Každým novým vyjadrením dočasne povereného ministra obrany Jaroslava Naďa je zrejmejšie, že Matovičove hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) pôjde do septembrových parlamentných volieb oslabené. Naď s dočasne povereným premiérom Eduardom Hegerom si totiž už kreslia vlastnú stranícku politickú budúcnosť, s Igorom Matovičom v nej nepočítajú.
„Máme svoju predstavu a svoj plán a keď bude čas, pôjdeme do detailov. Nie je dobré, aby hlas demokratického voliča prepadol, všetko ostatné príde v najbližších dňoch a týždňoch,“ povedal minister obrany v piatok v diskusnej relácii Karty na stôl Nora Dolinského na plus7dni.sk.
Už pár dní predtým v parlamente o svojej politickej budúcnosti zamyslene hovoril, že „aj dobré víno musí dozrieť“. „Ponúkneme voličom takú alternatívu, ktorá bude naozaj zaujímavá. Sme v štádiu, že rokujeme a veľa sa rozprávame,“ povedal novinárom o budúcnosti s Hegerom.
Odchod umiernených
S akou ponukou po ich odchode zaujme voličov Matovič ťažko povedať. Zloženie jeho facebookových príspevkov z posledných týždňov napovedá, že sa sústredí na podporu obrazu protikorupčného bojovníka proti mafii, za ktorú on sám považuje predstaviteľov Smeru a Hlasu. A otvoreným odporom k LGBTI+ komunite chce Matovič osloviť asi konzervatívnych voličov.
OĽaNO, ktoré nečakane vyhralo parlamentné voľby v roku 2020 so ziskom 25 percent hlasov, stalo sa premiérskou stranou a teraz mu prieskumy pripisujú tradičnejšiu osem- až deväťpercentnú podporu, príde odchodom Naďa s Hegerom pravdepodobne o najviditeľnejších zástupcov umiernenej politiky hnutia.
Nakoniec, Naď neskrýva, že práve toto rozdielne videnie politických priorít je dôvodom postupného odcudzenia. „Máme iný pohľad na hodnotové nastavenie, to, akým spôsobom sa robí politika,“ vysvetľoval Naď v relácii Karty na stôl. „Matovič je konzervatívny. Ja nie som človek, ktorý považuje zákaz interrupcií alebo ultraliberálne témy týkajúce sa LGBTI+ komunity za dôležité pre ľudí. Ani to nechcem považovať za svoj politické priority, pretože ľudia potrebujú takzvané chlebové témy – ako si zarobiť, ako získať lepšie ekonomické postavenie, ako podporiť podnikateľov. Dôležité sú pre mňa zahraničnopolitické témy, bezpečnostné smerovanie krajiny,“ vyznal sa Naď a výpočet jeho priorít musel potešiť najmä umiernených konzervatívcov či podporovateľov ekonomickej pravice.
Noblesný rozchod
Minister obrany však pri každej príležitosti opakuje, že politické vzďaľovanie Matovičovi nie je emotívne ani založené na osobných antipatiách či konflikte medzi nimi. „Máme veľmi dobré, priateľské vzťahy, nehádame sa.“
Nekonfliktný vzťah medzi nimi bol evidentný aj v momente, keď sa ho moderátor Dolinský opýtal, či mu prekážajú Matovičove facebookové príspevky namierené proti LGBTI+ komunite. „To určia voliči, či je to správne alebo nesprávne, nebudem vstupovať do Igorových hodnotových nastavení. Ja toto nastavenie nepovažujem za správne,“ reagoval.
Podobne mierne sa k odchodu Hegera s Naďom vyjadruje samotný Matovič. „Ak sa raz naše cesty rozídu, bude to s noblesou a vzájomným prianím všetkého dobrého,“ napísal už pred tromi týždňami.
Matovič: Nedôjstojné KDH
Novinári už niekoľko týždňov špekulujú, či Heger s Naďom po odchode založenia vlastnú stranu alebo sa pokúsia prispieť k integrácii existujúcich strán napríklad spoluprácou s KDH či novým projektom Mikuláša Dzurindu a mimoparlamentnej strany Spolu pod názvom Modrá koalícia.
Ak by mali zakladať stranu na zelenej lúke, stihnúť to do 2. júla, kedy je termín na odovzdanie kandidačných listín, by mohlo byť zložité. Mohli by však ovládnuť inú stranu, premenovať ju a zmeniť jej programové zameranie, jednu má k dispozícii napríklad dočasne poverený minister životného prostredia Ján Budaj.
Naď sa nateraz konkrétnejšie nevyjadruje, akou cestou sa vyberú, no spoluprácu s KDH odmietol. Predseda kresťanských demokratov Milan Majerský v relácii televízie Markíza Na telo totiž Hegerovi ponúkol druhé miesto na kandidátke. „Tú ponuku neprijmem a ani ja sám seba si neviem predstaviť na kandidátke KDH,“ reagoval Naď.
Pripomenul aj Matovičove vyjadrenie, ktorého „veľkorysá“ ponuka mimoparlamentného KDH pre Hegera pobavila. „Pripadá mi to až nedôstojné, aby mimoparlamentná strana, ktorá sa už dvakrát nedostala do parlamentu, ponúkla aktuálnemu premiérovi druhé miesto,“ kritizoval Matovič.
Kamarát Dzurinda
Otvorene zatiaľ Naď nevylučuje spoluprácu s Dzurindovou novou Modrou koalíciou, naopak, jeho verejné vyjadrenia sa dajú interpretovať skôr tak, že by mohli spolupracovať. „Dzurinda je môj osobný priateľ. Budeme sa baviť akú ponuku dať voličovi, ale v tomto momente, napriek opakovaným stretnutiam, nehovoríme o prepájaní alebo niečom podobnom. Na konci dňa to však bude o zodpovednosti, aby si volič mohol vybrať,“ dodal minister obrany.
Ale nakoniec ani spolupráca s Dzurindovým projektom nemusí byť bezproblémová. S Modrou koalíciou totiž intenzívne rokuje mimoparlamentná strana Umiernení, ktorú zakladal exminister zdravotníctva a vnútra Tomáš Drucker. Vyplýva to zo slov podpredsedu Umiernených Rada Baťu pre denník SME.
Ale Baťo sa tam zároveň kriticky vyhranil proti Hegerovi. „Som skeptický, pretože pre voličov nemusí byť spolupráca s Hegerom zrozumiteľná. Nemôžeme na jednej strane ľuďom rozprávať, že Slovensko potrebuje lepšiu správu vecí verejných, že potrebuje politikov, ktorí vedia, čo robia, že potrebujeme zastaviť chaos, a na druhej strane budeme rokovať s človekom, ktorý je spolutvorcom tohto chaosu,“ povedal.
Spolupráca s Umiernenými pritom môže byť pre Modrú koalíciu ekonomicky výhodná – strana sa síce do parlamentu nedostala, ale vo voľbách v roku 2020 získala viac než tri percentá hlasov a preto dostáva pravidelný štátny príspevok na politickú činnosť. Môže tak spolufinancovať predvolebnú kampaň prípadnej spoločnej kandidátky.