Europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová na sociálnej sieti vyhlásila, že Slovensko bude musieť vrátiť Bruselu eurofondy za 8 miliárd eur. Ministerstvo investícii, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR tieto tvrdenia označilo za klamstvá a dôrazne sa voči nim ohradilo.

Eurofondová depka

"Máme 8 miliárd eur nevyčerpaných eurofondov a obce majú problém dokončiť aj banálne projekty ako Wifi pre teba. ... Tieto peniaze sú prakticky stratené, hovorila som to už na pamätnej tlačovke. Mýlila som sa len v čiastke, ktorú budeme vracať, resp. o ktorú prídeme - bude to nie jedna, ale 8 miliárd eur," tvrdí Ďuriš Nicholsonová. "To je škoda, ktorú niekto veľmi konkrétny spôsobil krajine. Tie peniaze mali byť v regiónoch, nie pod Remišovej zadnicou," uviedla expresívne europoslankyňa.

Samosprávy podľa nej vravia, že sú v "eurofondovej depresii" a prestávajú sa zaujímať o výzvy. Tie, ktoré sa odhodlajú o europeniaze zabojovať, čakajú s úspešnými projektami na finálne potvrdenie od ministerstva tak dlho, že je ohrozená realizácia projektu.

Upozornila aj na to, že súkromné firmy sa už do tendrov ani nechcú prihlásiť, lebo sú pre ne nezrozumiteľné a nedôveryhodné. Napríklad harmonogram výziev pre Integrovaný regionálny operačný program (IROP) sa vlani menil toľkokrát, že obce a mestá už ani nevedeli, s čím môžu počítať, dodala europoslankyňa.

"A toto je vysvedčenie Remišovej a vlády, ktorá opakuje chyby svojich predchodkýň: v roku 2022 podľa ZMOSu nemalo až päťsto slovenských obcí kanalizáciu, takmer tretina samospráv nemá pokryté územie vodovodom a kanalizáciou a máme aj desiatky obcí, ktoré majú problém s pitnou vodou." Ďuriš Nicholsonová opakuje kolegom: "Špajza je plná, len treba nasmerovať peniaze tam, kam majú ísť. Ľudia dennodenne riešia, čo s účtami, a ministri na tých peniazoch sedia". 

"Namiesto zjednodušeniu čerpania eurofondov venujú energiu iným veciam. Napríklad odmeňovaniu verných. Tie sumy sú aj bez toho, že máme infláciu, akú sme nemali 20 rokov a vojne za dverami, uletené!" Podľa Ďuriš Nicholsonovej by ministerka investícii Veronika Remišová (Za ľudí) "mala v momente podať demisiu a nie rozdávať odmeny!" Europoslankyňa pritom naráža na článok denníka Plus JEDEN DEŇ, ktorý informoval, že kým bežní občania rozmýšľajú, či si kúpia drahé maslo, vicepremiérka Remišová bola k svojim zamestnancom vlani náramne štedrá.

Šéfovi svojej kancelárie mala dať Remišová odmenu 17-tisíc eur a svojej pravej ruke na ministerstve viac ako 21-tisíc. Tučnú sumu 22 800 eur si ako odmenu mohol pripísať aj generálny riaditeľ na jednej zo sekcií ministerstva investícií.

Vraj nepozná štruktúru

MIRRI sa voči týmto "nekompetentným tvrdeniam a klamstvám" dôrazne ohradzuje, uviedol v reakcii vedúci tlačového oddelenia ministerstva Andrej Ďuríček. Ďuriš Nicholsonová podľa MIRRI vôbec nepozná štruktúru eurofondov. V programovom období 2014 až 2020 sa implementujú fondy EÚ prostredníctvom 11 operačných programov, ktoré riadia rôzne ministerstvá. Tie zároveň zodpovedajú za čerpanie vo svojich programoch.

Ďuríček vyzdvihol, že za rok 2021 sa vyčerpala najvyššia suma v rámci celého programového obdobia od roku 2014. Slovensku od nástupu súčasnej vlády podľa neho neprepadlo ani jediné euro v troch hlavných fondoch, na rozdiel od predchádzajúcich vlád.

Viac FOTO Ďuriš Nicholsonovej a Remišovej v GALÉRII

"Súčasnú komplikovanú a chaotickú štruktúru eurofondov, ktorú nastavila vláda Smeru v roku 2014, nahrádzame pre nové eurofondy oveľa jednoduchšou a prehľadnejšou štruktúrou, s jedným hlavným operačným programom a odbúraním množstva byrokratických štruktúr," dodal Ďuríček. Napriek zlej zdedenej situácii sa Slovensko v rebríčku čerpania posunulo z posledného na 21. miesto. Za nami sú dnes krajiny ako Španielsko, Dánsko alebo Holandsko, uzavrelo ministerstvo.

Mohlo by vás zaujímať: