. Ten tiež v „dobrom rekonštrukčnom úmysle“ za svojej éry rozkopal celú Hlavnú ulicu. Nakoniec Raši svoj primátorský post obhájil. S obrovským počtom hlasov, ktoré bohato stačili na víťazstvo. A tak sa v jeho volebnom tíme po voľbách spievalo - Rašice, Rašice.

Volebná noc: Raši druhýkrát zvíťazil v komunálnych voľbách. Spokojnosť neskrýval ďalší východniar, minister Žiga, vľavo, Robert Kaliňák, ani Pavol Paška, vpravo.
Zdroj: Rudolf Felšöci

Volebná noc: Raši druhýkrát zvíťazil v komunálnych voľbách. Spokojnosť neskrýval další východniar minister Žiga, vľavo, Robert Kaliňák, ani Pavol Paška, vpravo.FOTO: Rudolf Felšöci

Zlomový rok?

Električky nakoniec po zrekonštruovaných tratiach začali jazdiť, dokonca v určitých úsekoch medzi koľajnicami vyrástol pekne udržiavaný trávnik. A Raši za svoju prácu získal ocenenie. Koncom minulého roka dostal titul primátor Slovenska 2015. „Som veľmi rád, že nielen Košičania, ale aj obyvatelia celého východného Slovenska vidia pozitívne zmeny, ktoré pomáhajú nášmu regiónu. Ďakujem za podporu,“ povedal pri tejto príležitosti Richard Raši vo svojom vyjadrení na oficiálnej stránke Smeru.

Popularita, dočasne naštrbená, teda primátorovi zas stúpala a nik z jeho poradcov ani len nepredpokladal, že obyčajné riešenie parkovacieho systému v meste môže vyústiť do obrovských protestov.

Okrem transparentov a nespokojných Košičanov pred magistrátom zažil Raši i protesty pred vlastným domom. Kým doteraz nespokojní aktivisti i obyvatelia smerovali pri svojich protestoch skôr pod okná Paškovho apartmánu v mestskom parku, teraz sa rozbehli do mestskej časti Barca pred Rašiho príbytok. Neodradilo ich ani čerstvé asfaltovanie cesty pred jeho domom.

V popularite Rašimu nepomohla ani osobná zainteresovanosť v kauze tety Anky, ktorá stála šéfa Všeobecnej zdravotnej poisťovne Marcela Foraia lukratívny flek. Takmer rok po prepuknutí kauzy sa objavil list pána primátora, v ktorom sa prihovára, aby zdravotná poisťovňa prehodnotila svoj postoj a obnovila zmluvy so spornými spoločnosťami tety Anky - lebo sú významnými poskytovateľmi služieb v rámci Košíc a východniari by tým boli ukrátení.

Primátor mlčí

Samozrejme, zaujímalo nás, čo si o tom všetkom myslí pán primátor a poslanec Národnej rady SR, ako vidí problémy, ktoré ho oberajú o priazeň voličov. Oslovili sme ho a požiadali o rozhovor. Dal si dokonca poslať okruhy otázok. Hoci doteraz bez problémov s naším týždenníkom komunikoval, rozhodol sa, že nám rozhovor neposkytne. Žeby naozaj nebolo o čom?