Slnečný deň v Bratislave sa o pár minút zmenil na horor. Koncom mája 2019 sa v hlavnom meste odohral zásah ako z akčného filmu. Muži zákona prenasledovali ozbrojeného muža, ktorý bezdôvodne bodol nožom človeka. Útočník s krvavým nožom následne utekal po rušných uliciach a námestiach v centre mesta. Polícia ho dobehla až na Obchodnej ulici. Páchateľa obkľúčilo sedem strážcov zákona na štyroch autách a napätie stúpalo každou sekundou. Okoloidúci najprv počuli výkriky, potom nasledovali výstrely. Jedna z policajných guliek však trafila len15-ročnú Ninu.

Rýchly spád

Dievča je dnes už plnoleté, no na osudný deň nezabudne do konca života. Pred pol štvrtou 31. mája 2019 sa s kamarátkou prechádzali po centre hlavného mesta. Hoci si všimli policajtov, ktorí tu pobehovali, nepredpokladali, že to bude niečo vážne. „Keď sme sa približovali, tak som počula, že nahlas niečo kričia. No ako vytiahli tie zbrane, tak sme sa zľakli, okoloidúci ľudia začali utekať, my sme boli veľmi blízko a potom sa už začalo strieľať. A potom sa všetko vlastne odohralo,“ zaspomínala si mladá žena pre náš týždenník. Koľkokrát sa strieľalo, si už nepamätá. Spolu s priateľkou ich zachvátila panika a jediné, o čo sa snažili, bol útek z miesta. „Pamätám si, ako sa zintenzívnil ten krik okolo nich a potom len hlasné výstrely. Bol zlomok sekundy a už som bola na zemi. Najprv som si myslela, že som mŕtva,“ pokračuje vo svojich mrazivých spomienkach Nina.

Druhá v poradí

Guľka z policajnej zbrane ju zasiahla do oblasti ľavej bedrovej kosti a spôsobila trieštivú zlomeninu. Hororové zranenie však možno považovať za šťastnú náhodu. Ak by zasiahla dievčinu len o pár milimetrov ďalej, mohla by utrpieť zástrel do chrbta s omnoho vážnejšími následkami. Ležiaca na zemi s bolesťami čakala na pomoc. A musela byť trpezlivá. „Povedali mi, že prvá sanitka, ktorá prišla, odvezie páchateľa, pretože on bol v ohrození života a ja som vraj nebola,“ spomína slečna.

Agesívneho muža zastavila až polícia so služobnými zbraňami.
Zdroj: TASR

Ďalšie šokujúce detaily prináša jej matka Alena. O tom, že dcéru postrelili, sa dozvedela od jej kamarátky. Na Obchodnú ulicu, kde sa prestrelka odohrala, už však prišla neskoro. Ninu previezli do nemocnice. Na stretnutie s milovanou dcérou čakala matka dlhé hodiny. Čakanie bolo o to mučivejšie, že nemala žiadne informácie o zdravotnom stave svojho dieťaťa ani o tom, kde ju postrelili. V tých chvíľach sa zdala jedna sekunda ako dve hodiny a ručička na hodinkách akoby zamrzla. „Vôbec tam neboli policajti. Len prišiel nejaký tajný agent, ktorý nemocnici dal informáciu, aby guľku izolovali, keď ju vytiahnu, a aj so šatami ju dali na balistiku. S nami sa o ničom nebavil,“ vraví Alena. To však bol len začiatok.

Výsluch na lôžku

Po vážnom zranení a náročnej operácii sa 15-ročná Nina zotavovala na traumatologickom oddelení. Jej mamu Alenu v tom čase kontaktovalo ministerstvo vnútra s tým, že bude vyšetrovať, ako k postreleniu jej dcérky došlo. A konali ihneď. Už na tretí deň po incidente do nemocnice prišiel hovorca vtedajšej ministerky vnútra Denisy Sakovej Jaroslav Taldík a vyšetrovateľka Úradu inšpekčnej služby Diana Santusová. Tá sa vlani dostala takmer do všetkých médií, keď spochybnila prácu vyšetrovateľov z tímu Očistec zoskupených okolo Jána Čurillu aj svedkov kajúcnikov z dôležitých káuz. V tomto prípade spochybňuje prácu vyšetrovateľky matka postrelenej tínedžerky. Santusová totiž podľa pani Aleny nechcela počkať na jej zotavenie po zákroku.

Dvojhodinový výsluch dcéry k veci sa konal priamo na traumatologickom oddelení. A to bola pre Ninu ďalšia trauma. „Neskôr potom tam prišla ministerka Saková a vyjadrila ľútosť, ale tým sa to skončilo,“ spomína rozhorčená mama s tým, že rezort vnútra sa ich na nič nepýtal. Od štátu nedostali ani ospravedlnenie, ani finančné odškodnenie.

Zranenie bolo naozaj vážne, čo dosvedčuje fakt, že Nina bola dva mesiace pripútaná na lôžko, užívala silné antibiotiká a lieky proti bolesti. Po prepustení z nemocnice musela absolvovať niekoľkomesačnú rehabilitáciu. No jej duša sa z hrôzostrašného zážitku dodnes nespamätala. Doteraz trpí psychickými poruchami spánku, má živé sny, väčší hluk u nej vyvoláva pocit strachu a neistoty. „Tak­isto je to s policajtmi, že napríklad za bieleho dňa, keď idem po ulici a vidím policajtov, mám z toho úzkosť a strach,“ podelila sa o mrazivé zážitky dievčina.

Mala rýchlejšie utekať

A ako dopadlo vyšetrovanie? Inšpektorka Santusová skutok vyšetrovala necelých desať mesiacov. V marci 2020 zastavila trestné stíhanie policajtov, ktorí na Obchodnej použili strelné zbrane. Dôvodom bolo, že ich konanie nie je trestným činom. Podľa uznesenia úradu nemožno hovoriť, že by zasahujúci strážcovia zákona „pri použití služobnej zbrane nedbali na potrebnú opatrnosť, aby nebol ohrozený život iných osôb“.