Tip na článok
Romanin príbeh dopadol napokon dobre.

Nezvestní na Slovensku: Čím dlhšie, tým menšia šanca na šťastný koniec

Zmiznú, niekedy bez slova odídu, inokedy neprídu domov vtedy, kedy by mali. Zúfalá rodina ich najskôr čaká, potom sa ozve polícii. A tá hľadá, niekedy pár dní, inokedy celé roky. Nezvestných ľudí je až 490.

Jednu našli

Naposledy sa na stránkach novín objavili prosby zúfalých príbuzných Márie Fox-Filovej (38) z Piešťan a Romany (20) z Mlynčekov pri Kežmarku. Romanin príbeh dopadol dobre. Hoci sa rodine neozývala zo Švajčiarska, kam odcestovala za prácou, policajti ju po šiestich dňoch našli.

Čítajte viac:

Romana, ktorá sa stratila vo Švajčiarsku: Skončila na psychiatrii!

Síce dezorientovanú, ale živú. Mária také šťastie nemala. Podľa posledných informácií našli jej telo policajti vo vodnej nádrži Sĺňava.

Čítajte viac:

Biele kone ochotné riskovať slobodu aj život: Autentické svedectvo, Ivan prehovoril o tajnej minulosti

Mária odišla z domu v bežeckom oblečení, mala so sebou modrú tašku a sto eur. Telefón si so sebou nevzala.

Pátranie po nezvestných osobách býva náročné. Foto: Rudolf Felsoci

Až 75 detí

Prípady zmiznutých ľudí rieši polícia nielen vyhlásením hľadania. Robí množstvo úkonov, pátraní. „K dnešnému dňu evidujeme 490 nezvestných osôb,“ vraví hovorca policajného prezídia Michal Slivka. Z toho je 311 mužov, 104 žien a 75 detí.

Čítajte viac:

Podnikateľ z Lučenca zmizol: Stopa končí u farmára, ktorý hľadal ženu!

„Polícia nezvestné osoby vo väčšine prípadov vypátra v pomerne krátkom čase. Z pátraní, ktoré trvali niekoľko rokov možno spomenúť prípad nezvestného chlapca, Martina Kollára z Banskej Bystrice. Nezvestný bol od roku 2000 a vypátraný bol až po ôsmych rokoch, keď bol objavený nález mŕtvoly nezistenej totožnosti,“ hovorí Slivka.

Niektorí vypátrať nechcú „Bohužiaľ dlhodobejšie nezvestnosti nemajú väčšinou šťastný koniec. Tie so šťastným koncom sú prípady nezvestností osôb, ktoré odišli napríklad za prácou do zahraničia a nedali o sebe rodine z rôznych dôvodov vedieť,“ vysvetľuje s tým, že po ich vypátraní častokrát trvajú na tom, aby sa ich pobyt rodine neoznámil.

„V týchto prípadoch polícia tomu, kto ich nezvestnosť nahlásil len oznamuje, že sú živí a v poriadku, no neprajú si informovať o ich pobyte,“ dopĺňa Slivka. Polícia zverejňuje zoznamy nezvestných na stránkach ministerstva vnútra.

VIDEO Plus 7 Dní