Počas uplynulých dvoch dní má Nemocnica Bory za sebou úspešné onkogynekologické, ortopedické a neurochirurgické operácie. V stredu 3. mája sa uskutočnila prvá chirurgická operácia onkochirurgického pacienta od vedením prof. MUDr. Alexandra Ferka s využitím unikátnej robotickej technológie Da Vinci Xi. „Pokiaľ ide o robota, ide o najvyššiu radu a je to prvá inštalácia na Slovensku, kde je aj pohyblivý operačný stôl,“ uviedol onkochirurg pre PLUS 7 DNÍ.

Znevýhodnení poistenci

Nemocnica do konca apríla vyšetrila už vyše 2 400 pacientov. Aktuálny rozsah zdravotnej starostlivosti však môže nemocnica poskytovať v režime verejného zdravotného poistenia iba pacientom zo súkromných poisťovní. Zmluva so štátnou Všeobecnou zdravotnou poisťovňou naďalej pokrýva iba ambulantné a rádiodiagnostické výkony. Tento stav sa nepodarilo zmeniť ani napriek záujmu zo strany jej poistencov. Momentálne najvyšší záujem cítiť na úrovni operačných programov a budúcich pôrodov.

„Neustále rastie záujem o služby nemocnice, len samotné call centrum vybaví vyše päťsto žiadostí o vyšetrenie denne. Preto ma úprimne mrzí, že po vyše mesiaci od oficiálneho otvorenia musíme pri plánovaní operačných zákrokov a hospitalizáciách začať robiť rozdiely medzi poistencami jednotlivých zdravotných poisťovní. Navyše, viac ako päťdesiat percent z doteraz ošetrených pacientov bolo poistencami VŠZP. Považujem to za nespravodlivé a verím, že sa tento stav podarí čo najskôr napraviť,“ zdôraznil Ľuboš Lopatka, generálny riaditeľ Nemocnice Bory.

FOTO odborníkov V GALÉRII

Pacienti sa môžu objednať na vyšetrenie do nemocničných ambulancií prostredníctvom kontaktného centra na čísle 0950 105 510 alebo osobne v registračnom centre priamo v nemocnici. Potrebujú k tomu len výmenný lístok a preukaz poistenca. Poistenci Všeobecnej zdravotnej poisťovne majú bezplatný prístup k ambulantným a rádiodiagnostickým výkonom.