Tip na článok
Lekár Vladimír Polák v minulosti priznal, že vzal peňažný úplatok a fľašu. Vpravo

Neuveríte, kde skončia darované fľaše pre lekárov, ktorí nepijú

Fľaše alkoholu sú ešte pozostatok komunizmu, keď bolo za všetko treba dávať "všimné". Kde končia tekuté prezenty od pacientov, ak ich lekár nechce?

Galéria k článku (5 fotografií )
Dvojsečná zbraň: Fľašky od pacientov končia v rukách krčmárov.
Týždenná nádielka: Toto je výslužka lekára, ktorý bol ochotný rozprávať o prezentoch.
Vladimír Polák: Priznal, že vzal peňažný úplatok a fľašu. Dohodol sa na vine a treste.

Dobrý koňak, kvalitná fínska vodka či šesťdesiatpercentná domáca slivovica? Pre maródov, ktorí sa chcú doktorom zavďačiť za starostlivosť, dilema, pre lekárov len jedno z mnohých tekutých poďakovaní od pacientov.

Súdružský zvyk poďakovať za službu fľašou dobrého alkoholu totiž prežil pád totality a udržal sa i v demokratických časoch. Najmä pre tých skôr narodených je to samozrejmosť. Netušia, že pozornosť v podobe fajnového alkoholu nemusí byť vždy darom. Najmä vtedy, keď pán doktor nepije a v skrini sa mu vŕšia desiatky fliaš.

Niektorí lekári na východe Slovenska, kde sa tento (zlo)zvyk stále teší značnej popularite, však prišli na riešenie. Prezenty od pacientov vraj speňažia u vybraných krčmárov a barmanov. Získajú pritom obe strany. Obdarovaní strelia tekuté darčeky za polovičné ceny a majitelia podnikov ich následne ponúknu zákazníkom za plnú cenu.

Pri troche šťastia sa vám pokojne môže stať, že v bare budete piť alkohol, ktorý ste darovali lekárovi. Samozrejme, nie zadarmo, za drink zaplatíte ešte raz.

Staré zvyky v nových časoch

Za totality bolo v móde niekoľko druhov pozorností - kytica červených klincov, popradská káva, bonboniéra a fľaša. „Alkoholu sa hovorilo okrúhla pečiatka. To preto, že otváral dvere. Veď všetko podstatné v minulom režime muselo byť opečiatkované.

Najmocnejšia bola červená okrúhla pečiatka. Kto ju chcel získať, priniesol úradníkom fľašu. A mal istotu, že vybaví, čo potrebuje,“ spomína dnes už dôchodca Jozef na život v totalite.

Za komunizmu pracoval na národnom výbore a „tekutých prezentov“ dostal požehnane. Väčšinou to boli fľaše stoličnej vodky, gruzínskeho brandy či koňaku značky Courvoisier. Nosilo sa aj víno - buď Kláštorné červené, alebo Nitrianske knieža,“ vymenúva.

Keďže prezamestnanosť na úradoch bola v tých časoch ešte väčšia ako dnes, roboty bolo poriedko a čas sa vliekol pomaly, veľkú časť zásob vypil s kolegami v práci. Čo zostalo, minul doma s kamarátmi.

„S fľaškami sa neobchodovalo, všetko sa zužitkovalo,“ priznáva Jozef s úsmevom. Zdôrazňuje, že aj za bývalého režimu boli tekuté podarúnky zakázané. „Bolo to však také rozšírené a bežné, že nik nešiel na úrad bez fľaše,“ dodáva.

Prezenty boli podľa Jozefa samozrejmé i v nemocniciach. „Do nemocnice sa nosila káva a bonboniéra pre sestričky a fľaša pre lekára. Kto tvrdí, že to tak nebolo, klame,“ dopĺňa Jozef praktiky minulej éry. Čo-to z nich pretrvalo dodnes.

Čítajte viac:

Urazený Fischer: Se*ieme si do vlastného hniezda. Všade ma uznávajú!

Prezent na predaj

Pád železnej opony ani štvrťstoročie v slobodných časoch príliš nezmenili návyky našincov, najmä pokiaľ ide o staršie ročníky. Darmo si navrávame, že dnes to funguje inak. Prax, aspoň podľa nášho zdroja, sa príliš nezmenila.

„Vari sa už nenosia kytice pre učiteľky? Nosia. Tak prečo sa niekto čuduje, že pacienti nosia lekárom fľaše, drahé čokolády. Skúste prinesený prezent nevziať. Netušíte, ako tým pacientov urazíte.

Nedokážu pochopiť, že ja ako lekár nepijem. Pre nich je to veľká vec. Lekára si chcú uctiť a poďakovať sa mu. Najmä dôchodcovia to majú v sebe hlboko zafixované,“ prezrádza lekár, ktorý pracuje pätnásť rokov na chirurgickom oddelení v nemenovanej nemocnici.

Hovorí, že pacienti, respektíve ich príbuzní, sa pri obdarúvaní snažia tváriť nenápadne. „Fľaše väčšinou nesú v igelitkách, akosi nemotorne nimi cinkajú. Stískajú vám ruku, vďační za to, že sa operácia podarila, a tlačia vám igelitku do ruky. Nedá sa to odmietnuť. Oni ani ja to neberieme ako úplatok. Je to iba prejav sympatie a vďačnosti po úspešnom zákroku,“ približuje.

Lekár otvorene priznáva, že niekedy za mesiac dostane štyridsať aj šesťdesiat fliaš. Rôznych. Od drahých značiek whisky cez známy grécky destilát a rôzne druhy sektu až po domáce pálenky.

„Už som dostal aj fľašu dovezenú z Ukrajiny, grécke ouzo a sladké likéry. Popravde, ak by som to mal všetko vypiť, je zo mňa ťažký alkoholik a rozhodne by som už neoperoval,“ dodáva. Preto fľaše posúva ďalej.

Lekár chce zostať v anonymite hneď z niekoľkých dôvodov. Nik z jeho kolegov vraj otvorene neprizná, že dostáva tekuté darčeky. Ešte horšie to bude s doznaním, že ich ďalej predáva.

Tvrdí, že takmer každý lekár, ktorého pozná, prijme nefinančný dar od pacienta. Aký je pomer alkoholu a koľkí z nich ho premenia na peniaze, však nevie povedať. „Je to citlivá vec, ktorou sa nik z kolegov nechváli,“ vysvetľuje.

Tekutý biznis

Obchod s alkoholom od pacientov vraj funguje na východe Slovenska niekoľko rokov. „Je jasné, že neprídete náhodne do nejakej krčmy a neponúknete krčmárovi fľaše na predaj. Musíte presne vedieť, za kým ísť. Musí vás poznať a mať istotu, že ste skutočne lekár.

Navyše, nekúpi všetky fľaše. Vyberie si tie, ktoré zužitkuje. Skôr má záujem o drahý, kvalitný alkohol, kde sa cena pohybuje okolo päťdesiat eur za fľašu. Ja mu ho predám za dvadsať,“ opisuje lekár zaužívanú prax.

Väčšina nami oslovených krčmárov poprela, že by taký biznis fungoval. Najmä pre prevádzkovateľov podnikov v menších mestách a na dedinách to bola novinka.

V Košiciach však bola situácia iná - o biznise s tekutými prezentmi počuli viacerí. „Áno, nakupujú tak krčmári, ktorí majú dobré kontakty nielen s lekármi, ale hlavne s colníkmi a daniarmi. Ak vám totiž prídu colníci na kontrolu a nesedí vám stav zásob s tým, čo je uvedené v papieroch, máte problém.

Pokiaľ viem, lekársky alkohol sa používa najmä na veľkých diskotékach, uzatvorených akciách a oslavách, ako sú letné párty a firemné večierky. Vtedy nik okrem barmanov a prevádzkara netuší, koľko a akého alkoholu sa predalo. Pri miešaní nápojov pri bare je to ideálny stav,“ odhaľuje košický barman triky.

Úrady o ničom nevedia

Odlíšiť dar od úplatku pri tekutých prezentoch od pacientov nie je podľa odborníkov ľahké. Ťažko možno stanoviť jednoznačnú deliacu čiaru, ktorá by pomohla verejnosti oddeliť úplatok v podobe nejakého prezentu od nezištného daru.

„Obávam sa, že neexistuje jednoznačné chápanie toho, čo je ‚nevinný‘ dar a čo je už úplatok. Aj súdy zrejme posudzujú takéto záležitosti prípad od prípadu.

Lepší spôsob ako akékoľvek dary sú systémové platby do zdravotného poistenia či cenníkové platby za vyšetrenia, ktoré v zdravotníctve platíme. Ťažko však môžeme pacientom zakázať priniesť doktorovi čokoládu ako dar, ak za ňu nežiadajú nič na výmenu,“ priznáva Martin Turček z mimovládnej organizácie Transparency International Slovensko.

Doposiaľ vraj neriešili prípady lekárov, ktorí by obchodovali s tekutými prezentmi od pacientov. O nami opisovanej praxi nevedeli ani v štátnych ustanovizniach.

„Ministerstvo zdravotníctva svoj postoj ku korupcii v rezorte deklarovalo už viackrát. Tento jav je v zdravotníckych zariadeniach neprijateľný. Akékoľvek podmieňovanie zdravotného výkonu peňažným darom minister zdravotníctva odsudzuje. Takýto prístup k výkonu zdravotníckeho povolania je nielen dehonestujúci, ale aj amorálny,“ vysvetľuje hovorca ministerstva zdravotníctva Peter Bubla.

Zdôrazňuje, že budovanie vzťahu medzi lekárom a pacientom je dlhodobý proces, ktorý ovplyvňuje veľa faktorov. „Nedá sa vždy vtesnať do legislatívnych noriem. Ide často o veľmi krehkú hranicu, ktorú ovplyvňuje postoj oboch strán.

Žiaľ, realita je taká, že o korupcii v zdravotníctve sa veľmi často hovorí, ale adresných podnetov je málo.“ Aj preto vyzýva všetkých, ktorí vedia o korupcii v zdravotníctve, aby prípady nahlásili.

Prešľapy lekárov

Aj keď o úplatkárskych aférach v zdravotníctve si štebocú aj vrabce na streche, odhalení je málo. Z času na čas sa však podarí klepnúť po prstoch aj známym menám.

Naposledy sa tak stalo v prípade kardiochirurga Viliama Fischera, ktorý dostal za trojtisícový úplatok dva roky s podmienečným odkladom na štvorročnú skúšobnú lehotu, peňažný trest a niekoľkoročnú stopku vykonávať lekárske povolanie.

Fischer sa k činu priznal a uzavrel s prokurátorom dohodu o vine a treste, ktorú následne odobril Špecializovaný trestný súd v Pezinku. Dohodou skončil aj prípad detského urológa Vladimíra Poláka. Ten vraj od otca jedného z pacientov vzal úplatok päťsto eur a fľašu alkoholu.

VIDEO Plus 7 Dní