Tip na článok

Neviniatko v akcii: Tínedžer falšoval peniaze. Bankovky boli dokonalé!

Vyzeral, akoby nevedel do dvoch narátať. Natlačil však falošné bankovky v hodnote 25-tisíc eur!

Galéria k článku (5 fotografií )

Už druhýkrát za posledných pár mesiacov vedú nitky k falšovateľom peňazí do dvojtisícovej dediny na juhu Slovenska. Vo februári zhabali policajti v Dolných Salibách falzifikáty v hodnote vyše 54-tisíc eur a koncom minulého mesiaca zase skončil za mrežami mladík pochádzajúci z tejto obce, ktorý si doma vyrobenými peniazmi „prilepšoval“ od vlaňajšieho leta.

Alarmujúce je, že ich kvalita bola veľmi vydarená. Bežný spotrebiteľ absenciu bezpečnostných prvkov málokedy postrehne.

Ani len nepil!

Hoci devätnásťročný Attila pôsobí, podľa tamojších obyvateľov, ako úplne obyčajný, nezaujímavý študent, ktorý si ledva spomenie na vlastné meno, v troch krajoch Slovenska sa mu niekoľko mesiacov bez problémov darilo púšťať do obehu množstvo päťdesiateurových bankoviek.

„Keď sa to prevalilo, nikto z obce tomu neveril,“ hovorí dolnosalibský krčmár, ktorý má prevádzku neďaleko domu Attilových rodičov. „Dobrý rok som ho vôbec nevidel a predtým možno desaťkrát. Naozaj úplne normálny. Dokonca ani nepil. Z času na čas sa zastavil s partiou, vypil pár kofol zahral si biliard a odišiel.“

Krčmár si vybavuje, že len nedávno tu odhalili falšovateľov päťstoeuroviek. Zaujímavé je, že Attila býval rovno oproti nim. Či od susedov získal návod, ako peniaze vyrábať, alebo podvodnícke znalosti nadobudol až počas štúdia v Dunajskej Strede, si netrúfajú povedať. Väčšina tých, čo ho poznali, je však presvedčená, že do týchto kšeftov ho musel niekto namočiť.

„Myslím, že sám by sa neodvážil,“ dodáva krčmár. Aj predavačka v malom obchode pri hlavnej ceste pôsobí šokovane. „Veď ja som ani nevedela, že majú syna,“ hovorí nám. Rodinu, samozrejme, poznala. Ich dom leží rovno za jej prevádzkou. „Sú to slušní ľudia, obaja jeho rodičia poctivo pracujú.“

Attilovu matku nachádzame v slzách a strachu. Nechce nič hovoriť, len nás prosí, aby sme nezverejňovali ich meno. „Už aj tak máme dosť problémov,“ hovorí trasúcim sa hlasom a zmizne za bránou.

Čítajte viac:

Pozor, namiesto pravého českého krištáľu si môžete kúpiť fejk z Číny!

Nekompromisný krčmár

Zrejme niekoľkomesačné úspešné podvody na rôznych miestach Slovenska prispeli k tomu, že Attila v ostražitosti poľavil. V dedine Okoč to už vážne prehnal. Za jeden deň tam vystriedal štyri prevádzky. Všade si kúpil nejakú drobnosť a zaplatil päťdesiatkou. Jeho falzifikáty neodhalila ani špeciálna fixka na kontrolu originality. Až oko skúseného hostinského zapochybovalo.

„Bolo to dopoludnia, krátko po otvorení,“ spomína si Ladislav Németh, ktorý svoj podnik v centre obce prevádzkuje už sedemnásť rokov. Len mimochodom prehodí, že sa mu podniká z roka na rok ťažšie. Ľudia nemajú veľa peňazí, zákazníkov je čoraz menej.

„Ten mladík nepôsobil podozrivo. Necítil som z neho žiadnu nervozitu. Objednal si cigarety, zaplatil päťdesiatkou, nastúpil do modrosivej Fabie a odišiel.“

Až po chvíli si barman uvedomil, že bankovka je iná ako ostatné. S kolegom teda porovnávali a zistili, že jej chýbajú ochranné prvky. „Hneď som sadol na bicykel a išiel som ho hľadať.“

Ladislav nám pritom s úsmevom ukazuje svoj bicykel z roku 1975, na ktorom podvodníka stíhal. Objavil ho pred malou predajňou potravín, počkal však, ako sa bude situácia vyvíjať.

Foto: Martin Domok

Nasledoval rovnaký scenár ako v krčme. Attila si kúpil energetický nápoj a chcel platiť päťdesiatkou. Ani prítomnosť krčmára, ktorého len pred niekoľkými minútami podviedol, pre neho nebola dôvodom, aby sa spamätal.

„Vtedy som pristúpil k pultu a vypýtal som si od predavačky bankovku. Chlapec protestoval, až kým som mu na rovinu nepovedal, že peniaze sú falošné. Zamkli sme obchod a zavolali obecnú políciu.“ Vybavuje si, že Attila sa prakticky okamžite vzdal. Ani sa nepokúšal utiecť.

„Už som na neho ani nebol nahnevaný. Ale keby som ho nebol chytil, nielenže prídem o peniaze, ale ešte by som mal sám problémy v banke.“ Aj predavačka v potravinách, kde Attilu zadržali, tvrdí, že mladíka by vôbec nepodozrievala. „Také neviniatko! Vyzeral, akoby do dvoch nevedel narátať,“ hovorí.

Pokračuje, že v Okoči niečo také ešte nezažili. A už ani nechcú. „Tú bankovku by sme mohli vyhodiť z okna. Nikto by nám škodu nepreplatil. Dobre, že to takto dopadlo, ale aj tak musela kolegyňa stráviť na polícii niekoľko hodín!“

Čítajte viac:

Praveké nálezy made in China: Falšovanie je dnes veľký biznis

Kopy falzifikátov

Attila teda skončil v rukách policajtov a tí sa pri prehľadávaní jeho bytu v Dunajskej Strede, ktorý, mimochodom, tiež platil peniazmi z vlastnej produkcie, nestačili diviť. Objavili počítač a skener, na ktorých vraj dokázal vyrobiť jeden falzifikát za pár minút. K tomu ďalších päťsto päťdesiateurových bankoviek a drogy.

Je prekvapivé, že na bežne dostupných zariadeniach vyrobil peniaze, ktoré Národná banka Slovenska označila stupňom 3, teda veľmi vydarené falzifikáty. Jeho šikovnosť mu však zaistila akurát cestu za mreže na sedem až desať rokov a hanbu pre rodinu, ktorá doteraz vo svojej obci požívala všeobecnú úctu.

Attila nie je výnimočný prípad. Veď falšovanie peňazí je jedným z najlukratívnejších džobov zločineckých skupín. Podľa štatistík Európskej centrálnej banky v minulom roku odhalili policajné orgány takmer deväťstotisíc nepravých eurobankoviek a mincí, pričom na Slovensku ich bolo skoro tritisíc v celkovej hodnote vyše 68-tisíc eur.

Zločinci neraz spolupracujú na medzinárodnej úrovni. Taký bol aj spomínaný prípad z februárového záťahu v Dolných Salibách. Falšovatelia sa do poschodového domu v dedine prisťahovali zrejme len preto, aby sa mohli v tichosti venovať svojim čiernym obchodom. Nikto z domácich ich nepoznal, s nikým sa nebavili.

Preto bol aj pre najbližších susedov šok, keď tu Národná kriminálna agentúra zaistila temer osemsto falzifikátov v celkovej sume 53 900 eur. V tomto prípade tlač prebiehala v susednom Maďarsku a obyvatelia domu v Salibách boli len distribútori. Tí sa ani netajili, že peniaze nie sú pravé a predávali ich za dvadsať až tridsať percent ich hodnoty. Až kým sa z kupujúceho nevykľul policajný agent.

Omnoho nebezpečnejšiu medzinárodnú skupinu rozbili strážcovia zákona vo viacerých krajinách vlani. Slovensko-taliansky gang, kde figuroval aj člen sicílskej mafie, plánoval tlač falošných bankoviek u nás a v susednom Česku.

Zločinci mali k dispozícii množstvo papierových hárkov určených na tlač peňazí, vybavených ochrannými prvkami. Tie zrejme pochádzali z kamióna, ktorý v Taliansku pred časom bez stopy zmizol. Bankovky mali byť distribuované do obehu cez banky viacerých štátov. Nakoniec samotní českí tlačiari nahlásili gang polícii.

Ak by však plán vyšiel, svetové trhy by sa zaplavili množstvom nepravých peňazí všetkých nominálnych hodnôt, ktoré by prakticky nebolo možné odhaliť.

Azda najkurióznejší úlovok Slováci zaznamenali v roku 2013 v okolí Žiaru nad Hronom. Pri zemných prácach tam stavebný stroj narazil na trinásť vriec plných dvojeurových mincí. Ich celková hodnota predstavovala 56-tisíc eur!

VIDEO Plus 7 Dní