Raz popletie slovo, inokedy zle vyskloňuje. Akoby sa nový predseda parlamentu Andrej Danko poriadne nesústredil na to, čo hovorí, alebo myslel príliš rýchlo dopredu. Svojimi brbtami zabáva celé Slovensko a internetom kolujú tie najzábavnejšie. Pokračuje v tradícii „správnej slovenčiny“ expredsedu SNS Jána Slotu?

Najlepšie slová

Nový šéf národniarov nastúpil do vedenia parlamentu s veľkými ambíciami. Ako zdôrazňoval v jednom z prvých príhovorov, v Národnej rade by mali znieť len slová. „Medzi nami tu v Národnej rade by nemala byť exhibícia. Medzi nami tu v Národnej rade je jediným prostriedkom, jediným nástrojom, prepáčte, jedinou zbraňou slovo. Slovom môžete pomôcť, slovom môžete ublížiť, ale mali by sme tu, ľudia, ktorí boli zvolení do Národnej rady, dostať tie najlepšie slová do zákonov,“ odprezentoval pred pár mesiacmi.

A potom začal práve svojimi slovami baviť národ.

Predseda parlamentu Andrej Danko. Foto: Norbert Grosz

Pán deštruktor

Jedným z najpopulárnejších politických videí je remix predsedu parlamentu, ako hovorí svoje obľúbené slovo. A tým je deštrukcia. „Deštruovať, deštrukcia, nedeštruujme...“ hovorí Danko v párminútovom zostrihu s názvom Pán deštruktor, ktorého popularita stále rastie. Obľúbené je však aj video z parlamentu, kde sa zdá, že Danko vysloví vetičku „Ty k...t!“, keď sa do rozpravy nahlási až 12 poslancov.

Z toho, čo na videu znie, to však nie je úplne zrejmé aj pre ruch z pozadia. Zverejnil ho bývalý poslanec Igor Hraško. Rozhodne zaujímavý však je aj spôsob, akým predseda parlamentu povie číslovku 12. Vyslovuje ju „dvanáct“, čo veľmi pripomína Jána Slotu a jeho slovenčinu.

Slotovo skloňovanie

Ale nielen tým je jeho prejav podobný Slotovmu. Akiste si pamätáte najmä slávnu vetu: „Nasadneme do tankoch...“ Aj Andrej Danko niekedy pri skloňovaní uletí. Jeho vetičky „Dáme, ktorá sa vryla do srdciach...“ či „Vláda nestojí a nepadá na žiadnom ministrovi a na žiadnom koncesionárskom poplatkovi...“ si už našli svojich fanúšikov aj na webe.

Jeho brbty totiž zbiera na Facebooku stránka Andrej Danko prezidentom. Ďalšia satirická stránka ho zas prirovnala k Majstrovi Yodovi zo Star Wars, slávnemu aj vďaka podivnému slovosledu.

Nezrozumiteľné

Niektoré vety, ktoré Danko povie, znejú zvláštne. Akoby sa mu nedarilo vyjadriť myšlienky pomocou slov. Extrémne dlhé vety, v ktorých je poriadne náročné hľadať zmysel. Dankov prejav znie lepšie, ako vyzerá napísaný. „Ak by sme mali na rokovanie byť pozvaní 150 poslancov a každý uspokojiť to, čo mu Boh dal a čo sa naučil, nebolo by možné zostaviť Národnú radu. Preto zákon pozná určité mechanizmy, procesy. Ja môžem uviesť veľa našich poslancov, ktorí takisto ako napríklad aj pán poslanec Jančula v kultúrnom výbore neuspokojí to, čo sa naučil a čo by chcel dať tomuto zákonodarnému zboru,“ vravel napríklad Danko v parlamente.

Čo chcel povedať, je však trošku náročné na prelúskanie.

Pokračoval podobne

„Preto by som si dovolil navrhnúť, keďže je nesporné, že nemáme imperatívny mandát, a došla životná situácia k stavu, kedy nie je možné štandardným procesom vytvoriť obsadenie klubov, a keďže tu máme dvoch poslancov Národnej rady, ktorí vzniesli svoju relevantnú požiadavku, uplatnené vzdelanie a stupeň dosiahnutého vzdelania uspokojiť v klube a dostalo sa to do stavu rozporu so stranou, za ktorú kandidovali do Národnej rady, ja navrhujem a zvolávam poslanecké grémium.“ Na tréning: „Je to asi nesústredená myseľ,“ myslí si politológ Miroslav Kusý.

„Politik je pod veľkým drobnohľadom a čím absurdnejšie hovorí, tým viac to ľudí zaujíma,“ pokračuje. Podľa neho by Dankovi pomohol napríklad rečnícky tréning. S týmto problémom sa dá pracovať. „Napríklad herci sa na škole učia, ako pracovať so slovom, ale verejným činiteľom to chýba. Najmä na takých školách, ktorých absolventi pracujú s verejnosťou, ako je právnická fakulta. V USA musia študenti vystupovať pred verejnosťou, aby sa naučili rozprávať,“ vysvetľuje.

Oslovili sme, samozrejme, aj Andreja Danka, či si všimol, že jeho brbty sú na internete mimoriadne populárne a či plánuje absolvovať napríklad nejaké rečnícke cvičenia. „Nie, ostanem vždy, aký som. Tak som do politiky išiel, tak aj raz odídem. Nehanbím sa, že v zápale prejavu mi ujde slovné spojenie. Nepíšem si nikdy prejavy, ale verím, že ľudí oslovuje to, že tam dávam svoje myšlienky a srdce. Iný nebudem. Dôležitejší je obsah. V histórii je iks politikov, môj milovaný Cicero koktal a nik neznevažoval jeho myšlienky,“ hovorí Danko.

Výroky Andreja Danka:

  • „Dokedy my budeme sa taktom triešiť.“
  • „Dáme, ktorá sa vryla do srdciach...“
  • „Nechcem robiť niekoho z hrdinu, kto ním nie je.“
  • „Otváram rozpravu o tomtom bode programu.“
  • „Kým v Národnej rade budú poslanci jesť horalky, chodiť v tričkách a sypať po pléne rôzne predmety, nemôže byť parlament vizitkou národa.“
  • „… ja v živote nepoužívam papier, keď čítam.“
  • „Vláda nestojí a nepadá na žiadnom ministrovi a na žiadnom koncesionárskom poplatkovi...“
  • „Poslanec poslanca uráža spôsobom, akým uráža.“