Žiadna radosť netrvá večne. Najlepšia slovenská lyžiarka Petra Vlhová ešte ani nestihla na Bratislavskom hrade absolvovať tlačovú besedu s novinármi, keď jej taliansky tréner Livio Magoni debatoval s novinárom Flaviom Vanettim z denníka Corriere della Sera. Obsah rozhovoru v nasledujúcich dňoch spôsobil nečakané napätie vo vzájomných vzťahoch, ktoré možno prerastie až do rozchodu. Naša prvá držiteľka veľkého krištáľového glóbusu v relácii RTVS na otázku, ako a či bude ich vzájomná spolupráca pokračovať, s odpoveďou váhala. „Zatiaľ sa k tomu nebudem vyjadrovať,“ oznámila stroho 25-ročná Liptáčka.

Talianove výčitky

Čo všetko 57-ročný Magoni svojej zverenkyni, ktorú vedie posledných päť rokov, v rozhovore vyčítal? Vraj je v porovnaní s talianskymi diamantmi ako Bassinová, Bri­gnoneová či Goggiová len železo a už dosiahla výkonnostný strop. Nemá možnosť zlepšovať sa. Vraj to nemá v DNA a môže sa už len zhoršovať.

Rypol si aj do jej psychiky. „Je ako srnec, ak urobíte v približovaní chybu, utečie.“ A nešetril ani fungovanie tímu. „Keď sa spojíte s Petrou, spojíte sa s jej rodinou,“ vravel. V tíme Vlha mu chýba veľa vecí. „Od rodiny aj manažéra. Správne slovo je, bez urážky, ignorancia,“ tvrdí Magoni.

Vlhová zareagovala ukážkovo. „Ne­znížim sa k tomu, aby som to komentovala bez toho, aby sme sa o tom všetci navzájom neporozprávali.“

Kontroverzia, ktorú aj médiá okamžite začali riešiť, však už bola na svete. Magoni si nemohol vybrať horší čas a aj slová, ktoré volil, boli príliš ostré. Neskôr sa za ne v stanovisku pre denník Šport miernil. „Ospravedlňujem sa všetkým Slovákom aj Petre, že som zruinoval jej veľký okamih. Mrzí ma to,“ napísal Livio z Jasnej, kde počas víkendu testoval s Petrou lyže.

Nezabudol dodať, že taliansky novinár jeho slová prekrútil. Autor rozhovoru sa však voči obvineniu bránil. „Mám nahrávku rozhovoru. A keď bude treba, budem sa brániť aj prostredníctvom právnika,“ zareagoval Vanetti na Facebooku.

Pozor na jazyk

Ktovie, možno sa to celé podpíše aj pod Magoniho odchod od tímu. Vylúčiť sa to nedá. Nielen pre zdržanlivý postoj Vlhovej, no aj pre ďalšie Talianove slová, že možno nastal čas na zmenu. Magoni je prísny a náročný tréner. Málokedy niekoho pochváli. Rodák z lombardského Selvina, ktorý už vyhral veľký glóbus s dvoma lyžiarkami (Mazeová, Vlhová), dopláca i na svoju priamosť. Nekladie si servítku pred ústa.

Aj to bol vraj jeden z dôvodov, prečo v minulosti dostal vyhadzov od talianskej lyžiarskej federácie. Talianske lyžiarky viedol po tom, ako v januári 2014 ukončil spoluprácu so Slovinkou Tinou Mazeovou. „Povedali mi, že som blázon a chcem od pretekárok príliš veľa,“ vysvetľoval dôvody nezhôd.

Rozoberali ich aj talianske médiá. „Lyžiarky museli drieť v telocvični aj na snehu. Za každých podmienok. Magoniho filozofia nepripúšťa žiadny oddych. A možno až príliš veľa narozprával aj novinárom,“ písalo sa vtedy.

„Učil som ich novým veciam, no ani lyžiarky, ani tréneri nerozumeli mojej práci. Brali to tak, že ruinujem ich tradičný systém prípravy. A pritom sme výsledky mali,“ vysvetľoval neskôr novinárke slovinského denníka DELO dôvody vzájomného rozchodu.

Slovenské špecifiká

Aj k Vlhovej si cestu hľadal postupne. Najskôr ponúkanú spoluprácu odmietol. Vraj sa nechce vracať znovu do lyžiarskeho kolotoča. Po desiatich dňoch však zmenil názor. Na mladej Liptáčke videl technické i kondičné nedostatky, kritizoval jej spôsob stravovania, no spolu to od tých čias vyšperkovali do najväčšieho úspechu slovenského lyžovania v histórii.

Je viac-menej jasné, čo Magoni tímu Vlha vyčíta. Nie je za ním práca profesionálov, lež rodiny s obrovskou túžbou dotlačiť Peťu k veľkým veciam. Petrin otec Igor to všetko dlho financoval len sám. Brat Boris obetoval svoj život a pomáha na svahu sestre so všetkým, čo potrebuje.

Niečo podobné pred nimi predviedol otec Veroniky Zuzulovej Timotej. Nebyť takého prístupu, nikdy by sme sa podobnými výsledkami, aké v posledných rokoch naše lyžiarky predvádzali, nemohli chváliť. Profesionalizmus známy z rakúskych, zo švajčiarskych či z talianskych tímov sa so slovenskými pomermi porovnávať nedá.

Magoni by si na slovenské špecifiká a rodinné tímy už za tých päť rokov mohol zvyknúť. Podpísali sa pod konečný úspech, ktorým sa teraz môže sám hrdiť. Tak či onak, bolo by škoda, ak by sa vzájomná spolupráca s Petrou po jednom zbytočnom škandále skončila. Prinášala prospech obom.

Viac FOTO v GALÉRII >>

Ktovie, možno je za tým všetkým niečo iné. Talianska tlač špekuluje, že by Magoni mohol ísť trénovať krajanku Federicu Bri­gnoneovú. Veľká rivalka Vlhovej v aktuálnej sezóne Svetového pohára by vraj mohla opustiť taliansky tím a trénovať sólo.