Tip na článok
Krátko po bitke Igaz (vľavo) hovoril o zraneniach otvorene. Zbiť ho mal poslanec za Smer Želiezka (vpravo).

Nikoho som nezabil, bráni sa smerák Želiezka. Zmlátil ma pre futbal, tvrdí dôchodca

Dôchodca Vojtech Igaz tvrdí, že ho zbil jeho rovesník, poslanec za Smer Ľubomír Želiezka. Monokle a päť stehov riešia elitní policajti.

Galéria k článku (4 fotografie )
Hviezda: Krátko po bitke Igaz hovoril o zraneniach otvorene.
Ľavičiar: Poslanec Želiezka býva v bánovskom paneláku, vozí sa na Hyundai Santa Fe, ktorého cena sa začína na 32-tisíc eurách.
Ťahanice so súdom pre údajnú bitku mal aj ďalší poslanec za Smer Ján Kvorka.

S dvoma monoklami a rozbitým nosom skončil dôchodca Vojtech Igaz (62) z Bánoviec nad Bebravou po výmene názorov s poslancom za Smer Ľubomírom Želiezkom (63). Aspoň to tvrdí Igaz.

Poslanec najprv všetko popieral, no nakoniec sa zbitému známemu ospravedlnil. Dôchodca Igaz priznal, že do poslanca trochu vyrýval. „Ja som mal vypité, ale nebol som spitý. A pán poslanec takisto, a dosť, myslím,“ tvrdil krátko po incidente. Poslanca Želiezku vyprovokoval otázkami o budúcnosti futbalu: „No, ako to pôjde, ten futbal, zase od deviatich k piatim?“

Želiezka ho vraj vyzval, aby nevyrýval. Igaz však otázku zopakoval. A potom podľa neho prišiel útok. „Natiahol päsť a udrel ma do tváre. Zašívanie nastalo po údere pána poslanca - päsťou,“ tvrdí Igaz, ktorý padol na zem. So zraneniami šiel k lekárke, tá mu musela nos zašiť piatimi stehmi.

Už sa ospravedlnil

Želiezka má však inú verziu udalosti. „Tak nešťastne sme stáli, že ma voľakto posotil, ja som sa o neho oprel a on spadol,“ tvrdí poslanec za Smer. Krátko po udalosti sa Igazovi odmietal ospravedlniť, pretože nevedel za čo.

Po čase si to však rozmyslel a nám tvrdil, že tak už spravil. „Ja som ho nevidel pol roka. Najviac ma mrzí, že sa poznáme a stalo sa toto. Ja som sa mu ospravedlnil, mrzí ma to. Narobil som si zbytočné problémy, lebo on sa nevie vpratať do kože,“ posťažoval sa na známeho Želiezka. Ako však dodáva, Igaz po incidente odmietal fúkať.

Odpovedi na otázku, či aj on požil alkohol, sa však vyhol. „Ja vám hovorím, že to tvrdí on. Mal mi dať fúkať. Keby mi dal niekto fúkať, tak fúkam,“ vysvetľoval Želiezka.

Zopakovaná otázka, či teda predtým niečo vypil, sa mu veľmi nepáčila. „Čo ma vy tlačíte? Kde ma tlačíte? Ja som sa už vyjadril. On vyrýval a vy zo mňa robíte kriminálnika. Čo som voľakoho zabil?“ pýtal sa urazene.

Elitných na potýčku?

Zranený Igaz podal na Želiezku trestné oznámenie za ublíženie na zdraví. Dnes sa však už o tom nechce baviť. Polícia oznámenie prijala a prípad si takmer okamžite vyžiadala Národná kriminálna agentúra (NaKA).

Ako sa pre médiá vyjadrila trenčianska policajná hovorkyňa Elena Antalová, agentúre s najlepšími ostrieľanými vyšetrovateľmi prípad postúpili pre vecnú príslušnosť. „Vecná príslušnosť NaKA je daná interným predpisom,“ potvrdila aj hovorkyňa policajného prezídia Andrea Dobiášová.

Ako sme sa dozvedeli, elitní vyšetrovatelia agentúry, ktorí sa normálne zaoberajú mafiánskymi vraždami, obrovskými daňovými únikmi či vážnou korupciou, budú riešiť „dedinskú“ nakladačku, pretože v nej figuruje poslanec. Na porovnanie, trestné oznámenia, ktoré na seba navzájom dali poslanci Alojz Hlina (nezávislý) a Anton Martvoň (Smer), ktorí sa pobili priamo v parlamente, vyšetruje „obyčajné“ policajné oddelenie v hlavnom meste.

Už nekomunikuje

Práve na to, prečo najlepší a dobre platení vyšetrovatelia riešia rozbitý nos, sme sa chceli opýtať poslanca Želiezku. „Neviem, prečo to riešia. To sa mňa nepýtajte,“ reagoval poslanec. Nechcelo sa mu hovoriť ani o poškodenom Igazovi.

„Spýtajte sa Bánovčanov, aký je. Ja nechcem nikoho ohovárať. On ma provokoval. Ja som ho upozornil, nech mi dá svätý pokoj. Keď som mu to povedal, bol ešte agresívnejší,“ uviedol Želiezka. Obyvatelia ulice, kde Igaz býva, však na neho nenadávali.

„To viete, on väčšinou povie, čo si myslí,“ prezradila nám jedna z Bánovčaniek. To, že by bol agresívny, však vylúčili viacerí. „Je skôr kamarátsky a má rád šport,“ tvrdili ďalší.

Podľa niektorých si Želiezka, naopak, príliš zakladá na tom, že je poslanec. Ani toho však za agresívneho neoznačili. Kým Igaz bol spočiatku zhovorčivý a opisoval potýčku s poslancom, po niekoľkých dňoch zmenil názor. Iba cez pootvorené dvere sucho konštatoval, že sa k ničomu nebude vyjadrovať. Otázne je, čo spôsobilo tú zásadnú zmenu. Prečo človek, ktorý podľa známych vždy povie, čo si myslí, zrazu mlčí.

Klub sa popýta

Poslanec sa zatiaľ nemusí obávať vypočúvania v parlamente. „Mandátový a imunitný výbor nerieši prešľapy poslancov mimo parlamentu. Náš výbor rieši len urážku medzi poslancami, hlasovanie za iného a porušenie sľubu,“ vysvetlil jeho predseda Miroslav Číž (Smer).

„Mám tú informáciu iba z médií. Určite budeme chcieť od pána poslanca vysvetlenie, pretože sa tie informácie rozchádzajú. Teraz sa vám k tomu teda neviem vyjadriť,“ vraví šéfka smeráckych poslancov Jana Laššáková.

Čítajte viac:

Nový drsniak parlamentu! Obávajú sa opoziční poslanci Želiezkových pästí?

Lenivý?

Ľubomír Želiezka žije v paneláku v Bánovciach nad Bebravou, no vozí sa na Hyundai Santa Fe, ktorého cena v základnej výbave sa začína na hranici 32-tisíc eur. V parlamente je Želiezka už od roku 2010. Že by sa išiel pretrhnúť od práce, sa nedá povedať. V tomto ani predchádzajúcom volebnom období totiž nepodal ani jeden návrh zákona.

Želiezka toto volebné obdobie necestoval na žiadnu zahraničnú služobnú cestu. Polícia zatiaľ nepovedala, aký trest by hrozil poslancovi za potýčku s dôchodcom. Závisí, či to charakterizujú ako priestupok, alebo už ako trestný čin ublíženia na zdraví.

Za priestupok proti občianskemu spolunažívaniu môže dostať pokutu do 99 eur, toľko približne zaplatí za jedno natankovanie nádrže do svojho auta. V prípade, že policajti by usúdili, že Želiezka úmyselne ublížil Igazovi na zdraví, tak mu hrozí až dvojročný pobyt za mrežami. To je, pochopiteľne, len teoretická úvaha.

Nevinný Kvorka

Ťahanice so súdom pre údajnú bitku mal aj ďalší poslanec za Smer Ján Kvorka (na snímke). Toho prokurátor obžaloval z ublíženia na zdraví a obmedzovania osobnej slobody. Podľa obžaloby ešte v roku 2006 zavrel do garáže vtedy 17-ročného Jána Lacka a vraj ho tam zbil. Mladý Lacko sa totiž údajne miešal do Kvorkovho vzťahu s mladučkou Rómkou Zdenkou.

Krajský súd Kvorku v novembri minulého roku definitívne oslobodil a označil za nevinného. Prokurátor mal totiž ako jediný dôkaz poškodeného Lacka a jeho výpoveď. Tá sa však súdu nezdala dôveryhodná.

„Definitívne sa potvrdilo, kto tu mal pravdu a kto tu konšpiroval, intrigoval a kto tu hlavne cigánil,“ povedal po vynesení rozsudku Kvorka s tým, že kauza bola vykonštruovaná, aby ho odstavili od politiky.

VIDEO Plus 7 Dní