Tip na článok
Kampaň: Ako ju v skutočnosti  Andrej Kiska financoval, nie je známe.

Neuveríte, čo Popradčanov trápi viac, než Kiskov daňový škandál!

Zatiaľ, čo kauza možných daňových únikov prezidenta Kisku hýbe celým politickým spektrom, obyvateľom Popradu, odkiaľ pochádza a kde žije so svojou rodinou, je táto téma úplne ukradnutá.

Galéria k článku (14 fotografií )
Prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska.
Kampaň: Ako ju v skutočnosti Andrej Kiska financoval, nie je známe.
Pokoj: Pred domom prezidenta Andreja Kisku v Poprade bol v posledných dňoch absolútny pokoj.

Mesto pod Tatrami naďalej žije vlastným životom. Bežní ľudia v podstate nechápu, o čo ide a čo ten ich prezident vlastne urobil. „Zaťal sekeru? Nezaplatil kampaň?“ pýtali sa nechápavo. Daňové zákony im nič nehovorili a to, že dodnes neukázal verejnosti faktúry alebo objednávku služieb od vlastnej firmy, ktorá mu mala v kampani pomôcť, bolo pre nich španielskou dedinou. „Veď je to jeho firma, čo je tam zlé?“ nechápavo krútili hlavou radoví občania Popradu.

Trápia ich skôr nízke platy a to, že už ani najesť sa v centre mesta za pár eur nemôžu. „Rezeň vás vyjde na šesť eur! Toto svet nevidel!“ patrične sa rozhorčil jeden z oslovených pánov.

Má smolu, že je prezident

Viac znalí boli podnikatelia. Tí mali v probléme jasno. „Pozrite, úzus vyjadrenia ľútosti a doplatenie vyrubených daní som si už uplatnil aj ja. Je to jednoduché a prozaické. Daňoví kontrolóri a podnikatelia sa často nezhodnú na tom, čo sú a čo nie sú oprávnené položky v daňovom priznaní. Mne ako podnikateľovi sa zdá v poriadku, že si do položiek na zníženie daňového základu započítam napríklad kúpu bazénov pre svojich zamestnancov, aby sa v lete ochladili,“ povedal nám podnikateľ v gastronomických službách.

„Daniari to však vidia inak a túto položku mi vyhodia a dodatočne zdania. Zaplatím, vyjadrím ľútosť a je to vyriešené. Zákon som neporušil a všetko je o. k. Tak ako v prípade Kisku. A to, že je prezident? No tak je iba na očiach, to je celé,“ dodáva. Poukazuje na to, že takýchto prípadov je niekoľko desiatok.

Kancelária mlčí, Fico sa teší

Pokojná atmosféra bola aj v spoločnosti Kiska Travel, v súčasnosti verejnosti známej pod názvom KTAG. Jej pracovníčky ochotne ponúkajú ubytovanie vo vlastných ubytovacích zariadeniach alebo takých, ktoré majú zazmluvnené po celom Slovensku.

„V podstate sa nemám k čomu vyjadrovať. Rozprával som s pánom prezidentom, a preto sa so všetkými otázkami sa obracajte na neho,“ povedal pre PLUS 7 DNÍ konateľ spoločnosti Eduard Kučkovský.

To sme aj urobili. Bohužiaľ, z prezidentskej kancelárie sme sa odpovedí nedočkali. A to je voda na mlyn tým, ktorí doteraz môžu pri akomkoľvek podozrení obrátiť pozornosť na Andreja Kisku.

Napríklad premiér Robert Fico si už túto možnosť patrične vychutnal, keď parlamentnej opozícii odkázal, aby nabudúce išla vystrájať pred prezidentov dom.

VIDEO Plus 7 Dní