Už takmer dva roky sa oboznamuje s citlivými informáciami spojenými prioritne s ekonomickou trestnou činnosťou. Jeho úrad odhaľuje a vyšetruje trestné činy v súvislosti s daňovými podvodmi najmä v prípade DPH. Pátra po osobách, ktoré porušili daňové či colné predpisy. Má prístup do všetkých záznamov a k evidenciám Finančnej správy.

Ľudovít Makó: O bezpečnostnú previerku požiadal až osem mesiacov po nástupe do funcie Foto: Internet

Bez previerky

Riaditeľ Kriminálneho úradu Finančnej správy Ľudovít Makó nastúpil do tejto funkcie v septembri 2014. Dodnes však nie je zrejmé, či sa Makó s dokumentmi citlivého charakteru môže oboznamovať a ak sa oboznamuje, či tak robí v súlade so zákonom. Podľa informácií PLUS 7 DNÍ riaditeľ Kriminálneho úradu nemal bezpečnostnú previerku udelenú Národným bezpečnostným úradom (NBÚ) ani koncom roka 2015.

Požiadal o ňu v máji 2015. Prečo až po ôsmich mesiacoch vo funkcii, ostáva nezodpovedané. Nie je jasné ani to, či Makó previerkou NBÚ prešiel. „Z dôvodu zákonnej prekážky sa Národný bezpečnostný úrad nemôže vyjadrovať ku konkrétnym bezpečnostným previerkam,“ reagoval na naše otázky ohľadne šéfa Kriminálneho úradu Národný bezpečnostný úrad.

Čítajte viac:

Bašternákov tieň stále visí nad ministrom vnútra Kaliňákom: Otrasie sa?

Ľudovít Makó dostal dva mesiace po svojom nástupe na Kriminálny úrad súhlas na oboznamovanie sa s utajovanými skutočnosťami so stupňom vyhradené od svojho nadriadeného prezidenta Finančnej správy Františka Imreczeho. Vo svojej funkcii by však za normálnych okolností mal prichádzať do kontaktu s informáciami, ktoré podliehajú utajeniu minimálne stupňa dôverné či tajné.

Na tento stupeň utajenia však musí udeliť oprávnenie Národný bezpečnostný úrad, ktorý vykoná podrobnú previerku osoby.

Čo robil?

Podľa informácií PLUS 7 DNÍ Makó minimálne rok fungoval v úrade bez takejto previerky. Otázne je, nakoľko plnohodnotne mohol v takomto prípade vykonávať svoju funkciu. A ak ju vykonával, či nedošlo k porušeniu zákona. „S utajovanými skutočnosťami rôznych stupňov sa oboznamoval po získaní jednotlivých bezpečnostných previerok. Kým tieto oprávnenia nemal, s príslušnými dokumentmi sa oboznamovali a podpisovali ich jeho zástupcovia v danej veci, ktorí mali potrebné oprávnenia a previerky,“ uviedla hovorkyňa Finančnej správy Patrícia Macíková.

Čo potom robil Makó vo funkcii, keď za neho museli časť agendy vykonávať jeho podriadení? Konkrétnu odpoveď, kedy Makóovi udelili previerku NBÚ a na aký stupeň utajenia, Finančná správa neposkytla ani po našej opakovanej žiadosti. PLUS 7 DNÍ disponuje informáciami od zdroja z prostredia Finančnej správy, že s Makóom odmietajú rokovať zástupcovia zo zahraničia práve pre chýbajúcu previerku. Novinár a odborník na bezpečnosť Milan Žitný sa domnieva, že takýto človek nemá čo robiť v takejto funkcii.

Čítajte viac:

Borcovi ide karta: Exminister prišiel k miliónovému pozemku!

„Zrušme NBÚ, veď je to groteska. Ak sedí v takej funkcii, je zrejmé, že sa s utajovanými skutočnosťami oboznamuje aj bez previerky,“ skonštatoval pre PLUS 7 DNÍ Žitný. Poradca: Tieň na Makóa vrhá aj poradca, ktorého si šéf Kriminálneho úradu po svojom nástupe do funkcie vzal. Bol ním Anton Maňák, viceprezident Policajného zboru z čias, keď bol prezidentov syn Michal Kováč zavlečený do cudziny a policajné vyšetrovanie tohto únosu sa skončilo neúspechom.

Maňák mal veľmi blízko k námestníkovi riaditeľa Slovenskej informačnej služby Jaroslavovi Svěchotovi. Na Finančnej správe - údajne po medializácii - skončil. Nad tým, či skončí aj Makó, visí dnes veľký otáznik.