Vražedný útok na 50-ročnú bezbrannú ženu spáchal Ján Pustaj 19. augusta 2015 večer v Polomke. Krajčírka Jana sa vracala zo stretnutia miestneho spevokolu, na ktorom si pripomenuli kamarátkine okrúhle narodeniny. Pustaj v alkoholovom opojení sa na ňu vrhol iba pár metrov od jej domu. Matku troch synov surovo znásilnil a potom dopichal kuchynským nožom. Žene spôsobil rozsiahle poranenia na krku, hrudníku, rukách a chrbte, ktorým namieste podľahla. Vraha, ktorého pri pohybe po obci zachytila priemyselná kamera, zadržali na druhý deň v Banskej Bystrici. Vražedný nôž dlhý 32 centimetrov mal pri sebe.

Basa a sexuologické liečenie

Na súdnom pojednávaní sa vtedy 43-ročný Pustaj k znásilneniu a vražde Polomčanky priznal. Senát Okresného súdu v Banskej Bystrici mu vymeral trest 22 rokov odňatia slobody. Súd vyhlásil rozsudok po tom, ako schválil dohodu o vine a treste, ktorú s prokurátorom uza vrel obvinený Pustaj. Súčasťou takejto dohody je záväzok obvineného, že sa neodvolá. Verdikt sa teda okamžite stal právoplatným a predseda senátu nariadil výkon trestu. Podľa rozsudku mal Pustaj absolvovať aj sexuologické liečenie ústavnou formou. Príbuzní zavraždenej od neho majú dostať vynaložené náklady na pohreb v hodnote 1 780 eur. Pozostalí požadovali aj zaplatenie nemajetkovej ujmy vo výške 30-tisíc eur, no súd ich odkázal na občianske súdne konanie. Predseda senátu označil trest za zákonný a spravodlivý. Uviedol, že Pustajovi hrozil trest odňatia slobody na 15 až 20 rokov. V jeho prípade sa horná hranica zvyšovala o šesť rokov, pretože vraždu spáchal v súbehu so zločinom sexuálneho násilia. Poľahčujúcou okolnosťou bolo priznanie a to, že do skutku viedol riadny život.

Rady „kolegov“

Pustaj síce vinu priznal, ale za svoj čin sa neospravedlnil ani ho neoľutoval. Podľa zistení polície v ten večer prenasledoval aj iné ženy, zrejme hľadajúc obeť. Odsúdený Telgárťan, ktorý dovtedy nemal ani potuchy, čo je najprísnejšie väzenie, sa dostal medzi ostrieľaných zločincov. Niektorí sa za mreže vracajú opakovane a cítia sa ako odborníci na trestné právo. Pustajovi poradili, že môže požiadať o obnovu konania. Ibaže „učitelia“ zabudli na fakt, že ten, kto raz dohodu s prokurátorom uzavrie a na súde vyhlási, že súhlasí so všetkými jej bodmi, nemá už na nový proces nárok.

Pustajov návrh na obnovu konania senát Okresného súdu v Banskej Bystrici zamietol ako neodôvodnený. Pustajovi sa to nepozdáva a o zmiernenie trestu sa snaží naďalej.