Niekoľko mesiacov bolo o ňom relatívne ticho. Podnikateľ talianskeho pôvodu Antonino Vadala spájaný s mafiánskou skupinou ’Ndrangheta však v uplynulých dňoch opäť rozvíril vody slovenského diania. Vysvitlo, že jeho kontakty v našej krajine môžu siahať ešte vyššie, ako sa pôvodne predpokladalo. Nielen k poskokom bývalého premiéra Roberta Fica, ale podľa všetkého i k nemu samotnému.

Už niekedy v roku 2012 si totiž Vadala vraj priateľsky „pokecal“ s naším vtedajším predsedom vlády. Po telefóne. Tvrdia to zahraniční investigatívni novinári, ktorí tieto informácie získali od talianskych orgánov činných v trestnom konaní. Presne od tých, ktorí Vadalu vyšetrujú pre drogovú trestnú činnosť. Páchal ju ako súčasť spomínanej mafiánskej skupiny. Dlhé roky. Udomácnenie na Slovensku i tunajšie podnikateľské aktivity vraj využíval na krytie svojej nelegálnej činnosti. Nuž a zatiaľ čo talianske orgány Vadalu údajne tuho hľadali, minimálne od roku 2015, ten žil spokojný život v krajine pod Tatrami a svojich ľudí dostal až na Úrad vlády. Na jazyk sa stále a hádam ešt intenzívnejšie tlačí doteraz nezodpovedaná otázka: Ako je to vôbec možné?!

Nahnevaní

Dlhé roky vraj o nich vedela Slovenská informačná služba a údajne aj polícia disponovala poznatkami o činnosti pofidérnych podnikateľov talianskeho pôvodu na východe Slovenska. O rodinách Rodovcov, ale najmä Vadalovcov pochádzajúcich z Kalábrie. Už v roku 2014 sa objavili prvé varovné signály vysielané verejnosti zo strany tých, ktorí upozorňovali, že kdesi v oblasti Trebišova a Michaloviec fungujú nejakí Taliani. Konkrétne akýsi Tony Vadala napojený na mafiánsku skupinu ’Ndrangheta, na ktorého je naša polícia krátka. Vo februári 2016 sa niekto poriadne nasrdený postaral o zaslanie závažných operatívnych informácií do viacerých redakcií. Vysvetľoval v nich, že v blízkosti vtedajšieho premiéra Roberta Fica sa pohybuje mladá dáma, ktorá mala v minulosti a možno stále má veľmi blízko k istému talianskemu podnikateľovi.

K Vadalovi, mužovi spájanému s ’Ndranghetou. Išlo o známu tmavovlasú fešandu s umelými prsami Máriu Troškovú. Do služieb jedného z najvyššie postavených ústavných činiteľov sa dostala na jar 2015. Najskôr ako asistentka, postupne sa však vyšvihla až do pozície hlavnej štátnej radkyne. Na predsedu slovenskej vlády mala taký silný vplyv, že jej prítomnosť si napriek protestom diplomatov trucovito vydupal aj na stretnutí s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou. Informácie o Márii Troškovej a Antoninovi Vadalovi boli vskutku závažného charakteru, hoci zneli neuveriteľne. Možno práve preto im na začiatku roku 2016 médiá nevenovali toľko pozornosti, koľko by si zaslúžili. Z akéhosi nevysvetliteľného dôvodu sa o možnej odnoži talianskej mafiánskej skupiny ’Ndrangheta operujúcej z východného Slovenska písať jednoducho nedalo.

Nino Vadala: Aktuálne čaká na súd v talianskej vyšetrovacej väzbe. Vraj je presvedčený, že sa dostane na slobodu.
Zdroj: TASR

Cítil sa poškodený

Paradoxne aj slovenská polícia hrala v tom čase mŕtveho chrobáka. Kompetentní sa tvárili, že o akýchsi Vadalovcoch nič nevedia. Tvrdili to v období, keď Taliani, minimálne po Antoninovi Vadalovi, údajne intenzívne pátrali. No a ten si užíval život plnými dúškami. Na Slovensku, kde si vybudoval kontakty až na najvyššie miesta. Ak sa o ňom aj objavil článok v médiách, nenechal nič na náhodu. Okamžite podal trestné oznámenie, lebo sa cítil poškodený. Urobil tak napríklad v prípade textu, ktorý o ňom a jeho prepojení na premiérovu asistentku Máriu Troškovú koncom leta 2016 zverejnil týždenník PLUS 7 DNÍ. Netrvalo dlho a polícia začala vyšetrovať. Nie však Vadalu, ale časopis, ktorý „poškodil“ jeho dobré meno.

Okrem iného sme vtedy upozornili, že akýsi Vadala, v tom čase o ňom nikto kompetentný nechcel hovoriť ako o možnom členovi ’Ndranghety, má blízko nielen k Troškovej, ale i k ďalšiemu dôležitému človeku pôsobiacemu v tom čase na Úrade vlády SR. Bol to Viliam Jasaň, ktorý zastával post riaditeľa odboru krízového manažmentu a bezpečnosti štátu. Práve tento predstaviteľ strany Smer vtiahol Máriu Troš­kovú do vysokej politiky. Pred tým, ako začala na jar 2015 sprevádzať premiéra Fica, bola totiž Jasaňovou poslaneckou asistentkou. Podľa našich informácií Jasaňa a Máriu zoznámil Vadala. Pohľad do Obchodného registra koncom leta 2016 navyše naznačoval, že oboch pánov spájali podnikateľské aktivity na východe Slovenska.

Nové informácie

Napriek všetkým možným podozreniam a prepojeniam získal Viliam Jasaň bezpečnostnú previerku od Národného bezpečnostného úradu, na čo sa Robert Fico veľmi rád odvolával. Veď prečo by mu nemal veriť  on, keď ho za spoľahlivého vyhodnotili aj skutoční profesionáli, ktorí majú chrániť záujmy a bezpečnosť našej krajiny? Na to veru ťažko akokoľvek reagovať. Azda len ďalšími otázkami, ktoré sa opäť vynorili v súvislosti s aktuálnymi informáciami.
Pred pár dňami ich zverejnili zahraniční novinári v rámci Medzinárodného projektu zameraného na sledovanie korupcie a organizovaného zločinu OCCRP v spolupráci s Českým centrom pre investigatívnu žurnalistiku Investigace.cz a talianskou novinárskou organizáciou IRPI.

Vďaka ich práci sa verejnosť okrem iného presne dozvedala, ako v rokoch 2014 a 2015 fungoval drogový biznis Antonina Vadalu, ktorý na to využíval aj Slovensko, ale tiež to, že v roku 2012 si tento údajný člen ’Ndraghety vraj priateľsky telefonoval priamo s vtedajším slovenským premiérom Robertom Ficom. Nahrávka vznikla v čase, keď sa talianska protimafiánska polícia zamerala na Vadalove obchodné aktivity a odpočúvala ho. Tvrdí to česká novinárka Petra Holcová, ktorá v minulosti na téme pôsobenia talianskej ’Ndrangety spolupracovala so zavraždeným slovenským kolegom Jánom Kuciakom. Podľa nej sa rozhovor medzi Vadalom a Ficom niesol v priateľskom tóne.

Rodinný dom: Spájajú ho s Antoninom Vadalom.
Zdroj: Archív

Popiera to

Samotný Robert Fico tento rozhovor popiera. Zdôrazňuje, že Vadalu v tom čase nepoznal a nemal žiadny dôvod telefonovať s ním. To, že sa zverejnené informácie nezakladajú na pravde, má dokazovať následná komunikácia medzi kompetentnými na talianskej strane a predstaviteľmi slovenského zastupiteľstva v Ríme, o ktorej však neexistuje žiadny písomný záznam, čo priznal aj hovorca ministerstva zahraničných vecí Boris Gandel. „Vzhľadom na skutočnosť, že informácia o telefonáte Roberta Fica a Antonina Vadalu sa objavila v mediálnom priestore, naše ministerstvo zahraničia iniciatívne kontaktovalo náš zastupiteľský úrad v Ríme, aby túto informáciu preveril. Pracovníci úradu kontaktovali vecne príslušné orgány činné v trestnom konaní Talianskej republiky. Jej najvyšší predstavitelia jednoznačne potvrdili, že nedisponujú žiadnou informáciou o telefonáte Roberta Fica a Antonina Vadalu, a kategoricky odmietli, že o takom niečom by existoval dôkaz. Dokument nikto nepodpísal, išlo o sériu telefonátov s viacerými predstaviteľmi talianskej prokuratúry, aby sa podozrenie, ktoré sa objavilo v slovenských médiách, mohlo s istotou vylúčiť,“ uviedol Gandel.

Čaká na súd

Ako by na zverejnené informácie reagoval Vadala, sa nedá odhadnúť a on sám to nateraz nemôže prezradiť. Sedí totiž vo vyšetrovacej väzbe v Taliansku. V jeho prípade sa začalo intenzívne konať až po zverejnení článku zavraždeného Jána Kuciaka o prepojení talianskej ’Ndranghety na slovenský Úrad vlády. Aktuálne čaká na súd, ktorý by sa mal podľa našich informácií konať o niekoľko dní. A Nino, ako Vadalu volajú blízki, sa vraj trestu neobáva. Je si istý, že sa dostane na slobodu. A potom vraj Slovensko ešte len uvidí, keď ho zažaluje za poškodenie dobrého
mena.