Tip na článok
Kopanice: Patria k obci Krajné v myjavskom okrese.

Nežil tam žiadny odvážny hrdina! Podľa čoho dostala meno Nebojsa osada na myjavských kopaniciach?

Šípky na orientačnej tabuli ukazujú jasne - jedným smerom je Jeruzalem, druhým Nebojsa a Chalupy. V skutočnosti sú Chalupy bližšie ako Nebojsa a rozlíšiť ich je naozaj ťažké. Aj nezablúdiť.

Galéria k článku (4 fotografie )
Myjavské kopanice
V osade Nebojsa
Kopanice Chalupy, Nebojsa aj Jeruzalem patria k osade Matejovec a tá zase k obci Krajné.

Tichý raj

V každej z týchto myjavských kopaníc, ktoré patria k obci Krajné, je len zopár domov a ešte menej domácich obyvateľov. Aký je ich život v náručí prírody a ticha?

Všade ticho a pokoj. Na rozkvitnuté záhrady dopadajú horúce slnečné lúče. Pani sediaca na záhrade nie je domáca. „Takých je tu málo. Prišli sem noví zo Starej Turej, z Hlohovca, z Piešťan aj zo Šamorína," vymenováva.

Rudolf Talaba (73) je však rodák. Jeho dom je v osade bezpochyby najväčší. „Vyhovuje mi takýto život. Baví ma záhradníčenie, mám rád ovocie. A keď si sem vnučky vysokoškoláčky privedú z Bratislavy svojich chlapcov, ani im sa odtiaľto nechce," spokojne sa usmieva.

Nebojsa: Na kopaniciach sú už zväčša zveladené chalúpky.
Nebojsa: Na kopaniciach sú už zväčša zveladené chalúpky.
Dávid Duducz

Dvakrát Nebojsa

Len jedenásť chalúp, ale aj tak je o čom rozprávať. Napríklad o nápadnom názve tejto kopanice. „Hovorí sa, že to meno nám dal jeden, čo sem prišiel od Maďarov. Lebo aj pri Galante je Nebojsa," naráža na niekdajšiu obec, ktorá je dnes miestnou časťou mesta na juhu Slovenska. Áno, máme tu dve miesta s názvom Nebojsa.

Rudolf Talaba: Je  jedným z mála rodákov  z Nebojsa, ktorí v osade ešte žijú.
Rudolf Talaba: Je jedným z mála rodákov z Nebojsa, ktorí v osade ešte žijú.
Dávid Duducz

Kedysi v osade bývali hlavne Sivákovci, potom ich vytlačili Talabovci. „Ten Talaba tu kúpil nejaký majer a vyhnal ich odtiaľto. Veľa rokov tu boli. Ale keď sa sem priženil nejaký Hutira, dolný koniec bol Talabi a horný Hutira," zasväcuje nás do miestnej histórie pán Rudolf.

V najnovšom vydaní Plus 7 dní si viac prečítate o živote v slovenskom Jeruzaleme na myjavských kopaniciach.

VIDEO Plus 7 Dní