Tip na článok
Rekordér: Andrej Kiska míňa na palubné občerstvenie zatiaľ najviac. Možno preto, že mu to fakturuje Kaliňákovo ministerstvo vnútra.

Neuveriteľné! Sumy za občerstvenie vo vládnych špeciáloch vás šokujú

Palubné občerstvenie vo vládnych špeciáloch stojí tisíce. Výnimkou nie je palubný steak za 63 eur. Nechcite vedieť, koľko si dodávateľ účtuje za jednorazový plastový riad a jeho UMÝVANIE.

Galéria k článku (6 fotografií )
Aj premiér: Odkedy je Robert Fico druhý raz premiérom, na palube vládneho špeciálu „prejedol“ 12-tisíc eur. Na snímke s ministrom financií na ceste do Bruselu.
Nič výnimočné: Iveta Radičová ako premiérka s palubným občerstvením veľmi spokojná nebola.
Steak a nič: Počas letu z USA podávali vo vládnom špeciáli steak za 63 eur.

Vládne špeciály, ktoré prevádzkuje letka ministerstva vnútra, sú drahý špás. Slovenský daňovník platí nielen ich prevádzku, kde ruské lietadlá Tu-154 a Jak-40 majú široko- ďaleko najvyššiu cenu za letovú hodinu, ale i palubné občerstvenie, ktoré rozhodne nie je lacné. Sumy zaň sa šplhajú do tisícok eur a niektorí politici si ozaj doprajú.

Navyše, v niektorých faktúrach sme objavili absurdné položky. Štát napríklad zaplatil firme 22 eur za umývanie jednorazového plastového riadu. Zo štátneho krv evidentne netečie.

Predražené

Nie veľmi chutné, ale o to drahšie. Tak hodnotia kvalitu palubného občerstvenia vo vládnych špeciáloch ľudia, ktorí ich služby vyskúšali či stále využívajú. Napríklad expremiérka Iveta Radičová občas vládny špeciál využila.

„Štandardne boli v ponuke vždy pagáče, klasické šunkové obložené chlebíčky, štrúdľa, káva, čaj a minerálka. Ani sme to nejedli, na palubu to však dodali.

Paradoxne, vtedy občerstvenie dodávala mimobratislavská firma, čiže chlebíčky aj pagáče boli studené a úplne stuhnuté z prepravy v chladničke. Vôbec by mi to nebolo chýbalo, ak by to tam nebolo,“ spomína na gastronomické zážitky z ciest vládnym špeciálom Iveta Radičová.

Jej skúsenosť potvrdzuje aj zdroj z rezortu vnútra, ktorý spravuje vládnu letku a na starosti má tiež výber firiem dodávajúcich palubné občerstvenie. Dodávateľa vyberajú podľa najnižšej ceny, aj tak sa však ceny šplhajú do neskutočných súm.

Napríklad občerstvenie podávané na palube špeciálu počas návštevy Ivana Gašparoviča v júni minulého roku na oslavách vylodenia spojeneckých vojsk v Normandii stálo 562 eur.

Do tejto sumy sa zmestilo tridsať pagáčov, jedna malá ovocná misa, päť mís s kanapkami, tridsať kusov štrúdle, jedna instantná káva, tri fľaše koly, kartón pomarančového džúsu, deväť malých fliaš minerálky, dvadsaťpäť štvrťlitrových fliaš vína, dve pivá, fľaša brandy a drobné pochutiny.

Za dodanie jednorazových pohárikov, lyžičiek, utierok, za čistenie a umytie riadu si dodávateľ vyúčtoval takmer sto eur, za naloženie do lietadla ďalších 29 eur.

Rekordéri

Vládny špeciál využívajú politici na služobné cesty, sprevádza ich väčšinou ich tím, prípadne pri väčších zahraničných cestách je zvykom, že súčasťou výpravy sú aj novinári a podnikatelia. Úrad vlády od nástupu Roberta Fica v roku 2012 „prejedol“ počas služobných ciest na palubnom občerstvení zhruba trinásťtisíc eur.

Oveľa nižšiu sumu prejedli na palubách špeciálov predstavitelia Národnej rady Slovenskej republiky. Aj tí sa však dokázali rozšupnúť, keď počas služobnej cesty do Astany v júni 2013 prejedli a prepili 3 454 eur. Na ceste, ktorá trvala tri dni, sa zúčastnilo osemdesiat osôb a celkový rozpočet bol až 8 500 eur.

Kancelária NR SR však dala preplatiť náklady na občerstvenie mimoparlamentným účastníkom zájazdu. Rekordérom v sume minutej za občerstvenie na palube špeciálu je prezident Andrej Kiska. Od nástupu do funkcie v júni minulého roku do marca tohto roku zaplatila Kancelária prezidenta SR ministerstvu vnútra za palubné občerstvenie takmer dvanásťtisíc eur.

Najrozšafnejšie sa míňalo na ceste prezidenta do USA na prelome septembra a októbra minulého roku. Podľa faktúry z ministerstva vnútra sa počas letu z Bratislavy do USA vypilo 90 malých fliaš vína, 70 plechoviek piva. K tomu padlo vyše šesťdesiat kartónov džúsu a pochutiny. Celkovo sa účet vyšplhal na 3 240 eur.

A to nie je všetko. Ďalší účet na 3 527 amerických dolárov prišiel z USA, kde si objednávali jedlo na cestu späť. Podávali sa obedové škatuľky deluxe so šunkovo-syrovými sendvičmi, tuniak s grilovanou zeleninou, mediteránske grilované zeleninové placky, grilovaná zelenina s cestovinou, bylinkové kura, ovocné misy a steak za 69 dolárov.

Po prepočítaní na eurá podľa aktuálneho kurzu bol účet z USA okolo 3 200 eur. Spolu teda iba občerstvenie vyšlo na 6 440 eur. Len na porovnanie, štandardná svadba pre sto ľudí sa zmestí do štyroch tisícok.

Babka k babke

Andrej Kiska využíva menší z vládnych špeciálov Jak-40 aj na víkendové cesty do rodného Popradu. Let z Bratislavy do Popradu netrvá ani hodinu, napriek tomu sa na palube podáva občerstvenie. Či už ho prezident konzumuje, alebo nie, účet zaň príde.

Napríklad za jeden z letov na trase Bratislava - Poprad - Bratislava z 2. septembra 2014 poslala kateringová firma účet v sume 118,98 eura. Na prvý pohľad to nie je veľa, ale...

Obsahuje položky ako 40 pohárov z umelej hmoty po 20 centov, pričom bežne sa dajú kúpiť od jedného do šesť centov, päť lyžičiek z umelej hmoty, dvadsať kusov miešacích súprav, čistenie, dezinfekciu a umývanie riadu za vyše 22 eur.

Čiže prezident ešte nič nezjedol a už zo štátneho účtu zmizlo 118 eur vrátane umývania plastového jednorazového riadu! Absurdná faktúra, akých slovenský daňovník zaplatil zrejme viac. To naozaj nikto z kompetentných nekontroluje, čo si objednáva a čo platí?

„Prevádzka vládnych špeciálov je nehospodárna. Rakúsky premiér si objednáva lietadlo z Austrian Airlines. Odvezú ho, privezú, v cene za službu má aj kvalitné občerstvenie.

Odpadávajú náklady na prevádzku lietadla, náklady za jeho parkovanie, za pohonné látky, za školenie posádky, za dodávanie občerstvenia,“ vysvetľuje jeden z politikov, ktorý sa v minulosti pozastavil nad nehospodárnosťou vládnej letky.

Dodáva, že zmeny chcela urobiť ešte premiérka Radičová, vláda však padla skôr, ako problém vyriešila.

VIDEO Plus 7 Dní