Tip na článok
Vo štvorhviezdičkovom: Vyše päťdesiat colníkov sa školilo v pomerne luxusnom košickom hoteli. Celá paráda stála takmer tridsaťtisíc eur.

Nezmyselné plytvanie! Colníci sa školili v hoteli, hoci priestory majú

Za šesťdňové školenie vyše 50 colníkov zaplatila Finančná správa SR takmer tridsaťtisíc eur. V polovici októbra ich poslala do luxusného hotela.

Galéria k článku (4 fotografie )
Majú svoje: Slovenskí colníci majú zariadenie na Donovaloch pri Banskej Bystrici, ktoré má k dispozícii aj tenisový kurt.
Veľký Meder: Colníci sa mohli školiť aj vo svojom zariadení vo Veľkom Mederi.
Tréning: Colníci zo Slovenska, z Česka, Maďarska a Poľska sa školili v odhaľovaní pašovaných cigariet.

Poriadne sa buchli po vrecku! Finančná správa SR pri výbere najvhodnejšieho školiaceho strediska, kde by mohlo vyše päťdesiat colníkov trénovať odhaľovanie pašovaných cigariet, rozhodne nešetrila. Do oka im padol luxusný hotel v košickej časti Bankov. Za šesťdňové školenie vo štvorhviezdičkovom zariadení zaplatili takmer tridsaťtisíc eur.

Najstarší hotel

Ale je tu krásne - žiada sa povzdychnúť pri návšteve známeho košického hotela, ktorý vyhľadáva najmä solventnejšia klientela. Nečudo, luxus a pohodlie dýcha na návštevníkov na každom kroku.

Napokon, samotný hotel sa na internetovej stránke pýši svojou eleganciou, podmanivou atmosférou, štýlom a noblesou v lone prírody. A tiež tým, že je najstarším existujúcim hotelom na Slovensku. Svoje služby poskytuje zákazníkom už od roku 1869. Hotel leží pár kilometrov od centra mesta, v košickom lesoparku a ponúka dostatok pokoja i súkromia.

Atmosféru zariadenia s vyše storočnou tradíciou si možno vychutnať v štýlovo a komfortne zariadených izbách, ktorých cena sa pohybuje od 85 do 135 eur za izbu na jednu noc. Aj jedlá tu majú vyberané. Čašníci vyštafírovaní vo vyžehlených uniformách ich podávajú v bielych rukavičkách. Prinajmenšom počas spoločenských akcií.

Nuž a takéto fajnové prostredie vybralo pre svojich zamestnancov vedenie Finančnej správy SR. V polovici októbra ich poslalo do luxusného hotela na školenie ohľadom odhaľovania pašovaných cigariet. Okrem slovenských colníkov sa na tréningu zúčastnili aj ich kolegovia z Českej republiky, Maďarska a Poľska. Spolu ich bolo päťdesiatštyri.

„Ide o projekt Colného úradu Košice s názvom Tímová práca colníkov mobilných jednotiek pri odhaľovaní nezákonnej prepravy tabakových výrobkov v Karpatskom euroregióne. Projekt schválil v júli 2014 Európsky úrad boja proti podvodom v rámci programu Hercule II. Projektu bol súčasne pridelený aj zodpovedajúci grant finančných prostriedkov,“ ozrejmila nám hovorkyňa finančnej správy Patrícia Macíková.

Zdôraznila pritom, že väčšinu výdavkov, presnejšie osemdesiat percent, pokryli finančné prostriedky Európskej únie. Zrejme tým chcela taktne naznačiť, že z cudzieho krv predsa netečie.

Netreba však zabúdať, že i Slovensko prispieva do rozpočtu únie. A nejde o drobné. V rokoch 2014 až 2020 by malo z našej štátnej kasy, a teda peňazí daňových poplatníkov, odísť do rozpočtu Európskej únie takmer 6,8 miliardy eur. Naopak, príjmy krajiny z únie by mali dosiahnuť necelých 20,3 miliardy eur.

Späť však k školeniu v hoteli Bankov. Podľa prepočtu Finančnej správy zaplatili za poskytnutie konferenčných miestností a ubytovacích priestorov 20 600 eur. Pri pohľade do Centrálneho registra zmlúv sme však narazili na dokument, z ktorého vyplýva, že školenie colníkov bolo o čosi drahšie, ako finančná správa oficiálne priznala.

Zo zverejnenej zmluvy vyplýva, že celá paráda vyšla takmer na tridsaťtisíc eur. Zistili sme, že pani Macíková zabudla do ceny školenia zarátať výdavky vo výške približne 8 500 eur za stravu. Summa summarum pobyt jedného colníka na šesťdňovom školení vo štvorhviezdičkovom hoteli stál zhruba 540 eur.

Len nie vo vlastnom

Otázne je, prečo finančná správa považovala luxusný štvorhviezdičkový hotel za najvhodnejšie miesto na konanie tréningu pre colníkov. Hoci aj zahraničných. Veď k dispozícii má minimálne dve vlastné školiaco-rehabilitačné zaradenia, ktoré by sa na to dali využiť. A určite za oveľa prijateľnejšiu cenu.

Obidve sa nachádzajú v pokojnom prostredí známych turistických centier. Jedno v horskom prostredí obce Donovaly, druhé vo Veľkom Mederi, známom termálnymi prameňmi. Patrícia Macíková nám však dala vedieť, že to nie je len tak, zorganizovať také dôležité školenie.

„Finančná správa SR vlastní školiace a rehabilitačné strediská. Vzhľadom na obsah a špecifické potreby projektu boli využité priestory zodpovedajúce lokalite. Miesto konania sa vybralo v súlade so zameraním projektu a s jeho technickou špecifikáciou vrátane jeho ľudských zdrojov,“ znela „fundovaná“ odpoveď na otázku, prečo colníci netrénovali odhaľovanie cigariet v niektorom zo svojich zariadení.

Čo si máme predstaviť pod pojmom technická špecifikácia, hovorkyňa neobjasnila. Ak mala na mysli blízkosť ukrajinskej hranice, cez ktorú sa pašuje značné množstvo cigariet, výber luxusného hotela zostáva naďalej záhadou. Veď aj priamo v Košiciach sa nachádza niekoľko ďalších ubytovacích zariadení, kde by služby i ceny iste radi prispôsobili požiadavkám Finančnej správy.

Nehovoriac o tom, že keď blízko k hraniciam, tak prečo nie napríklad Zemplínska šírava - školenie by sa mohlo konať bárs aj v rozsiahlom rekreačnom zariadení patriacom ministerstvu obrany. To by pre Európsku úniu bolo zrejme príliš lacné.

Nie prvýkrát

Slovenským colníkom však nie je takýto postup úplne cudzí. Čosi podobné museli vysvetľovať už v máji 2011. Vtedy školenie zorganizovali vo štvorhviezdičkovom hoteli v Nitre, a to v čase, keď informovali o plánovanom prepúšťaní približne osemstopäťdesiat zamestnancov.

Podobne ako teraz sa vyhovárali, že luxus si mohli dovoliť vďaka peniazom Európskej únie. Raz darmo, keď sa dajú rozhadzovať peniaze z úniového vrecka, tak potom prečo nie vo veľkom.

VIDEO Plus 7 Dní