Tip na článok
Ako v Japonsku: Dvojica medveďov sa túla centrom mesta Šari na ostrove Hokkaido. Podobné predstavy strašia aj mnohých našincov.

Nepozerajte sa medveďovi do očí, považuje to za výzvu

Nedávny stret medveďa s človekom vo Vysokých Tatrách opäť rozpútal debatu, čo s našou najväčšou šelmou.

Galéria k článku (5 fotografií )
Takmer dve hodiny: Dohryzeného Dušana operovali v popradskej nemocnici. Mal poranenú ruku a nohu.
Miroslav Brezovský: Turisti by sa mali držať vyznačených trás.
Lučenec: Medveď na prechádzke pri jednom z lučeneckých sídlisk. Domáci ho stihli pred rokmi odfotografovať.

V prvú májovú nedeľu, ráno okolo piatej, v piatom stupni ochrany prírody vo Vysokých Tatrách pri dedine Ždiar medveď prekvapil dvoch lesníkov. Pravdepodobne ho podráždil pes, ktorého mali so sebou. Asi stodvadsaťkilová šelma zaútočila odzadu na jedného z chlapov a zúrivo driapala.

Napadnutému Dušanovi pomohla duchaprítomnosť kolegu. Ten bez rozmýšľania vypálil na chlpáča, ktorý katoval kamaráta. Medveď s dvoma strelnými ranami ušiel do lesa. Prípad prešetruje polícia aj inšpektorát práce. Každoročne sa opakujúca diskusia o tom, čo s medveďmi v slovenských lesoch, sa tak mohla začať.

Na love: Medvede si pochutnávajú na odpadkoch, ktoré našli v smetných košoch pri domoch vo Vysokých Tatrách. Foto: TASR

Život nadovšetko

Odborníci sa zhodujú, že medveď je plaché zviera a kontakt s človekom nevyhľadáva. Keď sa tak stane, väčšina zranených opisuje, že ich šelma napadla odzadu a driapala a hrýzla. Nad faktom, že ich napadlo zákonom chránené zviera a od štátu dostali odškodné, iba mávnu rukou. Bolesť, psychickú traumu a následné zdravotné problémy vraj neodškodní žiadna suma.

„Ochrana prírody je skutočne potrebná, ale nepreháňa sa to? Dnes nik nedokáže presne odhadnúť, koľko medveďov máme. No je ich podstatne viac ako pred dvadsiatimi rokmi. Ani tých útokov toľko nebolo. Sú jednoducho premnožené,“ tvrdí poľovník Ján Hrešan. Podľa neho by mala byť na prvom mieste ochrana ľudského života, až potom všetko ostatné.

Konaniu lesníka, ktorý na medveďa vystrelil, sa nečuduje. „Keby ho udieral palicou, iba by odlákal útok na seba a medveď by dohrýzol aj jeho. V takej situácii je najdôležitejší život,“ dôvodí poľovník. Čo bude s postreleným medveďom, zatiaľ nik netuší. „Sú dve možnosti - buď uhynie, alebo sa zo zranení dostane. Vtedy by mohol byť agresívnejší. Turisti by sa mali držať na štandardných turistických trasách,“ vystríha turistov Miroslav Brezovský, strážca prírody a ochranár správy TANAP-u.

Presilovka?

Presné čísla o tom, koľko medveďov žije na Slovensku, neexistujú. Ministerstvo pôdohospodárstva s odvolaním sa na Národné lesnícke centrum hovorí, že vlani ich bolo 2080. „Populácia od roku 2002 narastá,“ tvrdí.

Dôležitejšia informácia ako počet medveďov je však počet napadnutí. Dostupné štatistiky z minulého roka uvádzajú štyridsaťpäť prípadov, keď nebol útok dokončený, a dva prípady, keď bol. Čo sa týka návštev medveďa v intraviláne obce, napríklad vo Vysokých Tatrách zaznamenali nárast. Kým v roku 2010 registrovali štyri návštevy medveďa v intraviláne, v roku 2011 ich bolo tridsaťpäť a vlani ešte o päť viac.

„No sú to vždy len odhady. Medvede migrujú po celých Tatrách vrátane poľskej strany,“ upozorňuje obyvateľ Vysokých Tatier. On sám s medveďmi problém nemá. „Jednoducho žijeme v horách a musíme sa prispôsobiť,“ hovorí.

Pravdepodobnosť stretnutia človeka s medveďom na turistickom chodníku, nehovoriac o obci, je nízka. Výnimkou sú takzvané kontajnerové medvede. Mimo značených trás je však šanca vyššia. „V každom našom pohorí, či už sú to Karpaty, Veľká a Malá Fatra, alebo Tatry, žijú zvieratá vrátane medveďov. Les považujú za svoj domov, ktorý si bránia,“ vysvetľuje poľovník Hrešan. Zviera zvyčajne ujde bez toho, aby si ho návštevníci lesa vôbec všimli. Ak je však blízko, môže dôjsť k stretu.

Heršan upozorňuje, že sám človek nechtiac láka medvede k svojim obydliam. A to potravou, respektíve odpadom, ktorý po sebe necháva, či už po návšteve lesa, alebo v kontajneroch. „Medveď má mimoriadne dobrý čuch, zacíti potravu na kilometre. Keď nájde ľahkú korisť, bude sa na dané miesto vracať,“ pripomína Hrešan. Montáž špeciálnych kontajnerov je iba jedným z riešení.

Prevencia či radikálne riešenia?

Zatiaľ čo ochranári sú proti odstrelu medveďov, lesníci i obyvatelia Tatier by to uvítali. Aktivisti oponujú, že najviac chlpáčov sa pohybuje v takých lokalitách, do ktorých ľudia veľmi nechodia. Najviac stretov je zas v lesoch tesne nad obydliami ľudí. Preto sú skôr za osvetu ako za odstrel.

Ministerstvo životného prostredia tvrdí, že hustota medvedej populácie na Slovensku je značne vysoká - na osemsto až deväťsto hektárov pripadá jeden medveď. „Aby sme sa vyhli škodám, ktoré medveď môže spôsobiť, je potrebné uskutočniť reguláciu početnosti populácie,“ informuje na svojich internetových stránkach.

Lov by sa mal podľa ministerských úradníkov sústrediť do lokalít s vysokými a opakujúcimi sa škodami na ľudských životoch či na počte hospodárskych zvierat. Prednostne by sa mali chrániť šelmy žijúce v chránených územiach. Podľa odporúčaní ministerstva by sa malo ročne usmrtiť zhruba desať percent populácie medveďa hnedého, čo predstavuje predpokladaný ročný prírastok medveďov.

Čo robiť pri stretnutí s medveďom

  • Ak sa medveď približuje a je ďaleko, v tichosti a pokoji odíďte v smere od zvieraťa.
  • Ak sa medveď približuje a je blízko, treba ho na seba čím skôr upozorniť - pokojným hlasom a v tichosti odísť.
  • Ak je medveď veľmi blízko a stále sa približuje, netreba mu pozerať do očí, považuje to za výzvu. Rovnako netreba kričať. Treba sa otočiť bokom, tváriť sa, že ho nevidíte, jedným okom kontrolovať, čo robí a ustúpiť smerom, odkiaľ ste prišli. Ak sa rýchlo blíži, treba utekať a snažiť sa mu za každú cenu vyhnúť.
  • Ak vás medveď napadne, po prvom útoku treba zostať ležať na zemi a nehýbať sa. Boj s medveďom alebo snaha o opakované vstávanie môžu predĺžiť útok a zhoršiť zranenia.
  • Len jedno z niekoľkých tisíc stretnutí človeka s medveďom sa skončí konfliktom. Ak medveďa nechcete stretnúť, rozprávajte sa alebo si na batoh zaveste malý zvonček. Bežné, plaché medvede, akých je na Slovensku väčšina, po zaregistrovaní zvuku utečú.
VIDEO Plus 7 Dní