Štefan Minárik dokáže úspešne plávať zrejme v akomkoľvek režime. Už za totality bol vysokopostavený sudca na Najvyššom súde a hoci ešte pritvrdzoval tresty obetiam komunistického režimu, v tejto inštitúcii pôsobí dodnes.

Predsedníčka Najvyššieho súdu Daniela Švecová si ho drží vo funkcii generálneho štátneho radcu. V obľube ho mal aj Švecovej predchodca Štefan Harabin. Minárik ho zastupoval na disciplinárnych konaniach voči neposlušným sudcom.

Rovnakú službu mu preukazoval aj v čase, keď bol Harabin ešte ministrom spravodlivosti a chcel disciplinárne stíhať vtedajšieho predsedu Najvyššieho súdu Milana Karabína.

Naštrbená dôveryhodnosť

„Pani predsedníčka Švecová by mala verejnosti vysvetliť spoluprácu s doktorom Minárikom, aby bolo jasné, v čom spočívajú jeho kvality a ako sa vyrovnala s vážnymi námietkami proti jeho osobe, ktoré spochybňujú jeho dôveryhodnosť,“ hovorí sudkyňa Katarína Javorčíková, ktorá je predsedníčka združenia Sudcovia za otvorenú justíciu.

Podľa nej je tak spochybnená aj celková dôveryhodnosť Najvyššieho súdu. Predsedníčka Daniela Švecová na našu otázku, čím si Štefan Minárik zaslúžil jej dôveru, neodpovedala. Obmedzila sa len na konštatovanie, že oficiálne je v pozícii generálneho štátneho radcu a plní úlohy podľa jej zadania.

Sám Minárik úplne ignoroval písomné otázky o svojej aktuálnej pracovnej náplni i spornej minulosti. Podľa našich informácií stále pripravuje návrhy na disciplinárne konania proti sudcom.

Čítajte viac:

Najvyšší súd po odchode Harabina: Stále tam straší jeho tieň

Nadpráca

Minárik sa ako sudca rozhodne nesnažil zmierňovať tvrdú ruku totalitného režimu. Dokonca niektorým odsúdeným v politických procesoch ešte zvyšoval tresty. Tak to bolo v prípade Mariána Dudinského, ktorý v roku 1985 dostal za prípravu vyzvedačstva trest sedem rokov.

Po odvolaní na Najvyšší súd mu senát na čele s Minárikom odporučil uložiť ešte vyšší - desaťročný trest. Podobne dopadol aj Tibor Novotný, ktorému sa Minárikov senát postaral o zvýšenie trestu z ôsmich mesiacov na dva roky za podvracanie republiky.

Najtragickejší bol asi príbeh Emila Šveca, ktorého komunistická ŠtB uniesla z Rakúska späť do Československa v roku 1962. Následne dostal pätnásť rokov komunistickej basy a keď ho v roku 1969 prepustili na základe amnestie, prokurátor podal sťažnosť.

Senát Krajského súdu v Banskej Bystrici, ktorému opäť predsedal Štefan Minárik, vrátil Šveca do väzenia, aby si odsedel celých pätnásť rokov. Všetky tieto skutočnosti opísal už v roku 2000 vtedajší minister spravodlivosti Ján Čarnogurský v liste adresovanom na Najvyšší súd.

Dôverník ŠtB

„Mám čisté svedomie voči tým, čo na mňa útočia, aj tisíckam ďalších, ktorých som odsúdil,“ vyhlásil Minárik ešte v roku 2003, vtedy mu jeho minulosť vyčítali členovia Súdnej rady, keď sa ako kandidát uchádzal o post predsedu Najvyššieho súdu.

Obhajoval sa tým, že v tom čase nemal inú možnosť, pretože ako zákonný sudca musel pridelenú vec rozhodnúť. Minárikovi staré zvyky zrejme zostali.

„Doktor Minárik zastupoval Najvyšší súd aj v disciplinárnom konaní voči sudcovi Gavalcovi a jeho vystupovanie bolo veľmi nekorektné, rovnako ako celý proces. Preto si myslím, že takýto človek by už nemal ďalej pôsobiť v justícii,“ spomína na nedávne udalosti z Harabinovej éry sudkyňa Javorčíková.

V Cibulkových zoznamoch zostavených podľa archívov Štátnej bezpečnosti sa nachádza meno Štefan Minárik s rovnakým dátumom narodenia, ako má sudca Štefan Minárik, a krycím menom Právnik.

V Ústave pamäti národa je vedený aj jeho spis s výpoveďami. Je evidovaný ako dôverník. Na otázky o spolupráci s ŠtB Minárik neodpovedal.