Katarínska zábava nebude! Skonštatoval na svojom Facebooku matematik Richard Kollár venujúci sa modelovaniu vývoja pandémie.
Vláda včera oznámila lockdown na dva týždne platiaci hneď od nasledujúceho dňa. Kollár sa podľa vlastných slov z tejto tlačovky stále nepozviechal. Nielenže bola zo série nekonečných, ktoré máme ešte v živej pamäti, ale podľa neho je tento lockdown jeden veľký šalát. Vysvetlil prečo si to myslí a čo bude nasledovať.
Rakúsko o zvládne, my nie
Kollár dal za príklad susedné Rakúsko, ktoré nám „pred pár dňami ukázalo presne, čo je cestou z pandémie – kombinácia opatrení. Tvrdý lockdown a následne povinné očkovanie s prísnymi trestami“, čo na rozdiel od našej vlády komunikovali stručne a jasne a v predstihu, aby sa ľudia vedeli zariadiť. „Rakúsko to zvládne,“ predpokladá matematik. My?
„My dnes máme plné nemocnice a extrémne nedostatočnú úroveň zaočkovania, ale nemáme ani prísny lockdown, a už vôbec nie očkovanie,“ vyčíta Kollár premiérovi Eduardovi Hegerovi (OĽANO), že očkovanie včera veľmi nespomínal, no hovoril, že teraz vyhodnocujú to, čo je lepšie
„Ak takýto tvrdý lockdown nebude účinný, tak to je fenomén sveta,“ skonštatoval včera premiér. Kollár mu ale pripomenul, že lockdown sme tu už mali pred rokom a na o dosť dlhšiu dobu.
„Lenže opatrenia, ktoré predstavil, lockdown nie sú a tak ten veľký problém budeme mať všetci s ním. A ak sa zásadne, ale naozaj zásadne, nezvýši zaočkovanie, tak to ten problém budeme mať v ešte väčšom rozsahu opäť aj v budúcnosti. Lebo vieme koľko máme zdravotných sestier a ako sú platené,“ vyčítal matematik premiérovi i to, že včera nepočul nič o zvýšení motivácie pre lekárov a zdravotníkov, iba ak by to hovorili v ultrazvukovom pásme.
„Jednoducho – včera sme mali tri problémy – plné nemocnice, nízku mieru zaočkovania a málo zdravotníckeho personálu a ani jeden sme sa nepokúsili vyriešiť. Dokonca sme zrušili veľa dôvodov, prečo sa mnohí očkovali. Bol to sadomasochizmus sledovať to, je to ale zároveň sadomasochistická politika ako doktrína pre celú krajinu,“ nebral si servítku pred ústa Kollár. Útechou mu je len to, že ako to u nás býva zvykom, tento režim bude zrejme platiť krátko. Podľa jeho súkromného odhadu očakáva do týždňa zmeny, keď si politici uvedomia, že to nerieši problémy, ktoré riešiť chceli a že to nebudú žiadne dva týždne.
Podkopávame si pôdu pod nohami
Podľa Kollára robí Slovensko najhoršie rozhodnutia pod tlakom. „Výsledok je taký, že nie je spokojný nik. Ani tí politici, ani odborné konzílium, ani občania. Rozhodnutia sú plné detailov, ktoré absolútne nedávajú zmysel a vedú presne k potlačeniu toho, čo najviac pomáha riešiť pandémiu – dokonca asi viac ako vakcíny – a to je dôvera v štát. Je preč a následne si môžeme klásť otázky, prečo sa ľudia neočkujú?“
„Podkopávame si sami pôdu pod nohami a potom sa sťažujeme, že ľudia nedodržiavajú zákony a pravidlá (vyhlášky), že nás nepočúvajú. Takto Vás už nikdy počúvať nebudú, keď im povolíte 500 metrov so psom alebo mačkou a 1000 metrov z deťmi, každý povinne GPS. Keď budete vyhláškou, ktorú sami nestihnete do polonoci napísať, už od polnoci od nich chcieť potvrdenie od zamestnávateľa pri ceste do práce,“ sťažuje sa matematik.
Čo bude teraz nasledovať?
Hoci premiér nevie, čo nás čaká, lebo nemá krištáľovú guľu, matematik si myslí, že je to skôr pre rýchlo sa meniace pravidlá. No skúsil načrtnúť, čo bude nasledovať, keby zostali pravidlá nastavené, tak ako bolo oznámené.
„Počet pozitívnych testov sa zníži behom najbližších dní. Nie preto, že by sa zlepšila epidemická situácia, na tú by behom pár dní nemal dosah ani skutočný lockdown, nie tento šalát.“ V lokcdowne totiž podľa Kollára klesne záujem o PCR testovanie. „Na testy najmä prestanú chodiť tí, ktorí tušia, že sú negatívni. Preto incidencia síce klesne, ale pozitivita testov sa pravdepodobne ešte zvýši, pretože infikovaných bude ešte stále viac a viac. Pandémia je vlak a ten brzdí pomaly.“
Efekt zmeny režimu vyprchá podľa matematika zhruba po týždni. „Následne nastane stabilizácia. Lenže to preto, že pri pozitivite PCR testov nad 40 % táto už nie je smerodajná. Iste, môže sa v tom čase už mierne epidemická situácia aj zlepšovať, ale v dátach to nebude možné pozorovať, nebude jasné, či zmeny v nich, či už pokles, alebo nárast, spôsobuje skutočne zmena opatrení, zlepšenie situácie, alebo je to len artefakt zmeny počtu testov a testovanej vzorky.“ Kollár je preto zvedavý, čo chcú po 10 dňoch vyhodnocovať, ako bolo avizované, či dokonca každý deň. Podľa Matematika je to smiešne.
Trpí len pes
„Presun testovania k zamestnávateľom do nereportovaného režimu negatívnych testov v MOM bude pravdepodobne viesť k zásadnému nárastu pozitivity testov pri dospelých. Veľkú časť testovaných však budú tvoriť deti, teda, vlastne aj tým sa včera zmenil režim a je možné, že sa budú testovať len domácimi testami. Fakt netuším kto sa bude testovať antigénovými testami v MOM o týždeň a prečo by to vôbec robil,“ zamýšľa sa ďalej matematik nad antigénovými testami.
Dáta hospitalizácií podľa matematika nebudú vypovedať o ničom. „Ak by sme dnes zaviedli prísny lockdown, čo sme ale nezaviedli, tak by dopyt po príjmoch do nemocníc ešte pár dní stúpal, zastavil sa, a klesol v horizonte cca týždňa a následne by klesal. V tom prípade by sme sa sa dostali na úroveň dopytu dnes o cca 10-15 dní. Lenže my nemáme prísny lockdown. Hlavné módy šírenia v posledných týždňoch – školy, domácnosti a pracoviská obmedzujeme len 7-dňovým antigénovým testom na pracovisku. V tomto bode by som mal prepadnúť do hurónskeho smiechu, ale zatiaľ sa držím.“
„Nie, tieto opatrenia šírenie potlačia len marginálne, dominantné módy zostávajú na plný plyn. Trpí len pes, ktorý môže len 500 metrov z domu. Keď je okolo len betón, má smolu, čúra k lampe, zvykne si. Tak ako deti, čo nemôžu ísť ďalej ako 1000 metrov, len sa premoriť do školy. Toto budú ľudia určite dodržiavať. Určite, dôverujte mi, však by ste to len tak neporušovali! Opäť hurónsky smiech,“ ironizuje matematik s tým, že by sa aj smial, keby to nebolo smutné.
Extrémny experiment
Matematik sa zhodnotil aj úmrtia, hoci dáta sú riadne oneskorené za šírením. „V reportovaných úmrtiach za posledných 7 dní na milión obyvateľov sme momentálne na 14. mieste na svete. Zatiaľ vedie Bulharsko pre Gruzínskom a Chorvátskom. Za nimi je Maďarsko, Lotyšsko a Ukrajina. Budú to však naši súperi o stupne víťazov o dva týždne, spolu s Českou republikou, ktorá je zatiaľ o miesto za nami. Čo viem s určitosťou povedať, Rakúsko tam nebude, sú momentálne 28., majú úroveň očkovania, ako my asi už nikdy mať nebudeme, a majú lockdown a po ňom plošné očkovanie,“ opäť Kollár vyzdvihol protipandemické konanie našich susedov.
„Neviem, či práve poprednú priečku v úmrtiach na svete myslel premiér včera ako to, čo budú o dva týždne vyhodnocovať ako úspech a dôvod na uvoľnenie. Veľká Británia to v lete urobila a bol to extrémny experiment bol však založený na viac ako 90 % protilátkach v populácii. To nemáme. A Veľká Británia by to zrejme pri našich kapacitách nemocníc tiež vtedy nedala,“ porovnáva Kollár.
„O tom, ako budú vyzerať dáta po tom, čo sme zakázali dlhšie vychádzky psom a deťom (našťastie oni neprídu demonštrovať pre Úrad vlády), čo sme zatvorili časť obchodov a kaderníctva s holičstvami, či čo sme zakázali prechod medzi okresmi (opäť hurónsky smiech), totiž naozaj vieme. Vieme minimálne toľko, že ak tieto opatrenia prežijú viac ako 7 dní (čo osobne neverím), tak o dva týždne budeme len krčiť plecami a následne tak isto až do Vianoc.“
Prvý deň v lockdowne v GALÉRII
„Na toto sa v matematike používa odborný termín – chaos. Je to však režim, v ktorom sa niektorí naši politici cítia ako ryby vo vode. Je to ich prirodzený životný priestor,“ uzavrel tému „šalátového“ lockdownu matematik Kollár.