Tip na článok
Primár Peter Kaščák získal dvakrát ocenenie za najlepšiu pôrodnicu na Slovensku.

Neuveriteľné! Primára Kaščáka odvolali pre škodu päť eur

Primár Peter Kaščák gynekologicko-pôrodnického oddelenia v Trenčíne bol nakoniec odvolaný pre spôsobenú škodu v bizarnej hodnote. Pre oveľa väčšie resty inde hlavy dlho nepadali.

Galéria k článku (4 fotografie )
Petícia: Nespokojné mamičky vyzbierali na podporu primára viac ako sedemtisíc podpisov a ďalších desaťtisíc cez internet.
Trenčianska pôrodnica bola mimoriadne populárna a navyše jediné ziskové oddelenie.
Špička: Primár Peter Kaščák získal dvakrát ocenenie za najlepšiu pôrodnicu na Slovensku.

Riaditeľ trenčianskej nemocnice Stanislav Pastva sa môže stať symbolom zásadovosti a dodržiavania pravidiel v slovenskom zdravotníctve. V júli totiž odvolal primára gynekologicko-pôrodnického oddelenia Petra Kaščáka za povolenie natáčania videoklipu hudobnej skupine Karpatské chrbáty na oddelení v rezervnej operačnej sále.

Podľa riaditeľa Kaščák hrubo porušil pracovnú disciplínu, ohrozil pacientky a mal byť rád, že nedostal výpoveď. Neskôr riaditeľ nemocnice Pastva svoje stanovisko k odvolaniu spresnil. Podľa neho totiž primára Kaščáka odvolal z funkcie ani nie pre samotné natáčanie videoklipu či zamorenie náhradnej operačnej sály, ale pre spôsobenú škodu.

A teraz pozor! Konkrétne pre necelých päť eur, presnejšie, pre 4 eurá a 60 centov. Pastva s Kaščákom tak pravdepodobne držia celoslovenský rekord vo vyvodení zodpovednosti za najnižšiu spôsobenú škodu.

Trochu v kontraste tak vyznieva prípad piešťanského CT. Riaditeľka piešťanskej nemocnice a políciou vyšetrovaná Mária Domčeková kúpila o 600-tisíc eur drahší CT prístroj a v čase uzávierky aktuálneho čísla PLUS 7 DNÍ bola stále riaditeľkou (pozn. odvolali ju napokon 23. septembra).

Čítajte viac:

Kto chcel vyšachovať Kaščáka? PLUS 7 DNÍ zistil zaujímavé skutočnosti

Škoda 4,60

„Nahrávaním videoklipu a následnou dezinfekciou operačnej sály na náklady nemocnice vznikla škoda,“ uviedol vo svojom stanovisku riaditeľ Pastva.

Na našu otázku, aká vysoká škoda teda vznikla, odpovedala nemocnica už vyhýbavo s tým, že ju ešte počítajú. Podľa našich informácií však Pastva v jednom z listov minulý týždeň napísal, že spôsobená škoda bola štyri eurá a 60 centov. Konkrétne 3,60 eura stáli dezinfekčné prostriedky a jedno euro elektrina spotrebovaná pri čistení sály.

„Nevieme, odkiaľ ste prišli na túto sumu, ale stále ju vyčísľujeme,“ znela už mierne podráždená odpoveď riaditeľstva nemocnice pri otázke ohľadom 4,60 eura ako dôvodu na odvolanie. Samotnú sumu však nemocnica nepoprela.

Týždenník PLUS 7 DNÍ krátko po odvolaní primára Kaščáka informoval, že natáčanie videoklipu bolo s veľkou pravdepodobnosťou iba zámienkou.

Skutočným dôvodom mal byť spor medzi primárom a štátnou tajomníčkou ministerstva spravodlivosti Monikou Jankovskou (Smer), ktorá sa vraj prihovárala za predĺženie pracovnej zmluvy pre lekárku Ivanu Bognerovú. Jankovská priznala, že s rodinou Bognerovcov sa dobré pozná. Lekárka Ivana Bognerová pritom pracuje v nemocnici aj po 31. auguste, keď jej vypršala pôvodná pracovná zmluva.

Čítajte viac:

Anonym útočí na štátnu tajomníčku: Mafiánska sudkyňa!

Vráti sa?

Po neoficiálnej návšteve ministra zdravotníctva Viliama Čisláka v Trenčíne koncom augusta trenčianska nemocnica prekvapivo rýchlo vypísala nové výberové konanie na primára gynekologicko- pôrodnického oddelenia už začiatkom septembra s uzávierkou koncom mesiaca.

Pôvodne mal „dočasne“ na šesť mesiacov viesť pôrodnícku kliniku niekdajší riaditeľ nemocnice Rudolf Lintner. Či sa do výberového konania prihlási aj odvolaný Peter Kaščák, je otázne.

Podľa našich informácií dostal konkrétnu ponuku na primárske miesto v Českej republike. V čase uzávierky aktuálneho čísla PLUS 7 DNÍ bol Kaščák nedostupný. Bol v Nemecku na lekárskom sympóziu, kde sa učil novú operatívnu metódu.

VIDEO Plus 7 Dní