Obžalovaný bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka sa snažil v rokoch 2008 až 2009 o stretnutie s expremiérom Robertom Ficom (Smer-SD). Následne sa s ním aj na Úrade vlády stretol, kde mu pustil nejakú nahrávku. Bývalý generálny prokurátor Jaromír Čižnár, cez ktorého sa mal snažiť stretnutie dohodnúť, o tom vypovedal pred Okresným súdom Bratislava 1.

"Obžalovaný pustil na Úrade vlády nahrávku z notebooku, kde som spoznal hlas bývalého riaditeľa Úradu vlády a riaditeľa sekretariátu Smeru Františka Határa," uviedol Čižnár. Či išlo o časť nahrávky Gorila, povedať nevedel.

 

Stretnutie sa malo konať vo večerných hodinách, expremiér Trnku podľa Čižnára po prehratí nahrávky vyhodil. Predtým sa spýtal, "že čo to malo byť". "Celé stretnutie aj s prehratím trvalo približne 20 minút. Nie som šťastný, že som sa zúčastnil stretnutia," doplnil.

Nepoznám

Ďalšiu osobu na nahrávke Čižnár nespoznal. Na otázku prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry, či mohlo ísť o osobu Jaroslava Haščáka, Čižnár reagoval s tým, že finančníka nepozná ani po hlase.

Vzťahy mal Čižnár s Trnkom pracovné. Neskôr sa mali naštrbiť vinou ľudí z okolia obžalovaného. "Boli sme priatelia, pracovali sme spolu. Nezatracujem ho," skonštatoval. Ako priateľský označil vzťah s expremiérom Ficom, s ktorým boli v minulosti spolužiaci. Podľa Čižnára chodili na spoločenské akcie, ale v súkromí sa nenavštevovali.

Pomýlil sa?

"Ficovi som nič neprehrával a tobôž nie z USB kľúča. Nebolo to za prítomnosti Čižnára," zareagoval Trnka. Tvrdí, že nahrávku mu pustil na Krajskej prokuratúre v Bratislave, keďže Határa Čižnár dlhodobo poznal. Domnieva sa, že na nahrávke sa hovorilo o financovaní Smeru niekedy v roku 2006. "K takému stretnutiu nikdy nedošlo, Čižnár si to musel pomýliť," vyhlásil.

Prokurátor ÚŠP podal obžalobu na Trnku zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa na súd začiatkom mája. Podľa záverov vyšetrovateľa Národnej kriminálnej agentúry bývalý šéf Generálnej prokuratúry SR nestíhal všetky trestné činy, o ktorých sa dozvedel.

Obvinený mal podľa polície od podnikateľa Mariana K. prevziať zvukovú nahrávku obsahujúcu rozhovory osôb z podnikateľského prostredia, politikov a predstaviteľov štátnych orgánov. Z rozhovorov mali pritom vyplývať podozrenia zo spáchania viacerých trestných činov, najmä korupčného charakteru.

Mal mu zašifrovať USB

Na procese s Trnkom pred samosudcom Okresného súdu Bratislava I vypovedal v utorok v kauze Gorila bývalý informatik Generálnej prokuratúry SR. Podľa jeho slov ho obžalovaný približne v roku 2013 oslovil, aby mu zašifroval nejaký USB kľúč.

"Ten som mu zašifroval a odovzdal som mu ho," povedal pred súdom. Na USB kľúč mu mal skopírovať viac ako desať DVD a CD diskov, čo trvalo asi tri hodiny. Celú akciu robil doma u Trnku. "Viac vecí sa nepamätám," uviedol svedok. Na náhodne vypočutých nosičov počul svedok šum a hlasy jemu neznámych osôb. Podľa jeho výpovede nemal Trnka skúsenosti so šifrovaním.

Viac FOTO zo súdu v GALÉRII

"Kopírovanie Gorily vylučujem. Na takú vec by som oslovil niekoho iného z externého prostredia GP SR," zareagoval Trnka. Nevylúčil, žeby mu informatik niečo kopíroval doma, ale určite za prítomnosti tretej osoby, a to manželky Trnku. "Priznávam, doteraz nie som technicky zdatný," doplnil.