Ministerstvo obrany má problém poslať do Bruselu toho správneho človeka. Tri kolá výberového konania - a nič. Neuspeli dlhodobí odborní zamestnanci ministerstva obrany v politickej sekcii, ktorí sa medzinárodným otázkam venujú.

Hovorkyňa do Bruselu:

Do tretieho kola výberového konania sa podľa našich informácií prihlásila hovorkyňa rezortu Martina Balleková. Najprv to vyzeralo, že uspela a mohla si začať baliť kufre, aby od prvého apríla začala pracovať na veľvyslanectve pri Európskej únii ako odborná poradkyňa pre obrannú politiku.

„Pani Balleková vo výberovom konaní ako jediná uspela, tak sa očakáva, že minister jej vyslanie schváli a pošle ju do Bruselu,“ uviedol ešte minulý týždeň pre týždenník PLUS 7 DNÍ dobre informovaný zdroj priamo zo sekcie obrannej politiky ministerstva, ktorá má na starosti medzinárodnú spoluprácu a vysielanie ľudí do Bruselu.

Týždeň to vyzeralo tak, že hovorkyňa Balleková si môže zbaliť kufre a ísť pracovať do Bruselu. Mimochodom, jej brat Ladislav Ballek na stálom zastúpení Slovenska pri EÚ pracuje tiež a prakticky by bol jej nadriadený. Po tom, ako náš týždenník zaslal otázky ohľadom výberového konania do Bruselu, prišla však z ministerstva prekvapivá odpoveď. „Výberové konanie nebolo úspešné,“ informoval nás rezort obrany a dodal, že celkovo sa prihlásilo osem uchádzačov a v prihlásení „nikoho nemožno diskriminovať“.

Neúspešné pokusy:

Podľa našich zdrojov z ministerstva obrany sa rezort pokúšal už dvakrát predtým obsadiť post v Bruseli, no neúspešne. Na pohovoroch pohoreli aj dlhoroční zamestnanci, ktorí s medzinárodnou obrannou politikou robia dennodenne, dokonca ju aj prednášajú na vysokej škole.

„Viackrát sa stalo, že komisia vyhodnotila uchádzačov, niektorí uspeli a mohli byť vyslaní do Bruselu, lebo splnili všetky odborné podmienky. No zo sekcie ľudských zdrojov prišiel spis, že nikto nevyhovel,“ konštatuje ďalší zdroj z ministerstva obrany.

Bez obranných skúseností

Hovorkyňa Balleková začínala ešte v Slovenskej televízii ako zahraničnopolitická redaktorka v dnes už zrušenom Rannom magazíne. Odtiaľ sa presunula do Kancelárie prezidenta, kde pracovala ako asistentka prvej dámy Silvie Gašparovičovej. Z Prezidentského paláca po voľbách v roku 2012 prešla do rezortu obrany k ministrovi Glváčovi ako jeho hovorkyňa. „Pri všetkej úcte, ale tento človek by mal riešiť obrannú politiku EÚ počas nášho predsedníctva v únii v druhom polroku 2016?“ pýta sa vojenský diplomat pod zárukou anonymity.

Prípad Teplicová

Rezort obrany pod kuratelou Smeru má svoje skúsenosti s vysielaním ľudí s minimálnymi skúsenosťami. V roku 2010 krátko pred prehratými voľbami na popud vtedajšieho riaditeľa služobného úradu Miroslava Sima mala do Bruselu putovať mladá právnička Anetta Teplicová, ktorá na obrane pracovala v tom čase iba osem mesiacov.

Vtedy do Bruselu posielal svojich ľudí priamo riaditeľ politickej sekcie. Nový minister Galko po nastúpení do úradu v roku 2010 Teplicovej vyslanie zrušil a zaviedol prísnejšie konkurzy na tieto miesta.

Z neho vyšla naposledy ako víťazka Katarína Kováčová, ktorej už dvakrát predlžovali pobyt v Bruseli. A asi jej ho predĺžia do tretice, kým na ministerstve obrany nájdu toho správneho človeka, ktorý ju nahradí.