Tip na článok
Bolo tam laboratórium?: V jednej časti tohto objektu mala fungovať výrobňa drog. V druhej časti sedela SBS. Ľubomír Dzurjo pôsobil viac ako 30 rokov v polícii a je konateľom firmy vlastniacej objekt.

Nitky podozrení v prípade drogového laboratória vedú k bývalému policajtovi

Policajný prezident Tibor Gašpar svojich podriadených z Národnej kriminálnej agentúry za toto vyšetrovanie asi nepochváli.

Mala to byť akcia, ktorá vzbudí obdiv verejnosti. Koncom októbra pri Zemplínskej šírave policajti odhalili a zrušili podľa nich najväčšie drogové laboratórium v strednej Európe. Jeho likvidácia, dokumentovanie stôp a dôkazov osemdesiatim mužom zákona zabrali 25 hodín. Výbavu laboratória vraj museli na expertízu odvážať troma kamiónmi.

A drogy? Vo výrobni našli neuveriteľných „až“ 500 gramov marihuanovej sušiny otáznej kvality, čo sa dá na čiernom trhu zohnať na počkanie.

S odstupom času to však vyzerá tak, že z veľkej slávy bude napokon fiasko. Polícia totiž podľa všetkého zasiahla neskoro. Doteraz neznámi páchatelia stihli všetko podstatné odviezť či zlikvidovať.

Až sa môže zdať, že o plánovanej akcii dopredu vedeli. V prípade začalo až príliš okato vyskakovať meno bývalého vysokého policajného funkcionára.

Ľubomír Dzurjo bol v minulosti zástupca okresného riaditeľa v Michalovciach. Policajný výsluhový dôchodca je aktuálne konateľom spoločnosti, ktorej patrí objekt, kde malo laboratórium fungovať. Zároveň pôsobí vo vedúcej pozícii v súkromnej bezpečnostnej službe, ktorá areál pri Zemplínskej šírave strážila. Napriek všetkému Dzurja polícia doteraz ani len nevypočula. Sám to priznáva.

Spackaná akcia

O tom, že laboratórium na Šírave skutočne fungovalo, vraj niet pochýb. Podľa našich informácií v ňom produkovali viaceré typy drog, nielen marihuanu. Nikdy tam však neboli veľké zásoby. Keď drogy vyrobili, okamžite ich dávali na slovenský a český trh. Skupina to mala dobre premyslené. Materiál údajne vozili za asistencie SBS-ky do konkrétneho regiónu.

Aj cesty mali dopredu „pozichrované“. Jednoducho sa dohodli, že na trase zásielky nebude žiadna policajná hliadka. Výrobňa fungovala minimálne rok a verejne sa o tom aj rozprávalo. Nik sa však neodvážil na to nahlas poukázať pre údajné politické a policajné krytie.

„Napokon ich udala konkurencia, pretože tí už boli nenažratí, nechceli sa deliť a jednoducho chceli monopol. Celý policajný zásah bol však dopredu prezradený. Mali čas na odvoz všetkých strojov a zariadení. Previezli ich údajne niekde do okresu Martin, chvíľku počkajú a potom začnú s výrobou opäť,“ tvrdí náš zdroj.

Polícia nielenže prišla neskoro, no neurobila ani stery, nezobrala žiadne odtlačky prstov a záhadne tiež zmizli videozáznamy z priemyselných kamier SBS-ky, ktorá v objekte sídlila. Už teraz je podľa znalcov miestnych pomerov jasné, že polícia nikoho neobviní. Budú vraj hľadať neznámych Vietnamcov.

A skutočne. Hoci na začiatku polícia o prípade sama informovala v bombastickom štýle ako o najväčšom drogovom laboratóriu v strednej Európe, aktuálne je už skúpa na slovo.

Keď sme sa totiž s odstupom času pýtali, koľko ľudí v tejto veci vypočula, ako dlho objekt pred akciou monitorovala, či už začala trestne stíhať konkrétne osoby, dočkali sme sa nič nehovoriacej odpovede: „... pretože akékoľvek vyjadrenie v tomto prípade by mohlo zmariť alebo sťažiť dokazovanie, prípadne ďalší pozitívny progres v samotnom trestnom konaní“.

Nedozvedeli sme sa dokonca ani len to, koľko jednorazových dávok drogy by sa dalo vyrobiť z pol kila marihuany nájdenej na mieste a aká je jej hodnota, respektíve aká kvalitná je marihuana a či nejde iba o odpad. Obyčajne sa pri podobných akciách polícia sama takýmito číslami chváli.

Čudné prepojenie

„Polícia pozná majiteľa objektu, ako aj majiteľa bezpečnostnej služby, ktorá ho strážila. Aký je problém vypátrať, komu bola budova prenajímaná?“ pýta sa chatár zo Zemplínskej šíravy, ktorý sa o prípad čulo zaujíma.

„Teraz sa budú akože tváriť, že veľmi intenzívne pátrajú po neznámych Vietnamcoch, ktorí tam mali pestovať marihuanu, a prípad pôjde do stratena. Veď je to celé smiešne. Polícia v Michalovciach o výrobni vedela, no čo ja viem, nerobila ani odposluchy podozrivých,“ referuje miestny chatár.

Objekt na Zemplínskej šírave, v ktorom malo byť laboratórium, patrí podľa katastra od konca decembra 2012 bratislavskej spoločnosti LUCUS EU. Jej konateľom je bývalý policajt Ľubomír Dzurjo. V zbore pôsobil medzi rokmi 1976 až 2010. Posledné tri roky služby bol zástupca okresného policajného riaditeľa v Michalovciach.

Po tom, ako opustil rady polície, neúspešne kandidoval za KDH na starostu obce Senné. Konateľom spomínanej firmy sa Ľubomír Dzurjo stal 29. augusta tohto roka. Na tejto pozícii nahradil istého Jána Pališina, ktorého meno figurovalo aj v inej známej súkromnej bezpečnostnej službe prepojenej na bývalých príslušníkov Slovenskej informačnej služby.

Majiteľ eseročky LUCUS EU Ľuboš Čurma zároveň vlastní firmu LUCUS, ktorá objekt na Zemplínskej šírave strážila. Zhrnuté a podčiarknuté - vlastníkmi a strážcami objektu, kde sa malo nachádzať najväčšie laboratórium na výrobu drog v strednej Európe, sú tie isté osoby, ktoré polícia podľa všetkého doteraz absolútne z ničoho nepodozrieva.

S bubnom na zajace

Ľuboš Čurma s nami hovoriť odmietol. Vraj pre vyšetrovanie. Zhovorčivý nebol spočiatku ani bývalý policajt Dzurjo. Najskôr tvrdil, že o prípade vie len toľko, čo bolo zverejnené v médiách. Podľa neho však ide len o veľkú bublinu, s ktorou ich firmy nemajú nič spoločné. Je síce pravda, že jedna areál vlastní a druhá stráži, čo môže skutočne vyzerať podozrivo, no pravda je, že oni objekt len prenajali nejakým Vietnamcom, pričom neboli povinní kontrolovať, čo tam robia.

Otázka, či mohlo dôjsť v súvislosti so zásahom polície k úniku informácií, a teda, či sa on osobne o ňom dozvedel s predstihom, ho mierne rozčúlila. Azda vraj nebudeme zachádzať do takýchto extrémov. Neskôr sa nám však pán Dzurjo ozval sám, aby vysvetlil pár vecí.

„Tá NAKA (Národná kriminálna agentúra), tak nechcem kritizovať ich prácu, hej, ale mám na tú ich prácu svoj názor. Idú ako s bubnom na zajace. Od dobrej duše informátora sa to dozvedeli a teraz oni idú zaisťovať, ja neviem, čo všetko možné. A to už, ako som sa dozvedel aj z médií, všetko tam bolo nefunkčné a len zvyšky ponachádzali."

"A dajme si otázku, čo tam vlastne bolo. Oni skutočne vedia, či sa tam vôbec niečo vyrábalo? A ďalšia vec, tie samopaly. Pokiaľ viem, tak to mali byť nefunkčné zbrane. To boli zbrane na zberateľské účely. Jeden vraj ani hlaveň nemal,“ rozohnil sa Dzurjo, ktorý tak poprel to, čo tvrdil len niekoľko minút predtým.

A síce, že o ničom nevedel. Zdá sa totiž, že vedomostí má naozaj dosť. Svoj monológ totiž ukončil doslova prorocky: „A teraz viete čo? Viete, ako sa tá vec skončí? Tak ja vám to poviem dopredu. Nebude na nikoho vznesené obvinenie. Maximálne tam bude páchateľ neznámy, pretože tam nič nepreukážu. To vám hovorím seriózne ako bývalý profesionál. Lebo som robil 21 rokov vo vyšetrovaní.“ Nuž, čo k tomu dodať.

Nevedko

Bývalý vysoký policajný funkcionár Ľubomír Dzurjo je konateľom spoločnosti LUCUS EU, ktorá vlastní budovu, kde polícia v októbri odhalila údajne najväčšie laboratórium na výrobu drog v strednej Európe.

Vedeli ste o tom, čo sa deje vo vašom objekte?

My sme aj s mojím spoločníkom dali budovu do prenájmu a neboli sme povinní kontrolovať, čo sa v tej budove dialo.

Komu ste ju dali do prenájmu?

To boli nejakí Vietnamci, ale o tom vie viac môj spoločník.

S akým cieľom si ju od vás prenajímali?

Viete čo, ja som konateľ len od konca augusta tohto roka a táto záležitosť, pokiaľ viem, je staršia. Vy ste sa len z médií dozvedeli, že sa niečo deje vo vašom objekte?

Hej, presne tak.

Vám blízka firma objekt vlastní a ďalšia ho stráži. Skutočne ste nič netušili?

Ale pozrite, ja by som bol naozaj rád, keby sa to aj na verejnosti vysvetlilo. Vznikla veľká bublina a naša spoločnosť s tým nemá nič spoločné. V jednej časti budovy máme síce pracovisko, ale vchod do nej je z prednej časti. Vchod do druhej časti budovy, teda tam, kde boli zvyšky výrobne nájdené, je z opačnej strany. A tieto dve časti budovy sú úplne rozdelené. Ani len prechodové dvere tam nie sú.

Vy ako skúsený policajt chcete tvrdiť, že vám nebolo nič podozrivé?

Pult centrálnej ochrany máme v budove od mája a tá výrobňa tam mala fungovať niekedy minulý rok.

Ak tam nič nefunguje od minulého roka, Vietnamci ten prenájom zrušili, vy ste za celý čas do tých priestorov nevstúpili?

Keď som odišiel z Policajného zboru v roku 2010, asi dva a pol roka som bol doma, hej. A začiatkom tohto roka v januári som sa u pána Čurmu zamestnal. V tom čase som bol len zamestnanec, čiže na Šíravu som vôbec nechodil, a od mája, keď sa v budove začal zriaďovať pult centrálnej ochrany, ktorý sa sfunkčnil niekedy v auguste, sa tam už nič nedialo.

Musela tam byť veľká spotreba energie, nebolo to pánovi Čurmovi podozrivé?

Viete, ja sa k týmto veciam vôbec nemôžem vyjadrovať. Skutočne neviem, nie som podrobne informovaný o tých veciach. Mne je to trošku aj trápne, čo sa tam stalo, lebo ja som bývalý policajt, funkcionár, a teraz mi to tu vybuchne. Ja o tom naozaj nič neviem. A to sa ma bývalí kolegovia pýtajú, či som to chodil aj polievať.

A chodili ste?

Určite nie. Ale ja by som nebol rád, keby ste ma spomínali, lebo vy novinári dokážete rôzne veci opísať.

Ste oficiálny zástupca firmy, ktorá objekt vlastní.

Veď ja vám rozumiem, ale viete, ja celý život prežijem v Policajnom zbore a teraz som sa dostal do takejto situácie, veď ja mám pekný výsluhový dôchodok.

Objavili sa podozrenia, že ste mohli od bývalých kolegov dostať echo o akcii.

Všeličo sa hovorí.

A vedeli ste o pripravovanom zásahu? Azda nebudeme zachádzať do takýchto extrémov.

Vypovedali ste v tejto veci na polícii?

Mňa polícia vôbec nekontaktovala.

VIDEO Plus 7 Dní