Je začiatok apríla, krásny slnečný deň, v hlavnom meste na dunajskom nábreží sa ľudia promenádujú alebo sedia pri kávičke. Blažený pocit z prichádzajúcej jari si nenechá ujsť ani bývalý veľkopodnikateľ Jozef Majský (70). Nič nenasvedčuje tomu, že by mal zdravotné problémy, na ktoré sa tak rád odvolával na súdnych pojednávaniach - sám seba označil za penzistu s podlomeným zdravím.

Dôchodca so zafarbenou hrivou a zjavne v obľúbenej košeli, aspoň podľa fotiek z posledných rokov, sedí s priateľmi pri kávičke s neodmysliteľnou cigaretou v ústach a zrejme dúfa, že takto si užije čerstvý vzduch ešte dlho. Už rok a pol mal pritom sedieť v base - v októbri 2015 dostal deväť rokov natvrdo - no pre spomalené slovenské súdy sa nikam neponáhľa.

Zdravotná prechádzka: Majský je vraj ťažko chorý a pred operáciou.
Zdravotná prechádzka: Majský je vraj ťažko chorý a pred operáciou.
Zdroj: Dávid Duducz

Chudobný dôchodca

Po chudobného penzistu neskôr príde limuzína so šoférom a odvezie ho do honosného sídla Sipoxu. Dodnes tam sídlia firmy oficiálne prepísané na jeho tri deti. On si užíva rolu chudobného dôchodcu, ktorému súd ako jedinému z obžalovaných nedal zaplatiť finančný trest päťtisíc eur. Či mu to verí niekoľko desaťtisíc poškodených v kauze tunelovania nebankoviek, zrejme nikoho netrápi.

Sipox Holding: Symbol rodiny Majských.
Sipox Holding: Symbol rodiny Majských.
Zdroj: Martin Domok

Ale zjavne mu to veria sudcovia, podľa súdu je totiž dôchodca bez majetku, oficiálne nič nemá. Na rozdiel od tisícov Slovákov, ktorých často celoživotné úspory navždy zmizli v nebankovkách BMG Invest a Horizont, si však dôchodok užíva v luxuse. Stále ho vidno v okázalej vile pri Slavíne, veľa času vraj trávi aj na ranči v obci Obyce pri Zlatých Moravciach, ktorý oficiálne patrí synovi.

Fajčí, hoci je pred operáciou

Pokojný výraz v Majského tvári vyvoláva dojem, že ohľadom svojej budúcnosti má jasno. A tak nás zaujímalo, ako sa prípad tunelovania nebankoviek posunul, keďže Majský dostal deväť rokov, ale potom sa odvolal. Skúšali sme sa dovolať jeho najmladšiemu synovi Erikovi. Hlas podobný Erikovmu nám však odpovedal, že to nie je on, že je to omyl. Na druhý deň nás kontaktovala hovorkyňa, že ak máme na Erika Majského otázky, máme im poslať mail.

Na otázky, s kým sa jeho otec Jozef Majský stretol v meste pri kávičke, aký je jeho zdravotný stav a či majú nové informácie od Najvyššieho súdu, ktorý má v dohľadnom čase vytýčiť súdne pojednávanie, nám Erik Majský odpovedal naozaj svojsky. „Môj otec má vážne zdravotné problémy a je pred operáciou.“ Už dávnejšie sa Majský odvolával na zdravotné problémy.

Tvrdil, že má vysoký tlak a choré srdce. Medializovanú informáciu, že má rakovinu prostaty, nám rodina nepotvrdila. „Môžem povedať, že to nie je pravda,“ povedal pre PLUS 7 DNÍ Erik Majský a dodal: „Súčasťou terapie sú povinné každodenné prechádzky vonku na čerstvom vzduchu, takže ste možno neminuli šancu znovu ho stretnúť a spýtať sa ho na všetko, čo bolo už niekoľkokrát medializované, ale vidím, že vašou silnou stránkou je krátka pamäť, lebo určite by ste si potom aj pamätali, že môj otec celý život fajčí, a to aj preto, že doktori konštatovali, že jemu už v jeho veku fajčenie vôbec neškodí!!! Čo by mu podľa doktorov mohlo uškodiť, je stres z práce, ale keďže už má všetko urobené, venuje sa milým ľuďom okolo seba.“

Jozef Majský dostal 9 rokov natvrdo, on si však užíva dôchodok. Fotograf PLUS 7 DNÍ ho zachytil s cigaretkou na kávičke, a to má údajne pred operáciou.
Jozef Majský dostal 9 rokov natvrdo, on si však užíva dôchodok. Fotograf PLUS 7 DNÍ ho zachytil s cigaretkou na kávičke, a to má údajne pred operáciou.
Zdroj: Dávid Duducz

Pred 15 rokmi

S tou pamäťou mal Erik pravdu, a tak si ju trochu osviežme. Je až neuveriteľné, že celá kauza sa začala v októbri 2002. Jozefa Majského vtedy zadržala polícia na hraničnom priechode Bratislava - Berg pri pokuse vycestovať do Rakúska. V ten deň sa nedostavil na policajný výsluch.

Tri dni nato podnikateľ skončil vo vyšetrovacej väzbe, odkiaľ sa dostal po troch rokoch vďaka generálnemu prokurátorovi Dobroslavovi Trnkovi. Vyšetrovanie kauzy sa tak naťahuje neuveriteľných pätnásť rokov - pre neustále odročovanie, dokonca úmrtie dvoch obžalovaných či útek jedného z nich do zahraničia.

Najvyšší súd má čas

V kauze skrachovaných nebankových spoločností naposledy rozhodol Špecializovaný trestný súd v Pezinku v októbri 2015. Odsúdil bývalého veľkopodnikateľa Jozefa Majského na deväť rokov väzenia. Za vinného ho uznal z trestného činu podvodu. Podľa rozsudku Majský, Brtva a Pachinger vytváraním falošných pohľadávok spôsobili nebankovkám škodu 448 miliónov vtedajších slovenských korún.

Spoluobžalovaný Dávid Brtva dostal rovnaký trest, Patrik Pachinger má vo väzení stráviť sedem rokov. Podľa predsedu senátu dopomohli k usvedčeniu Majského, Brtvu a Pachingera svedecké výpovede dnes už nebohých Vladimíra Fruniho a Mariána Šebeščáka. Trest si majú všetci traja odpykať v tretej nápravnovýchovnej skupine. Keďže sa proti rozsudku odvolali, prípadom sa bude zaoberať ešte Najvyšší súd SR.

Bohatý vozový park: Po Majského chodieva limuzína so šoférom.
Bohatý vozový park: Po Majského chodieva limuzína so šoférom.
Zdroj: Dávid Duducz

Prekvapivo, už rok a pol sa s prípadom nepohlo. „Najvyšší súd SR nerozhodol vo veci a zatiaľ nie je vytýčené pojednávanie, pretože vec je rozsiahla. Skutkovo aj právne náročná. Uvedenú trestnú vec je potrebné, aby ju naštudoval každý člen senátu, a to si vyžaduje primeranú lehotu,“ reagovala na našu otázku sudkyňa Najvyššieho súdu Gabriela Šimonová.

Majského deti v luxuse

Na rozdiel od tisícov Slovákov, ktorých často celoživotné úspory navždy zmizli v nebankovkách BMG Invest, si užíva dôchodok v luxuse. Majetok Jozefa Majského sa v čase jeho rozmachu odhadoval na 8,5 miliardy korún, do rodinného impéria, v ktorom pracovalo asi 11-tisíc zamestnancov, patrilo 45 firiem. Obrovský majetok, ktorým sa pred prepuknutím kauzy rád pýšil, prepísal na deti. Zrejme sa len snažil eliminovať riziko, ak by ho súd odsúdil na prepadnutie majetku. Mená jeho synov Jozefa, Erika a dcéry Evy figurujú asi v 20 firmách.

Už dávnejšie postupne predali hotel Sipox v Tatranskej Štrbe, zbavili sa zámočka v Gelnici, penziónu v Trenčianskych Tepliciach i kaštieľa v Hornej Lehote. Podľa informácie z Finstatu sú firmy, ktoré riadia jeho deti, aktuálne v zisku, časť majetku majú v cenných papieroch. Majského staršieho, ale aj dcéru Evu možno stále zastihnúť v okázalej vile na Červeňovej ulici, kam mu chodia aj zásielky zo súdu. Veľa času vraj trávi na ranči v obci Obyce pri Zlatých Moravciach, ktorý oficiálne patrí synovi Erikovi.

Luxus, ktorý si nemôže dovoliť každý, patrí k životu jeho detí už roky. Pompézne oslavy narodenín, luxusné autá a prepychové bývanie v hlavnom meste. Najstarší syn býva s manželkou Dankou v hlavnom meste vo vychytenej štvrti pod Slavínom. Jeho vila už z diaľky pripomína gýčový zámoček. Najnovšie brázdi ulice Bratislavy na nápadne neónovozelenom tereniaku značky Mercedes. K dispozícii má heliport s helikoptérou. Najmladší Erik si tiež polepšil, obýva vilu vo vychytenej lokalite pod bratislavským Bôrikom so zastavanou plochou 244 štvorcových metrov a s pozemkom 778 štvorcových metrov. Jeho prominentným susedom je syn bývalého prezidenta Ivana Gašparoviča.

Vraj ho iba šoféruje: Nový luxusný tereniak využíva Jozef Majský mladší. Tvrdí, že nie je jeho, no písaný je na jemu dobre známu firmu.
Vraj ho iba šoféruje: Nový luxusný tereniak využíva Jozef Majský mladší. Tvrdí, že nie je jeho, no písaný je na jemu dobre známu firmu.
Zdroj: Emil Vaško, Nina Košecká

Dvaja sú už mŕtvi, tretí sedí

Z trojice šéfov BMG a Horizont, ktorí pripravili desaťtisíce ľudí o peniaze, si najskôr vypočuli rozsudky dvaja. Mariána Šebeščáka odsúdil Špeciálny súd v Pezinku v januári 2007 na sedem rokov, lebo spolupracoval s políciou. Frunimu potvrdil 30. mája 2007 Najvyšší súd jedenásťapolročný trest.

Najbližší Fruniho spolupracovník František Matik dostal v neprítomnosti rovnaký trest ako on. Šebeščák sa dostal podmienečne na slobodu v decembri 2007. Dožil sa iba 52 rokov. Zomrel v januári 2012 v Prahe na nešpecifikované zdravotné problémy. Matika zadržali v roku 2015 v Srbsku. Unikal pred spravodlivosťou takmer trinásť rokov, avšak, ako tvrdil pred senátom, „jeho odchod bol vynútený obavou o bezpečie svojej rodiny, manželky a štyroch detí“.

Zdroj: archív

Život posledného z trojice, 64-ročného Vladimíra Fruniho, sa nedávno skončil vo Veľkej Británii, kde pracoval v sklade. Fruni ako šéf nebankoviek BMG Invest a Horizont Slovakia ich viedol od roku 1997. Spoločnosti fungovali na princípoch pyramídovky - ľudí lákali cez masívnu reklamnú kampaň, pričom po vkladoch sľubovali až tridsaťpercentné zúročenie. Po krachu nebankoviek v roku 2002 sa údajne na radu Jozefa Majského ukrýval v Chorvátsku.

V krajine pri Jadrane vznikol aj pamätný telefonát, v ktorom ho hlas podobný Majského hlasu uisťuje, že mu už v nebankovkách nič nepatrí. Špeciálny súd v Pezinku odsúdil Fruniho v roku 2007 na 11 a pol roka, vo väzení si posedel viac ako deväť rokov, na slobodu sa dostal v júli 2011, keď ho podmienečne prepustili. Zdravotné problémy mal už počas vykonávania trestu, keď v roku 2007 prekonal infarkt.