Tip na článok
Epidémia: Na infekčných oddeleniach pravidelne končia desiatky detských pacientov nakazených chorobou špinavých rúk.

Strach z nákazy: Nitriansky žltačkový fantóm sa obetiam vyhrážal, že ich infikuje

Henrieta Ďurovová

O žltačke sa v meste pod Zoborom začalo hovoriť intenzívnejšie pred pár týždňami.

Galéria k článku (7 fotografií )
Konaminované krvou: Narkoman striekal na zvončeky krv zo svojich žíl.
Muž sa
Choroba sa prenáša špinavými rukami.

Obyvateľov tam obťažoval narkoman, ktorý ľudí dokonca desil tak, že si pichal ihlu do krku a vlastnou krvou potieral steny a dvere panelákov. Vykrikoval pritom, že má AIDS, medzi ľuďmi sa však veľmi rýchlo rozšírilo, že tento človek je nakazený žltačkou, čo sa neskôr dokonca potvrdilo.

Išlo o hepatitídu typu C, z ktorej však bol vraj vyliečený, keď bol umiestený vo väzbe. Či to tak naozaj bolo a či sa narkoman skutočne vyliečil, nevedno, isté je, že obyvatelia dotknutých panelákov mali skutočný strach z nákazy a ochorenia. Podľa hepatológa MUDr. Marka Ráca nemusia mať strach, hoci opatrnosti nikdy nie je dosť, tento vírus totiž mimo tela dlho neprežije.

Nenápadná choroba

„S hepatitídou typu B a C sa stretávame najčastejšie. Obe sa prenášajú krvnou cestou a možný je prenos aj telesnými tekutinami, napríklad slinami, spermatickou tekutinou, ihlou, manikúrou, pedikúrou a podobne, dokonca sú pohlavne prenosné. Týmito typmi žltačky sa môžu nakaziť deti pri pôrode od matky, poznáme pacientov, ktorí sa nakazili v minulosti pri transplantácii orgánov alebo pri transfúzii krvi,“ pokračuje doktor Rác.

„Spomínaný typ ochorenia prebieha veľmi nenápadne, málokedy človek zistí, že nakazený vôbec je. Ochorenie spočiatku prebieha ako bežná viróza a nezistí to ani všeobecný lekár, ak o vás nevie, či patríte medzi rizikovú skupinu obyvateľstva, alebo ste nepodstúpili nejaký intervenčný výkon, rizikové tetovanie a podobne. Voľakedy sa dalo hepatitídou nakaziť u zubára, chirurga, zdrojov bolo viac. Pokrokom v medicíne sme však dosiahli to, že v zdravotníckom zariadení dnes prenos prakticky nehrozí. V súčasnosti predstavuje skôr problém rizikový pohlavný styk, drogy, používanie ihiel. Ľudí s HIV automaticky testujeme na hepatitídu B a C, obe majú totiž rovnaký spôsob prenosu. Proti hepatitíde typu B by sme sa však mohli dať očkovať, to je základná vec, ako predchádzať tomuto nebezpečnému ochoreniu. Tento typ žltačky je veľmi nebezpečný v tom, že ju obyčajne nevieme vyliečiť, aj keď môžeme spomaliť jej progresiu. Dokážeme len potlačiť rozmnožovanie vírusu. Skôr či neskôr sa pacient dopracuje k pečeňovej fibróze, cirhóze, rakovine pečene a iným komplikáciám. Poisťovne očkovanie preplácajú iba rizikovej populácii, teda tým, ktorí môžu prísť s ochorením do styku, napríklad zdravotníkom, policajtom. Ostatní si očkovanie zaplatia sami. Proti hepatitíde typu B sa u nás očkujú aj deti po narodení. To je dôvod, prečo by sme mohli očakávať pokles pacientov s týmto ochorením, ale nedeje sa tak. Možno, že pomalšie pribúdajú novonakazení, v našej práci sa však pomerne často stretávame s pacientmi v pokročilých štádiách hepatitídy B, C, často už v štádiu pečeňovej cirhózy. “

Marek Rác: Hepatológ upozorňuje, že hepatitída C sa môže prejaviť aj depresiami.
Marek Rác: Hepatológ upozorňuje, že hepatitída C sa môže prejaviť aj depresiami.
Henrieta Ďurovová

Rizikový permanentný mejkap

Na Slovensku viac ako tri štvrtiny pacientov nevedia, ako vlastne hepatitídu dostali. Máte napríklad permanentný mejkap? Dali ste si napichať pery, ste tetovaní? Toto všetko môže byť príčinou hepatitídy typu B aj C. Mnohí neliečení a nič netušiaci pacienti napokon musia podstúpiť v krajnom prípade až transplantáciu pečene, preto je dôležité odhaliť toto ochorenie včas.

„Rizikovej populácie sa týka aj hepatitída typu C. My lekári by sme sa mali pýtať pacientov aj to, či sú homosexuálne orientovaní, na ich drogovú skúsenosť, ale môžeme sa s ochorením stretnúť u ľudí, ktorí boli len raz dialyzovaní. V minulosti sa mohli pacienti nakaziť pri operačných výkonoch, krvnými derivátmi a celé roky nemuseli vedieť, že majú céčkovú žltačku. Po hepatitíde treba pátrať cielene. K nám sa dostane pacient obyčajne až vtedy, keď už vie, že je chorý, na základe krvných alebo pečeňových testov, často už v štádiu pokročilej pečeňovej choroby. Krvou sa môžete nakaziť aj hepatitídou typu D. Novoobjavený typ E je podobne ako áčko rizikom u ľudí, ktorí nedodržiavajú základné hygienické pravidlá.“

Drahá liečba

Veľký rozruch v odbornej i laickej verejnosti na Slovensku vyvolal minuloročný plán „šetrenia“ Všeobecnej zdravotnej poisťovne, podľa ktorého mali tetovaní ľudia a ľudia s pírsingom prípadnú liečbu nebezpečnej hepatitídy typu C platiť z vlastného vrecka. Kontroverzné plány Všeobecnej zdravotnej poisťovne vyvolali vlnu nevôle u pacientov a hlavou nad nimi krútili i skúsení lekári. Štátna poisťovňa totiž v roku 2016 zaplatila liečbu 251 pacientom, pričom ich malo byť len 85, čo poisťovňu stálo deväť miliónov eur navyše.

„To bol dôvod, prečo sme dali podnet, aby sme sa v kategorizačnej komisii znova pozreli na to, aké celkové prostriedky na túto liečbu majú byť alokované,“ vysvetľoval verejnosti generálny riaditeľ poisťovne Miroslav Kočan. Keď sa to všetko začalo pretriasať v médiách, šéf poisťovne priznal, že v návrhoch zvolili nešťastnú formuláciu, keď ľudí s piercingom či tetovaním „škatuľkovali“. To, že aj títo ľudia patria medzi pravidelných darcov najvzácnejšej tekutiny krvi, akosi všetci prehliadali.

Upozornenie: Nebezpečný feťák nakoniec skončil za mrežami.
Upozornenie: Nebezpečný feťák nakoniec skončil za mrežami.
Henrieta Ďurovová

Odliečených iba päťtisíc

Hepatológia je medicínsky odbor, ktorý sa venuje pacientom s chorobami pečene. „Každá choroba pečene sa prejavuje v podobe hepatitídy, nazvať tak môžeme akýkoľvek zápal pečene alebo jej poškodenie,“ pokračuje Marek Rác. Podľa neho, ak sa pacient správne nelieči, môže sa napokon dostať do štádia cirhózy, rakoviny pečene a jej zlyhania. Pečeňové choroby sú najčastejšie, na ktoré dnes mladí ľudia v produktívnom veku zomierajú. Problémom je to, že úmrtnosť na pečeňové choroby nám za posledných štyridsať rokov narástla o šesťsto percent! Podpísal sa pod to diabetes, obezita, tuková choroba pečene, nedostatok pohybu, alkoholová hepatitída, chronické hepatitídy typu B a C.

Preto je dôležité dať sa u lekára testovať, úkon hradí poisťovňa. Testovať krv na hepatitídu typu C by sa malo napríklad aj vtedy, ak má pacient dlhotrvajúcu virózu a príde k všeobecnému lekárovi. Príznaky hepatitídy sa môžu prejavovať extrahepatálne, teda môžete mať zväčšené uzliny, reumatické bolesti, očné či obličkové komplikácie, depresie. Presne nevieme, koľko máme na Slovensku chorých ľudí, odhadujeme však, že okolo tridsaťpäťtisíc pacientov s hepatitídou typu C. Preliečených je iba okolo päťtisíc! Liečiť tento typ hepatitídy bol doteraz veľký problém. Asi dva roky máme takzvané priamo účinkujúce antivirotiká, ktoré dokážu vyliečiť každého pacienta za dvanásť týždňov. Je to doslova revolúcia v liečbe.

Stačí, ak k nám pacient príde, vyšetríme ho a presne na mieru mu „ušijeme“ liečbu. Po troch mesiacoch je vyliečený z hepatitídy C, ak ho však vyliečime neskoro, môže mu zostať trvalý následok, napríklad pečeňová cirhóza. Tieto moderné a vysokoúčinné a bezpečné lieky sú veľmi drahé, cena za liečbu sa pohybuje v desaťtisícoch eur. Hoci je liek hradený zo zdravotného poistenia, na to, aby ho pacient dostal, musí spĺňať isté podmienky. Medzi ne patrí najmä snaha dať sa liečiť a spolupracovať.

Platí to najmä pre narkomanov, ktorí sa musia liečiť zo závislosti, pretože sa môžu nakaziť znova. Na hepatitídu C efektívne očkovanie nemáme. Problémovou oblasťou na Slovensku zostáva žltačkový genotyp 3. Na tento genotyp nemáme u nás dostupnú vysokoúčinnú tabletkovú liečbu. Kategorizačná komisia ministerstva zdravotníctva rozhodla o tom, že túto liečbu zatiaľ poisťovne hradiť nemusia, pacienti na lieky nemajú právny nárok. V Nitre na túto modernú liečbu čaká sedemnásť pacientov. Zďaleka to nie sú len narkomani.

Čo pacienti zatiaľ robia? Chodia sa pýtať, kedy bude nová molekula dostupná a kedy sa k modernému lieku budú môcť dostať. Situácia je podobná v susednej Českej republike. „Máme skúsenosti, že ak chceme pacientovi liečbu s nekategorizovaným liekom nasadiť, poisťovne nám vychádzajú v ústrety. Dúfame, že tento liek bude čoskoro bežne dostupný aj u nás,“ konštatuje MUDr. Marek Rác.

VIDEO Plus 7 Dní