Už to bude zopár týždňov, čo Bašternáka obvinili a Robert Fico napriek tomu stále obýva jeho luxusný byt na hradnom vŕšku. Slovo robí chlapa - na tieto slová zrejme premiér nepomyslel.

Pred časom totiž vyhlásil, že v prípade vznesenia obvinenia sa pre neho bývanie v byte stane neprijateľným. „Nemám 30 rokov a nie som nejaký dromedár, aby som sa sťahoval každé dve hodiny,“ vyhováral sa ako človek zahnaný do kúta. Reagoval tak na legitímnu otázku médií, či sa presťahuje zo svojho súčasného bytu, ktorého majiteľa Ladislava Bašternáka polícia obvinila zo zločinu krátenia dane a poistného. Premiér podľa vlastných slov v súčasnosti hľadá „definitívne bývanie“, pričom má vyhliadnutých niekoľko lokalít.

Niet nad susedov: Ktorí politici si hľadia do okien?

Foto: Archív

Nuž, zrejme sa mu z dobrej lokality jednoducho nechce odísť. Premiér si našiel adresu, ktorá nie je určená pre bežného smrteľníka. V jeho blízkosti bývajú mnohí politickí konkurenti a asi aj to je jeden z dôvodov, že sa mu od Bašternáka nechce sťahovať.

Nad Bratislavským hradom

Vo vychytenej časti bratislavského Starého Mesta, vo štvrti poskytujúcej svojim obyvateľom pekný výhľad na celé hlavné mesto, žije najmä špička strany Smer-SD. Premiér Robert Fico, pôvodom Žochár, obýva s rodinou byt v komplexe Bonaparte, ktorý, ako je známe, vlastní firma neslávne známeho Ladislava Bašternáka.

Za to ho už dlhodobo kritizujú nielen médiá, ale aj opozícia. Naposledy ho Igor Matovič počas schôdze zvolanej na odvolanie premiéra obvinil, že za byt platí oveľa menej, ako je trhová cena. „Vy ste dovolili Slovensko rozkradnúť, vytunelovať a hocijakých darmožráčov Bašternákov tu dlhodobo kryť a ešte bez hanby bývať v jeho byte a tváriť sa, že 2 650 eur je trhové nájomné, hoci keď si ťuknem do Googlu, tak vidím, že trhové nájomné za váš byt je 7 500 eur. Nič iné to neznamená, že od Bašternáka beriete päťtisíc eur každý mesiac úplatok a bez hanby to robíte už piaty rok,“ vyčítal mu Matovič v parlamente.

Niet nad susedov: Ktorí politici si hľadia do okien?

Foto: Archív

Fico sa bránil slovami, že ak bude Bašternák obvinený, tak sa vysťahuje. V rozhovore pre Plus JEDEN DEŇ, tak ako už pár mesiacov predtým, zopakoval, že má vyhliadnutý dom v hlavnom meste, kam sa chce presťahovať. Kde to bude, však neprezradil. Ani sa neponáhľa, vraj potrebuje čas. A možno bude ešte bližšie ku kolegom.

Neďaleko Bonaparte býva aj exminister dopravy Ján Počiatek. Jeho luxusný dom odhadovali na 1,5 milióna eur. Údajne má dvanásť spální, saunu, bazén aj kinosálu. Keby však veľmi chcel, mohli by si s premiérom doslova klopkať na dvere, lebo aj v Bonaparte vlastní jeden z bytov. Vzdušnou čiarou nie veľmi ďaleko od nich dvoch, pri Bôriku, má byt minister vnútra Robert Kaliňák.

V lokalite sa mu asi býva dobre, keďže prvý byt si v tejto štvrti, v susedstve Jána Počiatka, zaobstaral, ešte keď bol ministrom prvýkrát. A na skok od Počiatka má luxusnú vilu i exminister kultúry Milan Kňažko. Tá je asi trikrát väčšia ako susediaca prezidentská rezidencia. Zaujímavé je, že tak ako premiérovi Ficovi, aj Kaliňákovi sa páči Ružinov.

Niet nad susedov: Ktorí politici si hľadia do okien?

Foto: Archív

V mestskej časti, kde má už roky sídlo strana Smer, zaobstarali bývanie pre svojich rodinných príslušníkov - konkrétne pre mamy a Kaliňák aj pre brata.

Staromešťania

Okrem luxusných štvrtí je medzi politikmi obľúbené centrum Bratislavy. Zo súčasných aktívnych politikov tam žije Veronika Remišová ( OĽaNO) a na susednej ulici Lucia Ďuriš-Nicholsonová (SaS). Obe sú zároveň poslankyňami nielen parlamentu, ale aj miestneho zastupiteľstva Starého Mesta.

„Nestretávame sa, pani Nicholsonová asi chodí inou trasou na bicykli do parlamentu ako ja,“ smeje sa Remišová. Obe bývajú v byte so štandardnou rozlohou, nejde o žiadne obrovské „pártybyty“. Nicholsonová sa do dvojizbového bytu po rozvode so známym novinárom presťahovala z rodinného domu.

Priamo v centre, na skok od Prezidentského paláca, žije tiež donedávna poslanec Daniel Lipšic (NOVA). V časoch, keď bol ministrom, chodieval po Palisádach behávať dokonca s ochrankármi. Jeho priamy sused v jednom vchode je Kollárov kontroverzný poslanec Milan Krajniak, obaja - Krajniak a Lipšic - svojho času vraj odkúpili byty za podivných okolností.

Niet nad susedov: Ktorí politici si hľadia do okien?

Foto: Archív

Len pár metrov od Lipšica má bydlisko exminister Ivan Mikloš, ktorý však viac času trávi na Ukrajine, aj bývalý premiér Mikuláš Dzurinda. Takmer susedia - jeden býva na Štefánikovej a druhý na Puškinovej - sú smeráci Dušan Čaplovič a financmajster Peter Kažimír. Ďalší smerácky minister a šéf diplomacie Miroslav Lajčák rekonštruoval vilu pri Železnej studničke, kde často chodí so svojím psom bývalý politik ANO Jozef Heriban. Staromešťan je tiež kedysi známy politik KDH František Mikloško. Mnohí zo spomínaných politikov chodia do parlamentu pešo alebo na bicykli a vídať ich aj v družnej debate na zastávkach MHD.

Zlákala ich Koliba

Keď človek prichádza do hlavného mesta, už z diaľky vidí jeden z jeho symbolov, televíznu vežu na Kamzíku. A práve pod ňou je jedna z mimoriadne populárnych štvrtí, kde v poslednom čase vyrastajú nielen luxusné vily, ale aj bytovky s veľkými drahými bytmi.

Jednu z nich, situovanú vyššie na kopci, si vybral za svoje bydlisko europoslanec Richard Sulík (SaS). Nižšie, bližšie k vinohradom, si prenajíma byt podpredseda parlamentu Martin Glváč (Smer). V tej istej bytovke ako on býva poslankyňa za Most-Híd Edita Pfundtner. „Často sa s pani poslankyňou stretávame vo výťahu,“ prezradil nám Glváč. S Richardom Sulíkom však nie. „Nikdy som ho tam nevidel ani nestretol,“ dodal.

Stupavčania

V mestečku na Záhorí, ktoré leží pár kilometrov od Bratislavy a má 13,5 tisíca obyvateľov, žije hneď niekoľko politikov. Doslova pár domov od seba býva exminister obrany a poslanec za SaS Ľubomír Galko a poslanec za SNS Anton Hrnko.

Niet nad susedov: Ktorí politici si hľadia do okien?

Foto: Archív

Do Stupavy sa prisťahoval aj premiérov hovorca a teraz už aj smerácky poslanec Erik Tomáš. Pochádza z Humenného, ale na Záhorí si postavil rodinný dom. Stupavskú štafetu mu odovzdal štátny tajomník za Smer Braňo Ondruš, ktorý sa odtiaľ pred pár rokmi odsťahoval po rozchode s manželkou. Zaujímavé je, že Galko a Hrnko, ktorí bývajú na skok od seba, sa ešte náhodne nestretli. „S pánom Hrnkom som sa nestretol a s Erikom Tomášom len raz, na Dňoch zelá, kde nás oboch pozval primátor. Stretli sme sa na kultúrnom programe a potom na recepcii. Dlho som ani nevedel, že tam býva. O pánovi Hrnkovi som vedel, lebo kandidoval do vyššieho územného celku,“ hovorí poslanec Galko.

Dúbravčania

Predseda parlamentu Andrej Danko si našiel vysnívaný dom vo štvrtom bratislavskom okrese. Jeho luxusné hniezdočko za pol milióna eur stojí v starej Dúbravke. Onedlho sa do reprezentatívnej vily presťahuje z Miloslavova, kde pred rozvodom žil s rodinou.

V Dúbravke býval aj nebohý prezident Michal Kováč, ktorý mal posledné roky života vo svojej vile na kopci výťah, aby mohol prechádzať medzi jednotlivými poschodiami. Pochádzal odtiaľ aj bývalý komunistický pohlavár Gustáv Husák. V susednej mestskej časti, v Karlovej Vsi, býval istý čas exminister hospodárstva Tomáš Malatinský a stále žije spolu s manželkou bývalý politik ANO Jozef Banáš.

Obľúbený Malý Rím

Azda najznámejším Trnavčanom v politike je v súčasnosti šéf Obyčajných ľudí a nezávislých osobností Igor Matovič. Ten zatiaľ žije v paneláku rovnako ako jeho bratranec a spolustraník Jozef Viskupič, hoci sa netají, že už dlhšie stavia dom. Rodák z Trnavy sa zrejme čoskoro presťahuje spolu s rodinou do väčšieho, a to blízko centra.

V minulom volebnom období sedeli obaja v parlamente so svojou skoro susedou, tiež Trnavčankou, smeráčkou Renatou Zmajkovičovou (54). Bývalá podpredsedníčka parlamentu, ktorá odišla pre kauzu CT, kedysi začínala vo firme Vladimíra Poóra. Dnes sa prezentuje len svojimi outfitmi a statusmi na Facebooku. „Bývam v normálnom štvorizbovom byte pri Tescu, to je tá stará králikáreň, ako to volajú. A vôbec netuším, kde býva pani Zmajkovičová. Ešte som nemal možnosť stretnúť ju. Ani v Tescu som ju nikdy nevidel,“ hovorí Viskupič. Napriek tomu, že má v centre mesta kaviareň, vrcholových politikov nestretáva. „Skôr komunálnych alebo župných,“ dodáva hrdý obyvateľ arcibiskupského mesta.

Slotovi susedia

Ani krajské mesto na severnom Slovensku nie je vo výskyte väčšej koncentrácie politikov výnimka. „Slotu som nevidela sto rokov a z tých ostatných len Blanára, tuším kdesi v divadle,“ povedala nám Andrea Harmanová, manželka bývalého primátora Žiliny a politika SDKÚ Ivana Harmana. Slota už roky býva v centre Žiliny, stretnúť ho na námestí teda naozaj nie je problém. Zrejme nie náhodou tu žije aj jeho bývalý minister výstavby Marián Janušek, známy z nástenkového tendra, aj exminister školstva za SNS Ján Mikolaj.

Školstvo tam má zastúpenie aj v prípade druhého exministra za KDH Martina Fronca. Stretnúť sa tu môže poslanec za OĽaNO Richard Vašečka, smerácky primátor Žiliny Igor Choma či žilinský župan za Smer Juraj Blanár. S ním sa spája pikantéria - pochádza z Trnového, ktorého obyvateľov volajú žabiari, lebo pojedajú žaby, a v obľube ich má aj Blanár.