Predvolebná kampaň našich českých susedov je už síce minulosťou, ale Peter Nagy na ňu tak skoro nezabudne. Strana Volný blok totiž svojvoľne prerobila a použila jeho hit „Láska je tu s nami“ na svoju politickú kampaň na sociálnych sieťach. Známy spevák, textár a skladateľ je známy tým, že svoje hity neprepožičiava žiadnym politickým subjektom a proti zneužitiu skladby protestoval.

Svojvoľne ju prerobili

Petra Nagya upozornili priaznivci na sociálnych sieťach. „Vďaka fanúšikom som sa dozvedel, že nejaká politická strana Volný Blok z Čiech použila, respektíve zneužila moju pieseň Láska je tu s nami vo svojej politickej predvolebnej kampani na sociálnych sieťach. A to dokonca s vlastným, prerobeným textom. Podľa zákona je upravovateľ piesne povinný požiadať autora o použitie a prerobenie akejkoľvek časti piesne,“ konštatuje Peter Nagy. Podľa neho hrubo porušili autorský zákon.

Peter Nagy má nový klip s názvom Tam kde nie je signál, ktorý nakrútili jeho skalní fanúšikovia!
Zdroj: Peter Nagy

„Som známy tým, že som nikdy neprepožičal svoju pieseň ani svoju tvár a meno pre politickú kampaň. Ani vtedy, keď mi za to ponúkali v korunách miliónové sumy. Nedovolil som to Mečiarovcom ani ďalším politickým stranám. A nedovolil som to ani strane Volný Blok. Tá o to dokonca ani nepožiadala a s drzosťou pieseň svojvoľne prerobila na politickú agitku,“ vysvetľuje Peter Nagy. Svoj posledný album Pianko 2 vydal  v roku 2019 a je výberovkou s hitmi prearanžovanými do klavírnej podoby so sláčikovým kvartetom. 

Neoplatilo sa

Ako nás informovala Nora Krchňáková z NK Factory, spevák a autor skladby požiadal na facebookovej stránke politickej strany o vysvetlenie, vymazanie tejto piesne z príspevkov a samozrejme o ospravedlnenie.

Foto v galérii

Hnutiu Volný blok bývalého poslanca Lubomíra Volného, však ani nelegálny ťah s Nagyovou pesničkou nepomohol. Vo voľbách získali len 1,33 percenta, takže strana zostala veľmi ďaleko pred bránami Poslaneckej snemovne. Napokon, jej líder  bol v minulosti známy rôznymi excesmi v Snemovni – bitkou aj inými konfliktami, pre ktoré musela zasahovať ochranka.

Nemá rád virtuálny sebaklam

Známy slovenský spevák nechce mať s politikou nič dočinenia. Rád si vychutnáva prírodu a je presvedčený, že pre pokoj duše je dôležité niekedy zmiznúť zo signálu. V tomto duchu sa nesie aj jeho nový song  z posledného albumu Petrolej. Obrazovú podobu piesne „Tam kde nie je signál“ vytvorili Petrovi skalní fanúšikovia, ktorí žijú uprostred prírody presne v duchu tejto skladby.

„Doba nás nútila žiť strašne rýchlo. Všetci všetko chceli online a okamžite. A preto sa z nás stávali digitálni roboti," zamýšľa sa umelec.  „Maily, sms-ky, telefonáty, dôležité je ,potvrdenie o potvrdení´ a nie ľudské slovo. Byrokratická spoločnosť, ktorá si o sebe myslí, že bude rýchlo a neustále ekonomicky rásť," nešetrí kritikou. Podľa neho sú to naivné predstavy, ktoré treba zmeniť.  „Niečo sa stalo v myslení ľudí. A veľa z nich pochopilo, že sme pod tlakom akéhosi ,digitálneho teroru´. Kto má rozum, cíti, že musíme spomaliť,“ varuje.