Zaujímať sa bude o vášho suseda, kamaráta, kolegu, či nedajbože rodinného príslušníka. A otázky to môžu byť naozaj veľmi osobného ba až intímneho charakteru. Medzi Slovákmi sa iste nájde mnoho takých, ktorí bez rozmyslu vytárajú aj to, čo nevedia, len si myslia, či počuli.

Podľa identifikačného čísla v pravo si môžete tajného agenta preveriť. Foto: Internet

Ale sú i obozretnejší jedinci, ktorým rozhodne nie je jedno, že majú komusi neznámu čosi prezrádzať. Takí iste spozornejú ešte viac, keď zvedavec na otázku, kto sa pýta, s kamennou tvárou odvetí, že príslušník Slovenskej informačnej služby. „Stať sa to môže. Príslušníci SIS získavajú potrebné informácie aj od občanov. Podriadených som sa pýtal ako majú ľudia vedieť a čo majú robiť, keď za nimi príde niekto, kto sa predstaví, že je z SIS. V minulosti sa totiž objavili prípady, že niekto behal po ulici, vymýšľal si, že je príslušník a robil zle," vysvetľuje bývalý riaditeľ SIS Ján Valko dôvody, pre ktoré SIS pod jeho vedením zaviedla možnosť overiť si identitu tajných agentov.

Čítajte viac:

Kto našim agentom šéfoval doteraz? Riaditelia SIS aj z radov blízkych Vladimírovi Mečiarovi!

Spôsob, ako skontrolovať, či je dotyčná osoba skutočne príslušníkom SIS je pritom jednoduchý. Stačí, aby ukázala služobný preukaz. „Príslušník musí tejto žiadosti vyhovieť. Nesmie však preukaz, na ktorom je aj jeho fotografia a číslo, pustiť z ruky. Občan si môže číslo odpísať a následne zavolať na zverejnený telefónny kontakt, na ktorom sa ozve operačné stredisko. Tam vysvetlí, že za ním prišla osoba a tá tvrdí, že je z SIS. Na operačnom okamžite overia číslo preukazu. Čiže by sa nemalo stať, že informácie bude žiadať falošný príslušník SIS," hovorí Ján Valko.

O tom, ako taký preukaz vyzerá a ďalšie iné informácie sa dočítate v pripravovanom rozhovore s Jánom Valkom v Týždenníku Plus 7 Dní, ktorý vyjde v stredu!