Vybrali CT prístroj za 1,6 milióna eur s cieľom dať zarobiť firme blízkej bývalému predsedovi parlamentu Pavlovi Paškovi. Kauza, ktorá na jeseň 2014 zatriasla Smerom a vyhnala ľudí do ulíc, má zaujímavé pokračovanie.

Hoci vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry obvinil deviatich ľudí, v nemocnici sa až tak veľa nezmenilo. O post síce prišla riaditeľka aj členovia správnej rady, ale dvaja z deviatich obvinených naďalej v nemocnici pôsobia.

A nie na hocijakom poste. Jozef Gajdarík a Anton Pobjecký stále rozhodujú o hospodárení štátnej nemocnice.

Spokojne na svojich flekoch

Oboch pánov sme našli v budove riaditeľstva piešťanskej nemocnice. Jozef Gajdarík sedí v kancelárii s ceduľkou ekonomický námestník riaditeľa. Anton Pobjecký, námestník riaditeľa pre hospodársko-technickú činnosť, má kanceláriu vedľa.

Obaja sú na spoločnej chodbe s riaditeľom nemocnice Štefanom Kóňom, ktorý vo funkcii vystriedal odvolanú Máriu Domčekovú. Tá tiež patrí medzi deviatich obvinených v kauze. Ani jednému zo sekčných riaditeľov nebolo do reči.

Zaujímalo nás, či je podľa nich morálne, aby sedeli na riadiacich stoličkách, keď sú obvinení z obzvlášť závažného zločinu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku. „Nebudem o tom hovoriť, nebudem sa k tomu vôbec vyjadrovať,“ odbil nás Gajdarík, keď sme vstúpili do jeho kancelárie.

Zhovorčivý nebol ani jeho kolega Pobjecký. „Nedávame žiadne vyjadrenia, čakáme, ako to celé dopadne,“ reagoval na naše otázky hospodársko-technický riaditeľ. Obaja sa však tvárili, akoby to, že naďalej vykonávajú riadiace funkcie a rozhodujú o ekonomických veciach nemocnice, je v poriadku.

Veď predsa platí prezumpcia neviny. Podľa informácií PLUS 7 DNÍ má Anton Pobjecký blízko k bývalej podpredsedníčke parlamentu a krajskej šéfke Smeru-SD v Trnave Renáte Zmajkovičovej. Tá je zasa podľa kuloárnych informácií človek blízky podnikateľovi a údajnému mecenášovi strany Vladimírovi Poórovi.

Anton Pobjecký za Smer kandidoval v roku 2009 v župných voľbách v Trnavskom kraji za poslanca, o rok zo 134. miesta do parlamentu. V oboch prípadoch neúspešne.

Čítajte viac:

Bývalý zamestnanec o praktikách na Kostkovej klinike: Ostane vám rozum stáť!

Na súd už čoskoro?

Podľa zistení PLUS 7 DNÍ by sa kauza, ktorá spôsobila vo vláde Roberta Fica zemetrasenie, mala už čoskoro ocitnúť na súde. Vyšetrovateľ obvinil vo februári 2016 ďalšiu - už deviatu - osobu a podľa našich informácií chce polícia dôkazy získané pri vyšetrovaní čoskoro predložiť dozorujúcemu prokurátorovi s návrhom na obžalobu.

„Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry prezídia Policajného zboru naďalej intenzívne vykonáva úkony v trestnom konaní v zmysle ustanovení Trestného poriadku. Vzhľadom na prebiehajúce procesné úkony a súdnoznalecké skúmania v súčasnosti nie je možné odhadnúť časový horizont skončenia vyšetrovania, ktoré sa vyšetrovateľ snaží ukončiť návrhom na podanie obžaloby,“ uviedol Martin Wäldl z oddelenia komunikácie a prevencie policajného prezídia.

To, či deviati obvinení napokon skončia v súdnej sieni, rozhodne prokurátor. Ten návrh buď prijme, alebo vráti vyšetrovateľovi na dopracovanie. Podľa nášho zdroja je ťažké odhadnúť, ako rozhodne, vo vyšetrovaní podľa neho však všetko nasvedčuje tomu, že pri príprave nákupu CT prístroja došlo k trestnému činu.

Riaditeľovi to neprekáža?

O stanovisko k prípadu sme požiadali aj súčasného riaditeľa piešťanskej nemocnice. Chceli sme vedieť, či je podľa neho v poriadku, že nemocnicu spolu s ním riadia obvinené osoby, ako aj to, či nemá v pláne stiahnuť ich z funkcií. Odpovede sme sa nedočkali.

Štefana Kóňu sme nezastihli ani osobne v nemocnici. Vraj mal dovolenku. Podľa člena správnej rady Alana Suchánka, ktorý na nákup cétečka upozornil, to v poriadku rozhodne nie je. Tvrdí, že obaja obvinení páni totiž môžu nakladať s financiami nemocnice a zúčastňovať sa na procese verejných súťaží.

My sme žiadali, aby boli odvolaní a vymenení, ale správna rada s tým nič neurobila,“ uviedol pre PLUS 7 DNÍ Alan Suchánek, ktorý sa na kandidátke OĽa- NO-NOVA dostal po voľbách do parlamentu. Po prevalení kauzy nemocnica vymenila všetkých členov správnej rady.

Tí pôvodní sú dnes obvinení z porušovania povinností pri správe cudzieho majetku. Ide o Michala Straku, známeho ako raper Ego, Marka Brezinčana, Lukáša Kmeťa, Drahoslavu Kupcovú. Obvinená je aj spomínaná exriaditeľka Mária Domčeková, počas jej vedenia nemocnica nákup prístroja odsúhlasila.

Poslednou obvinenou bola podľa zistení PLUS 7 DNÍ Katarína Hreusová zo spoločnosti Euro Dotácie, a. s., ktorá tender na nákup pripravovala. Podľa informácií zverejnených v Denníku N Hreusová už vo firme nepracuje.

Čítajte viac:

Košická zdravotnícka chobotnica: Hlavy padli, problémové zmluvy ostali

Padali hlavy a dosť

Kauza CT pripravila o kreslá viacerých vysokých predstaviteľov Smeru. Pripomeňme, že zákazku na nákup prístroja získala spoločnosť Medical Group SK, v ktorej v minulosti pôsobil práve Pavol Paška. Piešťanská nemocnica podpísala so spomínanou firmou zmluvu na 1,6 milióna eur, čo bolo o 600-tisíc viac, ako vysúťažilo predchádzajúce vedenie.

Ako prvá skončila po prevalení kauzy ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská. Premiér ju vyzval, aby odstúpila spoločne s podpredsedníčkou NR SR Renátou Zmajkovičovou. Tá totiž sedela v dozornej rade nemocnice. Zvolenská ešte pred svojím odchodom odvolala v správnej rade nominantov ministerstva zdravotníctva.

Tvrdila, že o situácii a postupe nemocnice ju neinformovali. Riaditeľka nemocnice Mária Domčeková nákup prístroja obhajovala, vzdať sa funkcie sama odmietla. Po prevalení kauzy však nemocnica zmluvu s Medical Group ukončila, a teda nedošlo ani k jej plneniu.

Domčeková vo funkcii nakoniec predsa len skončila. Opozícia obvinila z kauzy vtedajšieho predsedu parlamentu Pavla Pašku, ktorý podľa nej stojí v pozadí slovenského zdravotníctva. Ten všetky obvinenia odmietal a niekoľkokrát zopakoval, že na spoločnosť, ktorá zákazku získala, už nemá žiadne napojenie.

Po tlaku verejnosti a médií však v novembri 2014 oznámil, že končí nielen vo funkcii predsedu parlamentu, ale aj ako poslanec. Premiér jeho gesto uvítal, vo vedení strany ho ponechal. Vo voľbách však prvýkrát od vzniku Smeru-SD nekandidoval.

Na kandidátku sa nedostala ani Zmajkovičová. Nákup a proces obstarania prístroja skúmal aj Úrad pre verejné obstarávanie. Kontrolóri v procese obstarávania predraženého cétečka našli niekoľko porušení. Napriek tomu sa nemocnica pokute vyhla, pretože nedošlo k plneniu zmluvy.