Tip na článok

Nikodým, miláčik Kaliňák a škrabky na auto: Smer zaútočil na kulturáky

Smeráci stavili pri dôchodcoch na otrepané vtipy, utečencov a darčeky, medzi ktorými nechýbajú liekovky.

Galéria k článku (4 fotografie )

Stokrát prevarené vtipy, hroziví utečenci aj prednáška na univerzite. Do volieb ostáva menej ako sto dní a vládna strana nenecháva nič na náhodu. Odštartovala šnúru po slovenských mestách. Nechýbajú malé darčeky hlavne pre fanúšikov z radov dôchodcov.

U Fica bez Fica

Jedným z prvých miest, kam Smer so „stretnutiami s občanmi“ dorazil, boli Topoľčany. Robert Fico je rodák. Veľká sála domu kultúry sa zapĺňa už viac ako pol hodiny pred očakávaným začiatkom.

Návštevníci pôsobia nedočkavo a hľadajú si čo najlepšie miesta. Čítajú stranícke noviny, ktoré organizátori nechali na každej stoličke. Prvé tri strany sú venované utečeneckej kríze a titulok Chránime Slovensko nikoho nenechá na pochybách, čo bude hlavnou témou večera. Krátko pred 17. hodinou, keď už je zaplnený aj balkón sály, sa zhasnú svetlá.

Profesionáli

Obrovské plátno rozžiari video so zábermi slovenskej prírody, hradov a zámkov a do toho prečíta sugestívny hlas báseň Milana Rúfusa Modlitba za Slovensko. „To hniezdo uvil Stvoriteľ. A sám aj určil - komu, koho tam pozve prebývať do človečieho domu,“ a krátky film pokračuje informovaním o počte imigrantov, ktorí prichádzajú do Európy, a o postoji našej vlády.

Zakončia ho výroky rozhádaných lídrov opozície a graf o tom, ako vznikali nové opozičné strany. Ten ostane posledných pár sekúnd na obraze, aby si ho mohli fanúšikovia dobre obzrieť. Mnohí prikyvujú, o pár radov ďalej počuť uchechtnutie.

Čítajte viac:

Idol MDŽ: Fico prestal vtipkovať o nevere, vychválil manželku a ukázal syna

Sklamaní?

Na pódium vystúpi Martin Nikodým a ohúrených divákov sklame oznámením, že premiér nepríde. Rokuje o imigrantoch na Malte, no posiela im videopozdrav. A hoci na tvárach niektorých prebehne sklamanie, video ich obmäkčí. Po mítingu ho mnohí z neúčasti ospravedlnia.

„Veď musel pracovať, má dôležité rokovania,“ odmieta sklamanie jedna z prvých odchádzajúcich návštevníčok. Meno však prezradiť nechce, ani len krstné. Ani ďalší nepripúšťajú, že Fico by ich sklamal. Jeho ospravedlnenie prijímajú bez problémov.

Po premiérovom pozdrave rodákov prichádza za zvukov fanfár Robert Kaliňák. Ozve sa silný potlesk. V porovnaní s neskorším vlažnejším privítaním Petra Pellegriniho, Jána Richtera či Petra Kažimíra je jasné, kto je miláčikom publika.

Minister vnútra sa s ľuďmi zvíta klasickou Ficovou hláškou o tom, ako sa už vždy teší na koniec týždňa, lebo po Bratislave sa konečne stretne s normálnymi ľuďmi.

Stavili na balíčky

S vtipmi je to tento rok poslabšie. Traja ministri a predseda parlamentu sa snažia zabávať publikum historkami, ktoré však nie sú extra zapamätateľné ani príliš vtipné. Kažimír opisuje rokovaciu miestnosť na svojom ministerstve ako mäsiarsku miestnosť, kde po rokovaní o peniazoch s inými rezortmi už len utrú krv.

Prevažne dôchodcovské publikum sa však od smiechu po zemi neváľa a hlavami prikyvuje skôr vtedy, keď ministri predstavujú jednotlivé sociálne balíčky. Tie sú, okrem utečencov, leitmotívom celého večera.

Tradičný moderátor Martin Nikodým nahráva ministrom krátkymi predslovmi, aby oni mohli zareagovať a začať rozprávať o balíčkoch. Napríklad vsuvkou o tom, či si spomínajú na školské zájazdy, ktoré vláda vraj preplatí. Neskôr poznamená, že dôchodok by sa nemal volať starobný, ale skúsenostný, za čo si vyslúži potlesk.

Asi po 30 minútach sa politici lúčia a pódium nechávajú pre estrádnych umelcov. Otta Weitera strieda Marcela Laiferová, ktorá má, mimochodom, v straníckych novinách veľký rozhovor o tom, aké úžasné je stretnúť politika.

Čítajte viac:

Fico che dovážať lieky z Kuby. Zdravotníci si klopkajú na čelo

Bez diskusie

A hoci Kaliňák na začiatku sľuboval, že stretnutie je o tom, aby sa dozvedeli názory ľudí, vysokopostavení smeráci okamžite zmiznú v útrobách kultúrneho domu.

„Chcela som sa rozprávať s Richterom, lebo hlásili, že kto má odrobených 30 rokov, bude mať dôchodok 270 eur. Ja mám odrobených, ale dostávam len 245 eur a na sociálke mi povedali, že viac nedostanem, lebo muž mi zomrel a mám vdovský dôchodok,“ krúti hlavou Helena (74), ktorej sa nepáči, že ministri sa s ľuďmi nerozprávajú.

Čakajú na nich len podpisové karty členov vlády a darčeky. O tie je po skončení programu veľký záujem. Najväčšiu popularitu majú liekovky s logom Smeru, ale i reflexné pásky, škrabky na auto a zapaľovače. Nie každý odchádza vo vytržení.

„Mám invalidný dôchodok 289 eur a 200 platím len nájomné. Dá sa z toho žiť?“ pýta sa Marta (57). Zo sociálnych balíčkov sa jej týka iba zníženie DPH na základné potraviny.

Prednáška?

Kým Topoľčancom sa Fico musel ospravedlňovať, pár dní predtým si ho užili študenti súkromnej Paneurópskej vysokej školy. Mal im prednášať na tému imigračná kríza. Podľa dekana právnickej fakulty Jaroslava Ivora malo ísť o odborný pohľad na problematiku.

„Nezdalo sa to veľmi odborné, skôr laické. Nuž, blížia sa voľby,“ zhodnotili prednášku dvaja tretiaci z Paneurópskej vysokej školy.

Hovorkyňa školy odmieta, že by išlo o kampaň. „Myslím, že sa neodchýlil od odbornej témy, ktorú deklaroval, že prednesie. V podstate sme dostali ponuku a prijali ju,“ hovorí Jana Gemeranová. Zaujímavé je, že Paneurópska vysoká škola mala problém pre akreditáciu odboru právo.

VIDEO Plus 7 Dní