Tip na článok
Autobusová zastávka, námestíčko a chodníky v Jacovciach ostali nezaplatené. Mestský poslanec za Smer dostal na účet desaťtisíce eur.

Nezaplatená dlažba: Skončila časť peňazí z eurofondov na účte poslanca za Smer?

Obec Jacovce získala eurofondy na skrášlenie centra. Podnikateľ Martin Hulala dodal dlažbu, ale ani po 14 mesiacoch ju nemá zaplatenú.

Galéria k článku (6 fotografií )
Nové centrum: Autobusová zastávka, námestíčko a chodníky v Jacovciach ostali nezaplatené.
Na svojom: Martin Hulala dodal dlažbu, ale ani po 14 mesiacoch ju nemá zaplatenú. Chcel si ju teda vziať späť, ale policajti ho zastavili.
V jednom tričku so Smerom: Martin Bohát, dole piaty zľava, oblieka rovnaké tričko ako premiér Robert Fico.

Eurofondy by mali pomáhať. Tentoraz však priviedli menších podnikateľov vinou špekulantov na dlažbu. Doslova. Naopak, pekných 55-tisíc eur z eurofondov zrejme skončilo na súkromnom účte nitrianskeho mestského poslanca za Smer Martina Boháta, ktorý s projektom oficiálne nemal nič spoločné. Napriek tomu, že o tom nitrianska polícia vedela, najprv vyšetrovanie zastavila, no po zásahu prokurátorky ho znovu otvorila.

Sedem oklamaných

Podnikateľ Martin Hulala dodáva stavebný materiál. Na jeseň 2012 ho oslovili, či by dodal dlažbu na vynovenie centra obce Jacovce pri Topoľčanoch.

„Prišiel za mnou pán Šípoš zo spoločnosti Gartrend s tým, že by chcel odo mňa dlažbu. Uisťoval ma, že je to akcia z eurofondov, takže bude všetko riadne zaplatené,“ začína svoje rozprávanie mladý podnikateľ, ktorý prevzal firmu po otcovi. „Za rok a pol som nedostal zaplatené nič. Doteraz mi dlhuje trinásťtisíc eur,“ dodáva Hulala.

A nie je jediný. Za veľkým stolom sedí sedem rozhnevaných mužov. Všetkých spája jedno. Dodali materiál na zveľadenie centra Jacoviec pri Topoľčanoch, no doteraz prakticky nevideli ani euro.

„Márne sa snažíme dovolať svojho práva. Riadne sme dodali materiál, zaplatili daň z vystavených faktúr, ale tých zhruba 50-tisíc eur, ktoré mi dlhujú, ma obralo o všetky úspory,“ hovorí živnostník Bohumil Sýkora zo Šale.

Ešte aj z tých 50-tisíc, ktoré nikdy nevidel, musel štátu zaplatiť dvadsaťpercentnú daň z pridanej hodnoty. Ďalší muži sú na tom podobne. Sedem nahnevaných chlapov nevie prísť na meno nielen človeku, čo im celkovo nezaplatil asi 120-tisíc eur, ale ani firme AVA-Stav z Galanty.

Klasická schéma

Akcia Jacovce prebehla podľa klasickej slovenskej schémy v stavebníctve. Obec Jacovce získala eurofondy na skrášlenie centra. Keďže išlo o europeniaze, tak museli vypísať verejný tender. Ten vyhrala galantská stavebná firma AVA-Stav, s cenou polovičnou, ako boli náklady predpokladané v stavebnom projekte.

Polovičná cena oproti projektu je síce trochu zvláštna, ale možno jej šéfstvo našlo zázračný spôsob lacnejšej výstavby, o ktorom ani projektant netušil. A veru aj našlo. Na zákazku si firma zazmluvnila subdodávateľa, čo je právne v poriadku. No problém je, že si najala firmu, ktorá už v tom čase podľa zverejnených súdnych rozhodnutí čelila asi desiatim exekúciám za neplatenie svojich pohľadávok.

Firma Gartrend ako subdodávateľ AVA-Stavu objednala tovar minimálne za 120-tisíc eur od podnikateľov, ale už akosi nestihla zaplatiť. Firma AVA-Stav potom náhle vypovedala zmluvu so subdodávateľom, lebo vraj nestíhal termíny, no nezaplatený materiál za spomínaných 120-tisíc eur si nechala a projekt dokončila vlastnými silami.

A v tom môže spočívať ten zázračný trik, ako postaviť niečo evidentne pod cenu. AVA-Stav dostal z eurofondov vyplatených svojich 300-tisíc eur, no materiál za 120-tisíc podľa nahnevaných predajcov doteraz nie je zaplatený.

„Obrátili sme sa teda priamo na generálneho dodávateľa, ale ten nás odbil s tým, že oni Gartrendu zaplatili, a teda to máme riešiť s pánom Šípošom z tej firmy,“ rozčuľuje sa Bohumil Sýkora a ostatných šesť prítomných mužov súhlasne prikyvuje. Padajú aj silnejšie slová.

Provízie poslancovi?

Redakcia PLUS 7 DNÍ má však k dispozícii bankový výpis firmy AVA-Stav, kde sa v troch platbách od septembra do novembra 2012 prevádza približne 55-tisíc eur.

V poznámke pod transakciou je napísané Gartrend, s. r. o. Háčik je v tom, že účet, na ktorý prišlo tých 55-tisíc, nepatrí firme Gartrend ani jej majiteľovi Jánovi Šípošovi, ale pravdepodobne nitrianskemu mestskému poslancovi za Smer Martinovi Bohátovi. Redakcia totiž disponuje aj potvrdením priamo z banky o inej platbe, kde je v poznámke na prijímacom účte uvedené „MARTIN BOHÁT“.

Chceli sme sa teda opýtať priamo mestského poslanca za Smer, čo spravil s 55-tisíc eurami, ale telefón so zverejneným číslom poslanca nikto nedvíhal. Rovnako sme sa ho chceli opýtať, či sa pozná s Jánom Šípošom z firmy Gartrend, ktorý vyrobil u podnikateľov minimálne 120-tisícovú sekeru.

Jedným z vysvetlení by totiž bolo, že firma AVA-Stav skutočne poslala peniaze pre Gartrend, ale cez poslanca Boháta, aby sa tak obišli exekúcie, ktoré boli na Šípoša v tom čase uvalené. V tom prípade by však išlo minimálne o marenie súdneho rozhodnutia, kde by AVA-Stav aj mladý poslanec za Smer mohli byť spolupáchateľmi. Alebo žeby išlo o províziu pre poslanca za vybavenie zákazky či financií z eurofondov?

Firma AVA-Stav odmieta, že posielala peniaze poslancovi za Smer. „Spoločnosť realizovala uvádzané platby na základe čísla účtu uvedeného vo faktúre dodávateľa, teda spoločnosti Gartrend,“ uviedla Lenka Weissebelová z AVA-Stavu.

Opýtali sme sa aj na majetkové usporiadanie materiálu, keďže doteraz nie je vyplatený a de iure sú jeho vlastníkmi stále poškodení živnostníci. Podľa Weissebelovej tých 55-tisíc bolo viac, ako mal hodnotu dodaný materiál. „Myslím si, že spoločnosť svoj záväzok riadne splnila,“ dodala. To však nesedí s faktúrami siedmich poškodených, kde cena za materiál výrazne presahuje spomínaných 55-tisíc.

Všetko v poriadku

Ministerstvo pôdohospodárstva, ktoré zhruba 300-tisíc eur z eurofondov poskytlo, sa k celej veci postavilo štandardne. Všetko je v poriadku. „Vykonaná kontrola projektu na mieste za účasti audítorskej skupiny zo Správy finančnej kontroly Bratislava nezistila žiadne nedostatky,“ konštatoval Peter Hajnala z ministerstva pôdohospodárstva s tým, že oni nemajú žiadnu právomoc zasahovať do vzťahov medzi dodávateľmi a subdodávateľmi.

Vyšetrovanie

Niektorí z poškodených podali trestné oznámenie, lebo si myslia, že sa stali obeťou podvodu s eurofondmi. Nitrianski policajti najskôr prípad dosť prekvapivo zastavili, ale nitrianska prokurátorka to po proteste poškodených napravila. Podľa spisu zostala úprimne prekvapená, že policajti ani len nezačali vyšetrovať.

„Uznesenie o odmietnutí trestného oznámenia považujem prinajmenšom za predčasné,“ uviedla vo svojom rozhodnutí nitrianska prokurátorka Eva Tonková a prikázala prípad riadne otvoriť. Ministerstvo pôdohospodárstva dokonca potvrdilo, že o prípad sa čulo zaujíma aj Národná kriminálna agentúra, ktorá si od nich vyžiadala spisy o udelení eurofondov.

No keďže v prípade figuruje postava napojená na Smer, ťažko odhadnúť, ako sa bude prípad vyvíjať ďalej. „Povedzte mi, ako mám v tejto krajine poctivo fungovať?"

"Dávame si skoro nulové marže, aby sme prežili, platíme dane, mzdy a odvody za zamestnancov a potom príde nejaký podvodníček, všetko máte na papieri a ani to vám nepomôže dostať sa k svojim peniazom. No tak mi povedzte, či má zmysel v tejto krajine vôbec podnikať, byť zodpovedný za niekoľkých ľudí, keď takýmto podvodníkom prejde prakticky všetko,“ pýta sa skepticky podnikateľ Hulala.

VIDEO Plus 7 Dní