„Šťastie praje pripraveným,“ začína svoj status na Instagrame europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová. Varuje v ňom, že nás na jeseň čakajú ťažké časy. Za kúrenie si totiž poriadne priplatíme. No a zatiaľ, čo zodpovedné vlády na to pripravujú svojich občanov, tá naša má iné problémy – seba!
Jedna sprcha denne
„Zodpovedné vlády v jednotlivých členských štátoch pripravujú opatrenia na zmiernenie dopadu energetickej krízy a vysokej inflácie. Prihovárajú sa svojim občanom a pripravujú ich na krutú jeseň. Energie budú veľmi drahé. Zodpovední politici za hranicami avizujú koniec mrhania energiami, teplom, teplou vodou, pitnou vodou. Koniec bazénov, sáun, koniec prekúrených miestností, len jedna teplá sprcha denne,“ hovorí slovenská europoslankyňa.
„Tá naša vláda rieši samu seba a politici riešia si odkazy jeden druhému cez fejsbúk alebo cez SMSky. ´Neruš nás, občan, tu sme pri manželskej kríze.´“ Populisti vás radšej nepripravia na krutú jeseň, ktorú možno mnohí z vás finančne nezvládnu, len aby neprišli o vaše hlasy,“ pomenúva slovenskú realitu Ďuriš Nicholsonová. „Naši politici sa pripravujú na predčasné voľby namiesto toho, aby vás pripravili na to, že mnohí z vás sa prepadnú do energetickej chudoby.“
„Komunizmus nás zhýčkal“
Podľa Ďuriš Nicholsonovej sa mal už dávno nájsť zodpovedný minister, azda aj premiér, ktorí by nám vysvetlili, že „komunizmus nás zhýčkal“. „Naučil nás výrazne plytvať energiami. Uprostred decembra sa v bytoch premávame v trenkách a tielkach, vetráme dokorán otvorenými oknami.“ Že je tomu koniec europoslankyňa ilustruje na vlastnom nepríjemnom zážitku. Keď jej prišlo vyúčtovanie za kúrenie, musela si pretierať zrak.
„Keď sme sa s rodinou pred tromi rokmi presťahovali do Bruselu, po prvej vykurovacej sezóne nám (pri mesačnom paušále 120eur) prišiel nedoplatok cez 2,5 tisíca eur.“ Keď europoslankyňa videla horibilnú sumu, ktorú musí doplatiť za vykurovanie, ihneď volala domácej, od ktorej si prenajímajú dom. „Hovorím: ´Máte tam niečo pokazené, máme obrovský nedoplatok za plyn.´ A ona sa ma pýta: ´Na koľko stupňov ste si nastavili termostat?´ Hovorím: ´Na 23 stupňov, ako na Slovensku.´ A ona na to: ´Vážená pani zo Slovenska, v Belgicku energiami šetríme, v zime máme nastavené termostaty na 17 stupňov a keď nám je zima, oblečieme si kabát.´“
Drahá lekcia
Ostatné dve zimy Ďuriš Nicholsonová v dome v Bruseli podľa vlastných slov skoro zmrzla. „Máme 17 stupňov a na sebe teplé oblečenie. Zvykli sme si. Bola to drahá lekcia, ale veľa nám dala. Okrem iného sme aj deťom začali vysvetľovať, že teplo nie je nejaká abstraktná samozrejmosť, ale drahá komodita.“
Podobnú nemilú skúsenosť budú mať podľa nej aj našinci. „Na Slovensku mnohým takúto lekciu uštedrí tá prichádzajúca vykurovacia sezóna. Bolo by vítané, ak by na to ľudí začali zodpovední politici pripravovať. Kde však takých nájsť, že?“ kladie si Ďuriš Nicholsonová rečnícku otázku.
FOTO domu, kde býva Ďuriš Nicholsonová v Bruseli v GALÉRII
Prečítajte si tiež: